TARIMDAN HABER ÖZEL / Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Bursa iline ait haftalık (15 Nisan) girdi, üretici ve market fiyatlarını yayınladı. Üretici fiyat listesinde dana, inek, düve ve kuzu kesim fiyatında son güncel rakamlar paylaşıldı. 8-15 Nisan haftası içinde kesim fiyatları artarken, en yüksek artış inek kesim fiyatında yaşandı.

15 Nisan güncel kesim fiyatları şu şekilde oluştu...

Dana kesim fiyatı bir önceki haftaya göre yüzde 3,05 artarak 368,75 liradan 380 liraya çıktı.

Canlı hayvan fiyatları yerinde durmuyor! Buzağı, besilik dana ve damızlık düve fiyatları bu hafta da arttı! Canlı hayvan fiyatları yerinde durmuyor! Buzağı, besilik dana ve damızlık düve fiyatları bu hafta da arttı!

İnek kesim fiyatı ise haftalık yüzde 4,35 artarak 316,25 liradan, 330 liraya yükseldi.

Düve kesim fiyatı da yüzde 3,58 artarak 348,75 liradan, 361,25 liraya çıktı.

Kuzu karkas kesim fiyatı da haftalık 2,5 lira artarak 447,50 liradan, 450 liraya yükseldi.

BESİLİK HAYVAN İTHALATINDAKİ GECİKMELER KESİM FİYATLARINI YUKARI ÇEKMEYE DEVAM EDİYOR!

Kesim fiyatları yakından takip edilirken, fiyatların her hafta sürekli artması et fiyatlarını yükseltirken, sektöre yönelik kaygıları da giderek artırıyor. Et ve Süt Kurumu’nun yoğun kasaplık ve karkas et ithalatına rağmen fiyatların yükselmeye devam etmesi, yurt içinde hayvan arzında yaşanan sıkıntının hat safhaya çıktığını ortaya koyarken, ESK’nın besilik hayvan ithalatına yönelik belirsizliklerin devam etmesi de piyasalarda fiyatları yukarı çeken ana unsur oluyor.