30 yıllık bekleyiş sona erdi veteriner hekimliğinde uzmanlık eğitimi başlıyor

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan Veteriner Hekimliği Uzmanlık Kurulu'nun Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin onayından çıktığını belirterek, "30 yıllık sabırlı bekleyişin sonunda mutlu sona ulaşıldı" dedi. 

banner255
30 yıllık bekleyiş sona erdi veteriner hekimliğinde uzmanlık eğitimi başlıyor
banner200

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"2 Mayıs 2018 tarih ve 30409 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği çerçevesinde oluşturulan Veteriner Hekimliği Uzmanlık KuruluTarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin onayından çıkmış olup, bu önemli aşamadan sonra ,önümüzdeki süreçte Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Sınav (VUS) süreci başlayacak, yaklaşık 30 yıllık sabırlı bekleyişin sonunda  mutlu sona ulaşılmış olacaktır. 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyinin  uzun yıllardır sabır ve kararlılıkla  yürüttüğü mücadele amacına ulaşmıştır.

Öncelikle ülkemiz ve mesleğimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.  

Konu, önemine binaen Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi tarafından sürekli gündemde tutulmuş, her fırsatta gerek kamu bürokrasisi ve gerekse siyaset kurumunun yetkilileri ile değerlendirilmiştir.

Detaylı olarak hazırlanan gerekçeli raporlar önemli makamlara arz edilmiştir. Raporların hazırlanmasında konu uzmanları ve bilim insanlarının değerli katkıları olmuştur.

Ülkemizin ihtiyacı olan uzman veteriner hekimleri yetiştirmek amacıyla düzenlenecek uzmanlık eğitimi ve uzmanlık belgelerinin verilmesini kapsayan bu çalışmanın sonuçlanması tüm meslektaşlarımız için tarihi bir dönüm noktasıdır. 

Veteriner Hekimliğinde UzmanlıkEğitimi konusunda göstermiş oldukları duyarlılık, yardım, gayret ve ilgilerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye, Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Sayın Prof.Dr. Yunus Kılıç’a, Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanı Sayın İsa Sertkaya’ya, personeline ve emeği geçen tüm kişi ve kuruluşlara meslektaşlarımız adına teşekkür ediyor, daha güzel yarınlarda buluşmak üzere tüm meslektaşlarımıza selam ve saygılar sunuyorum"

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
hayırlı olsun
hayırlı olsun - 2 yıl Önce

Türkiyenin veteriner hekimliğine, veteriner tıbbına çok ihtiyacı vardır.
Sadece bilindik hayvan sağlığı ile değil, Avrupa ve Amerika vb çağdaş ülkelerde olduğu gibi halk sağlığı, gıda hijyeni konularında da veteriner tıbbi önem arz etmektedir. Son yıllarda duyduğumuz deli dana hastalığı, antibiyotik direnci, şarbon hastalığı, kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı, kuş gribi, et, süt ve yumurta ile ilgili endişeler, verem, brusella ve daha nice ülke gündemine işgal eden hususlar veteriner tıbbının alanı içersine gitmektedir.
Veteriner tıbbında Uzmanlık ile ilgili gelişme gecikmiş güzel bir adımdır. ancak devamında bunun bağımsız bir veteriner teşkilatı ile taçlandırılması da gerekmektedir.

Yeter Denmeli
Yeter Denmeli - 2 yıl Önce

Uzmanlık konusuna bakıyoruz Anatomi yok . Mühendislik bilimi olan Zootekni ve Üreme Biyoteknolojisi var. Farmakoloji yok yine Mühendislik konusu olan Gıda hijyeni ve Su ürünleri var. Bu nedir Allah aşkına. Neden Mühendislik konularını Mühendislere bırakmıyorsunuz. Korkum şudur ki Yakında İnsan Doktorlarının yerine de insan da bir hayvandır deyip geçmeye çalışılacak.

Yeter Denmeli
Yeter Denmeli @Yeter Denmeli - 2 yıl Önce

Anatomi uzmanı nedir? Ne yapar bir açıklama yapsan

Hekimmm
Hekimmm @Yeter Denmeli - 2 yıl Önce

Muasır medeniyet olarak nitelendirdiğimiz Avrupa ülkelerinde Veteriner hekimliginin görev, yetki ve teşkilat yapısı gün gibi ortadadır. Önce orayı bi zahmet okumak lazım.

Yeter Denmeliye yeter demeli
Yeter Denmeliye yeter demeli @Yeter Denmeli - 2 yıl Önce

Farmakoloji de olmasın o da Eczacılık işi:) İnsanların üreme işlerini de Mühendislere verelim bence, balık hayvan olmadığı için balık hastalıkları da mühendislik konusu ayrica.
Kolay gelsin

Mehmet Demir
Mehmet Demir - 2 yıl Önce

Yaw Türkiye'de insanların ne değeri var ki hayvanların bi değeri olsun ya ? hayret bişi….

Rana Tellioğlu
Rana Tellioğlu - 2 yıl Önce

2019 yılında hala uzmanlığı tartışıyoruz. Yüksek Lisans Uzmanlık vs karmaşası ortadan kalkarsa biz veteriner hekimlerde artık yolumuza bakabiliriz. Kayıt dışı kliniklerle de mücadeleye girişseler keşke

Birisi
Birisi - 2 yıl Önce

Veteriner hekim ataması yapmıyorlar birde uzman yapacaklar. hahaha! 2050 de o sınav yapılır.bizim yerimizi alakasız meslekler atandı bizler alay konusu haline geldik her türlü hakkımız elimizden alındı; artık sağlıkçı olarak bile sayılmıyoruz.ne özelde ne devlette iş yok.

banner151

banner251