Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürü Emine Sever, Eskişehir'deki havuç üretimiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Tepebaşı İlçesi Sakintepe Mahallesi sebze üreticilerimizden Mehmet KIRIMLIOĞLU bölgede 800 dekarlık ekiliş yapmaktadır. Bunun yaklaşık 500 dekarlık kısmında havuç üretimi yapan üreticimiz kalan kısımlarda domates, biber, nane gibi sebze ve bitkileri yetiştirmektedir. Aynı zamanda üreticimizin Alpu ilçesinde de yaklaşık 1000 dekarlık bir üretim alanı daha bulunmaktadır. Burada da marul (aysberg), kavun ve karpuz üretimi yapan üreticimiz Eskişehir şartlarında açıkta üretim yaparak yılın 9 ayı boyunca üretim sağlayabilmektedir.

İşletmesinde havuçların söküm sonrası yıkanması ve paketlenmesi gibi işlemleri yapabilen küçük kapasiteli makine teçhizatı bulunmasına rağmen üreticimiz büyük pazarlardan gelen talep doğrultusunda ürettiği havuçları Ankara’nın Beypazarı ilçesine gönderip burada yıkama, boylama ve paketlemesini yaptırarak ancak bu şekilde zincir marketlere ulaştırabilmektedir.” dedi.

Eskişehir’in geniş ovalarında sebze üretiminin yapılabileceğini gösteren üreticilerimiz sayesinde gün geçtikçe sebze üretiminin artarak belirli merkezlerden Eskişehir gibi yeni üretim alanlarına doğru geliştiğini sözlerine ekleyen İl Müdürümüz SEVER, bu sayede tedarik zinciri alternatiflerinin çoğalarak tüm vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının kolaylıkla karşılanabildiğini söyledi.