Görevden alınan ve bir aydır derin bir sessizliğe bürünen Tarım Kredi'nin hukuksuz eski genel müdürü Poyraz, Gübretaş’tan, Gübretaş’ın maden şirketinden ve İran’daki RAZİ şirketinden istifa etti. Poyraz, Gübretaş'tan 12 bin lira, RAZİ'den ise aylık 7 bin Avro huzur hakkı ücreti alıyordu.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, görevden alınmasıyla birlikte adeta sırra kadem basan Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hukuksuz eski Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Gübretaş ve Gübretaş Maden Yatırımları şirketinden istifa etti. Gübretaş’ın 3 Mart’ta KAP’a yaptığı özel durum açıklamasında Fahrettin Poyraz’ın hem Gübretaş’tan hem de Gübretaş’a bağlı Maden Yatırımları AŞ’nin yönetim kurulu üyeliklerinden istifa ettiği duyuruldu. 

POYRAZ, 7 BİN AVRO HUZUR HAKKI ÜCRETİ ALDIĞI ŞİRKETTEN DE AYRILMAK ZORUNDA KALDI

Poyraz’ın Gübretaş ve bağlı şirketi Gübretaş Maden Yatırımlarından istifası, Gübretaş’ın İran’daki yatırımı olan RAZİ’den de ayrıldığını gösteriyor. Poyraz, bilindiği üzere Gübretaş’tan huzur hakkı ücreti olarak 12 bin lira alırken, RAZİ’deki şirketten aylık 7 bin avro huzur hakkı ücreti alıyordu.

DERİN BİR SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ, KENDİSİNİ UNUTTURMAYA MI ÇALIŞIYOR?

Fahrettin Poyraz’ın, 29 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile bir gece yarısı Yönetim Kurulu’nun aldığı ara kararla görevden alınmasının ardından derin bir sessizliğe bürünmesi dikkat çekiyor. Poyraz’ın, o günden sonra hiçbir şekilde ortalıkta görünmemesi, gündeme gelen büyük yolsuzluk iddialarından dolayı “Poyraz, kendisini unutturmaya mı çalışıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

GİZLİ KASA VE PARAVAN ŞİRKETLER ÜZERİNDEN BÜYÜK VURGUNLARIN YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

Bilindiği üzere Poyraz’ın gizli ortağı olduğu iddia edilen İris Akademi’nin maaşlı çalışanlarına kurdurulan paravan şirketler aracılığıyla Tarım Kredi ve iştirakleri üzerinden büyük vurgunların yapıldığı ortaya çıkmıştı. Poyraz’ın yarı hissesi eşine ait Ankara/Ümitköy’deki bir binayı paravan şirkete satarak daha sonra bu şirket üzerinden Tarım Kredi Kooperatifleri’ne kiraya verilmesi, yapılan vurgunda hiçbir sınır tanınmadığını gözler önüne sermişti.

GÜBRETAŞ’IN ÜST YÖNETİMİ YAYINDAN KALDIRILDI

Diğer yandan tarım ve orman bakanı olarak atanan Vahit Kirişci ile Fahrettin Poyraz’ın Gübretaş Yönetim Kurulu üyeliklerinden istifa etmesiyle birlikte, Gübretaş’ın üst yönetimi de yayından kaldırıldı.

KAMUOYUNUN VİCDANINDA DERİN YARALAR AÇAN AĞIR İDDİALAR KARŞISINDA BİR İŞLEM YAPILMAMASI MANİDAR BULUNUYOR

Kamuoyu vicdanında derin yaralar açan bu ağır iddialar karşısında Fahrettin Poyraz ve gizli kasa iddiaları ile gündeme gelen Adnan Yüce ile paravan şirket Yusel İnşaat ve Besa Eğitim’in şirket sahipleri hakkında hiçbir işlem yapılmaması manidar bulunuyor.

Çiftçinin kullandığı tarımsal kredilerde KKDF haksızlığı! Esnaftan alınmıyor çiftçiden alınıyor! Çiftçinin kullandığı tarımsal kredilerde KKDF haksızlığı! Esnaftan alınmıyor çiftçiden alınıyor!

GÜBRETAŞ HİSSELERİNDEN KÖŞEYİ DÖNDÜLER!

Devlet Denetleme Kurulu denetçilerinin Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaptığı denetimlerde özellikle İris Akademi’nin sahibi görünen Adnan Yüce ve Abdullatif Beyberk Uysal’ın Gübretaş hisselerine yönelik incelemelerde bulunması çiftçi kuruluşunda “gizli kasa” iddialarını gündeme getirirken, asıl vurgunun Gübretaş hisselerinde yapıldığı kaydediliyor. Özellikle Adnan Yüce’nin gündeme gelen “gizli kasa” iddiaları karşısında derin bir sessizliğe bürünmesi manidar bulunuyor. Fahrettin Poyraz’ın Gübretaş’ın Yönetim Kurulu başkanı olmasından dolayı hisse fiyatlarını etkileyecek bütün bilgilere önceden sahip olması, Adnan Yüce’nin Gübretaş hisselerine yönelik yaptığı bütün işlemlerin sorgulanmasını gündeme getirirken, Ankara’nın derin kulislerinde konuşulanlara göre sadece hisse hareketlerinden dolayı 200 milyon liranın üstünde bir servet elde edildiği kaydediliyor.