Tarım Bakanı açıkladı! Ramazanda gıda denetimleri artırılıyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, mübarek Ramazan ayında gıda işletmelerine yapılacak denetimlere ilişkin değerlendirmede bulundu. Pakdemirli, Ramazanda tüketimi artan unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin denetimine ağırlık vereceklerini bildirdi.

Tarım Bakanı açıkladı! Ramazanda gıda denetimleri artırılıyor
banner200

Bakanlık tarafından gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve resmi gıda kontrollerinin artarak devam edeceğini belirten Pakdemirli, "Halkımızın beslenme alışkanlıklarında oluşacak değişiklikleri göz önünde bulundurarak, özellikle tüketimi artacak unlu mamuller, ekmek, tatlı, şeker ve şekerli mamuller gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin resmi kontrollerine ramazan süresince ağırlık verilecek." dedi.

"İŞLETMELERE BİLGİLENDİRME YAPILDI"

Bakan Pakdemirli, ramazanda gıda işletmelerinde oluşacak yoğunluğun neden olabileceği olumsuzlukları asgari seviyeye indirmek için de gereken tüm tedbirleri aldıklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Sosyal mesafenin korunması, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, alışveriş mekanına kısıtlı sayıda müşteri alınması, el hijyeni için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin işletmeye alınmaması ve gerekli her türlü hijyen tedbirinin eksiksiz olarak uygulanması yönünde ramazan ayı öncesinde gıda işletmelerine yönelik bilgilendirmeleri yaptık."

Ramazan paketi gönderilmesinin bu ay içinde yoğun olarak uygulandığını anımsatan Pakdemirli, "Muhtelif gıdaların bir arada yer aldığı bu paketlerin, satış ve dağıtımının yapıldığı iş yerlerine yönelik denetimlerde paket içeriğinde bulunan gıdaların son tüketim tarihi ve etiket bilgilerini de titizlikle kontrol edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"HALKIN SAĞLIĞIYLA OYNAYANLARIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

Pakdemirli, ekmeği veya unlu mamulleri müşteriye teslim eden personel ile para alışverişini gerçekleştiren personelin farklı kişiler olmasının da sağlanacağını belirterek, "Sokaklarda, fırın önlerinde ve pazar yerlerinde ambalajsız unlu mamuller, tatlı gibi gıda maddelerinin satışının yapılması engellenecek." değerlendirmesinde bulundu.

İl pandemi kurullarınca uygun görülmesi halinde sokak gibi uygun yerlerde izin verilen araçlarda ekmek, ekmek çeşitleri satışının yapılabileceğini vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Halkın sağlığıyla oynayan ve yanlış beyanla ürün sunan işletmelerin peşini bırakmayacağız. Bu yıl ocak ayından bu yana toplam 359 bin 962 resmi kontrol gerçekleştirdik. Yapılan bu resmi kontrollerin 17 bin 888'inde olumsuzluk tespit edildi ve 3 bin 848'ine 23 milyon 399 bin liralık idari para cezası uygulandı. Ayrıca yine bu yıl içinde taklit, tağşiş yapan toplam 313 firmaya ait 540 parti ürün 3 kez kamuoyu duyurusuyla vatandaşlarımıza açıklandı."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 17:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa Buğdaycı
Mustafa Buğdaycı - 2 yıl Önce

Yemin çuvalı 100 lira olmuş çiftçi kimin umrunda şu yazıyı yazdığım şu saatte iki ayrı yem markasındaki 1 liranın hesabını yapıyorum her ay 3 lira 5 lira yeme zam geliyor ama süt denilince 15 aylık sabit bi fiyat olabiliyor adalet bunun neresinde en iyisi bu dönemde satıcaksın her şeyi giricen bi işe çalışıcan bn bakurumu ödeyemedikçe askari ücretin bir misli daha para kazanamadıkça ne yapayım bn hayvanı önüne dök arkadan al kusra bakmayın ama salak diyiliz

sedat
sedat - 2 yıl Önce

bugday kepegi ayrıştırmadan un yapılsa una da giçbir katkı maddesi katıl madan ekmek olsa daha saglık lı olur

Denetim
Denetim - 2 yıl Önce

Az once okudum ramazan ayında çok yenen hurma ya tat vemek için nba glükoz ile hülle yapılmasını onluyormuslar. Birde çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz hatta insanlık olsun diye sağlık malzemesi gönderdiğimiz tabiki onlara güvenimiz sonsuz israilden aliyorurmusuz. FILISTIIIIN SIZI HIC UNUTMUYORUZ

banner251