Tarım işçilerine bunu layık gördüler: Yemeksiz 52 lira yevmiye!

Hatay'da Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu tarafından belirlenen tarım işçilerinin yevmiyesi tepki çekti. Asgari ücretin altında (günlük 52 lira) bir ücret belirlenirken, tarlada 10 saat çalışacak tarım işçileri, yemeklerini de kendileri getirecek.

Tarım işçilerine bunu layık gördüler: Yemeksiz 52 lira yevmiye!
banner200

Hatay’daki Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, ildeki pamuk çapa yevmiye ücretini, kadın-erkek-büyük-küçük herkes için 52 TL olarak belirledi. Kararla, tarlada 10 saat kalacak olan işçilere yemek verilmeyecek. Tarlada 06.30’da işe başlayacak olan işçi, 16.30’dan önce işi bırakırsa, yevmiyesi kesilecek.

Gazete Rüzgarlı'nın haberine göre, Hatay, ucuz işgücü bakımından, ülke göstergelerinde bir kez daha ilk sırada yer aldı. Hatay Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, 28 Mayıs Perşembe günü toplanarak, pamuk çapalama işçi yevmiye ücretleri ile tarımdaki işçi ve biçerdöver fiyatlarını belirledi. Toplantıda alınan kararlardan en önemlisi, yaklaşan pamuk çapalama yevmiye ücretinin, kadın-erkek, büyük-küçük herkes için günde 52 TL olarak belirlenmesi oldu. Antakya Toplumcu Halk Gazetesi’nin haberine göre bu ücretlerle Hatay, yine ucuz işgücünde zirveye yerleşti.

Kararla, tarlada 10 saat kalacak olan işçilere yemek verilmeyecek. Tarlada 06.30’da işe başlayacak olan işçi, 16.30’dan önce işi bırakırsa, yevmiyesi kesilecek.

İşçiler için alınan kararlar şöyle sıralanıyor:

28.05.2020 tarihinden itibaren, bölgemizde çalıştırılacak tarım işçilerine yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın amele 52.00 TL, aracılara (elçi) 4.00 TL ödenmesine, toplam 56.00 TL…

İşçiye ayrıca yemek parası verilmemesine…

Pamuk çapalama işlerinde, 14 yaşından küçük olmamaları ve çalışamayacak kadar yaşlıların ve hastaların çalıştırılmamasına…

Tarım işçilerinin, örf ve adete uygun olarak, sabah saat 06:30’da işe başlamaları ve akşam 16:30’da işi bırakmaları, çalışma süresi içerisinde 09:00-09:30 arası 30 dakika dinlenme molası,13:00-14:00 arası bir saat yemek molası vermesi ve dinlenme molası istirahat saatlerinin değiştirilmemesi ve istirahat saatlerinde kesinlikle çalışma yapılmaması…

16:30’dan önce iş bırakılırsa, saat başına göre düşen miktar kadar ücret düşülecektir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 21:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halil.sezer.
Halil.sezer. - 2 yıl Önce

Tarim.isciligi.hem.agir.hem.zahmetli.bir.is.birde.yetistirilen.mahsulun.karsiligini.zamaninda.alamamak.degerinde.satamamak.gibi.seyler.oldumu.iste.ozaman.Allah.korusun.tum.ciftci.kardeslerime.saygilar.sunarim.

Hamza
Hamza - 2 yıl Önce

modern kölelik firavun bile yapmaz bunların yaptığını

Yalçın orman
Yalçın orman - 2 yıl Önce

Tarım işçisi değil tarım çalışanı tarımda artık nitelik ve beceri önde bundan sonra tarım calisani

banner151

banner251