Şeker Pancarının Sosyo Ekonomik Katkıları Neler?

Şeker pancarı, üreticilerin hem gelirini artıran ve hem de istihdam sağlayan bir bitkidir. Şeker pancarı tarımı sağladı yüksek katma değer, yan ürünlerin hayvan yemi olma ve tarımda sağladığı istihdam özelliği dolayısıyla, kırdan kente göçün hızını kesen, köylümüze ve ülkemize en faydalı ve alternatifi olmayan, olmasaydı icadı gereken bir bitkidir.

Şeker Pancarının Sosyo Ekonomik Katkıları Neler?
banner200
banner217

Ekilebilir tarım arazilerinin sınırına gelinen ülkemizde, çiftçi gelirini daha fazla artırabilmenin ana koşulu çiftçimizin sahip olduğu aile içi iş gücünden, tarım arazisinden ve hayvan varlığından en üst seviyede faydanılmasına bağlıdır. Tarım arazisi ve hayvan varlığı yetersiz olan ve her an kente göç edebilecek yapıdaki küçük tarım işletmelerinin gelir seviyelerinin yükseltilmesi gerekir.

PANCAR ÇİFTÇİSİ 1.7 MİLYON DEKAR KIRAÇ TARIM ARAZİSİNİ SULU TARIMA KAZANDIRDI

Pancar çiftçisi 1.7 milyon dekar kıraç tarım arazisini sulu tarıma kazandırmıştır. Pancar çiftçisi kendi birikimi ile satın alabildiği dizel motor ve yağmurlama malzemesi ile şeker pancarı ve buğdayında yağmurlama sulama yaparak bizim tarım arazisinden en yüksek seviyede verim almaya çalışmaktadır.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 16:08
banner207
YORUM EKLE
banner151

banner251