Yağışlar ayçiçeğini bereketlendirdi

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, yağışların ayçiçeği başta olmak üzere bütün ürünlerde verim ve kaliteyi artırdığını söyledi.

Yağışlar ayçiçeğini bereketlendirdi
banner200
banner217

Tarım ürünlerinde verim noktasında hiçbir sıkıntının olmadığını belirten Başkan Saygı, son yağmurların zamanlama açısından ayçiçeği başta olmak üzere birçok ürüne faydalı olduğunu vurgulayarak, “Sonbaharda yağışlar azdı. Kurak giden bir dönemde kanolaların çıkışında sorun yaşandı. Çıkan kanolalar da kış mevsiminde kök yapısı oluşturamadığından istenilen düzeye gelemedi. Üreticiler de kanola ekimi yapılan tarlaları bozarak arpa, ayçiçeği, buğday gibi ürünler ektiler. Bu yıl yağan yağmur gerçekten ayçiçeği açısından son 50 yılın hem kalite hem de verim olarak en iyi yıl olmasını sağladı. Bu son yağışlar ayçiçeği için çok verimli oldu. İnşallah ayçiçeğindeki yağ oranları ve verim de yüksek olacak. Çiftçimizin yüzü güldü. Tarım ürünlerinde genelleme yaparsak verimde hiçbir sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.

Bu yıl yaklaşık 300 bin dekar alanda ayçiçeğinin ekildiğine dikkat çeken Saygı, şunları ifade etti:

"Şu an çeşitli gruplardaki buğday 80 ila 94 kuruş arasında satılıyor. Kanola ise serbest piyasada şu an 1 lira 70 kuruştan alıcı buluyor. Ayçiçeğinde ise bu yıl 2 lira gibi bir beklentimiz var."

Kaynak: Tekirdağ Ziraat Odası

YORUM EKLE
banner151

banner251