Resmi kaynaklarda ‘hayvancılık politikası’ yok!

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Ali Eroğlu, resmi kaynaklarda bile ülkenin “hayvancılık politikasının olmadığının” belirtildiğini dile getirerek, “İthalat girdabından kurtulmamız gerekiyor. Ülke olarak performans noktasında bunu hak etmiyoruz. Politikalar oluşturulurken her yönüyle incelenmesi ve planlaması gerekiyor. İthal bir model seçmekten yana üretimden yana bir model seçmeliyiz” dedi.

banner255
Resmi kaynaklarda ‘hayvancılık politikası’ yok!
banner200

Hayvancılıkta yaşanan gelişmeleri değerlendiren Eroğlu, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık ülkesi olarak bilindiğinin altını çizerek, “Şimdi ithal eden bir ülke olduk. Türkiye geleceğe yönelik matuf planlar yapıyor. İthalat girdabından kurtulmamız gerekiyor. Ülkemiz performans noktasında bunu hak etmiyor. Hayvancılık noktasında ithalat yapılıyor. Politikalar oluşturulurken her yönüyle incelenmesi ve planlaması gerekiyor. İthal bir model seçmekten yana üretimden yana bir model seçmeliyiz.  İthalatta bir karmaşa yaşanıyor. İhtiyacımız olmayan et ithal ediliyor. Bu ciddi bir rakam ve bunun tüketilmesi gerekiyor. Dışarıya tekrar satılması noktasında tekrar arayışların olduğunu belirtiliyor” ifadelerini kullandı.

ÜLKENİN HAYVANCILIK POLİTİKASI YOK

Eroğlu, resmi kaynaklarda bile ülkenin bir hayvancılık politikasının olmadığının ifade edildiğini dile getirdi. Hayvancılık ve tarımda işlerin iyi gitmediği için Tarım Şurası’nın yapıldığını söyleyen Eroğlu, şöyle konuştu; “Bozukluk olduğu için Tarım Şurası yapılıyor. Üçüncü Tarım Şurası yapılıyor. Bu Tarım Şuralarının ülkemizin üretimine ne kadar katkı sağladığına bakmalıyız. Tarım Şuralarında alınan 37 karar var ancak çoğu uygulanmadı. Bu Tarım Şurası’nı fırsat bilerek çalışma yapılması lazım. Hayvancılık ülkemizde hep tarımın altında görüldü. Hayvancılığa gereken önemin verilmesi gerekiyor. Hayvancılığı tarım için yapmalıyız. Hayvancılığa verilen destek 5.2 milyar. Bu destekle neyi çözeceksiniz. Bir şey üretemeyen başkasının ürettiğini tüketir.”  

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

VETERİNERLERİN REİSİ OLACAK BU ZAT CUMHUR İTTİFAKININ KÜÇÜK ORTAĞI MHP’NİN EN ÜST DÜZEY BÜROKRATLARINDAN OLUP MEHAPENİN MEDARI İFTİHARLARINDANDIR... ŞİMDİ KALKIP DA BÜYÜK REİSİ VE KÜÇÜK REİSİ ÜZECEK LAFLAR ETMESİN... ADAMA SORARLAR, BÖYLE İTTİFAK MI OLUR BİRADER DİYE... ÇÜNKÜ MEMLEKETİ BİRLİKTE GÜDECEĞİZ DEDİNİZ... BU VETERİNERLER BİRLİĞİ DE PASO MEHAPE ZİHNİYETİNDENDİR... Hemi kardaş...

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Bu tarım bakanı hayvancılığı bitirmek için gelmiş kesim fiyatları 4 yıl önce ki fiyatlar 4 yılda maliyetler ne kadar arttı bilmeyen varmı besici zarar ediyor duyan varmı yazıklar olsun yazıklar olsun gün ola harman ola herşeyin bir bedeli vardır zamanı gelince görüşürüz

banner151

banner251