Kasaplardan ucuz et açıklaması

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı, kilosu 30 lira olan ithal etin, yağ oranı ve paket darası düşürüldüğü zaman 750 gram saf ete denk geldiğini kaydetti.

Kasaplardan ucuz et açıklaması
banner200
banner217

Milliyet gazetesine konuşan Yardımcı, “etin kilosu 30 liraya değil 38 liraya denk geliyor. KDV almasınlar biz de 38-40 liradan et satabiliriz” dedi. Osman Yardımcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın halka ucuz et yedirmeyi ilke edindiğini, kasaplar olarak da bunu desteklediklerini söyledi. Buna yönelik ithal edilen etin kilosunun 30 liradan yarımşar kiloluk paketler halinde satıldığını hatırlatan Yardımcı, bu 1 kilo etin 200 gramının yağ olduğunu, bunun paketin üstündeki yazıdan anlaşıldığını kaydetti. Yardımcı, Bir kilo etten 200 gramı düşersek 800 gram eder. Yarımşar kilo olduğu için iki ayrı paketin darasını 25'şer gram olarak düşersek et 750 grama denk gelir dedi.

'SAF ET 1 KİLO DEĞİL 750 GRAM'

Ucuz etin kıyılmayıp yağ içinde görünmesi durumunda vatandaşların çoğunluğunun bu eti almayacağını söyleyen Yardımcı, kasapların kendi dükkanlarında etin üstündeki yağı bile aldığını söyledi. Yardımcı, Vatandaş yağsız et istiyor. Bugün 750 gram eti vatandaş 1 kilo saf et diye satın alıyor. Bunu yeniden hesapladığımızda etin kilosu 30 liraya değil 38 liraya denk geliyor. Bakanlık bu ithal etten vergi almıyor. Bizden de KDV'yi almasınlar o zaman biz de 38 ile 40 liradan et satabiliriz. Böylece vatandaşı zorla yağ yedirmeye tabii tutmayız. Biz vatandaşın kaliteli ve kendi malını yemesini istiyoruz diye konuştu.

'38 LİRADAN SATABİLİRİZ'

İthal etin besicilik yapanları da tehdit ettiğini ileri süren Osman Yardımcı, besicilerin işi bırakması durumunda onları geri döndürmenin çok zor olduğunu vurguladı. Yardımcı, Bakan bey de haklı, vatandaş ucuz et yesin. Bakan bey üreticiye, çiftçiye destek verdi, biz kasaplara hiçbir şey vermedi. Kasapların KDV'sini kaldırsın dışarıyla biz de rekabet edelim" dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu hesap çarşıya uymaz ...
Bu hesap çarşıya uymaz ... - 3 yıl Önce

Ne yani şimdi önce şunu soralım etin üzerindeki yağ para etmiyor mu? Sormak lazım arkadaş gir kasapa 100 Gr kuyruk yağı alıcam de bak bakalım ne kadar para ödeyeceksin böyle hesap olmaz kasap kardeş :)

banner151

banner251