Giresun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, fındık bahçesi yenileme projesi kapsamında açıklama yaptı. Açıklamada yenileme projesi kapsamında 100 dekar modern fındık bahçesinin tesis edileceği belirtilerek, şunlar kaydedildi: 

"İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uygulanan  Fındık Bahçesi Yenileme Projesi kapsamında toplam 100 dekar modern fındık bahçesi tesis edilecektir. Bu çerçevede ekonomik ömrünü tamamlamış, verimden düşmüş eski bahçeler sökülerek arazinin eğim durumuna göre teraslama ve drenaj sistemi yapılabilecektir.

Proje bahçelerinin ve üreticilerinin sahip olması gereken şartlar:

1-Hali hazırda ekonomik ömrünü tamamlamış ve verimden düşmüş fındık bahçesi olmalıdır.

2-Proje bahçeleri köy/ilçe ana yol ya da grup yolu üzerinde, yola cephe, ulaşımı kolay fındık bahçesi olmalıdır.

3-Arazinin eğimi iş makinesi çalışmasına imkân verecek derecede olmalıdır.

Çiftçi en çok hangi makine ekipmana başvuru yaptı? Yüzde 50 hibeli makine ekipman alımına büyük ilgi! Çiftçi en çok hangi makine ekipmana başvuru yaptı? Yüzde 50 hibeli makine ekipman alımına büyük ilgi!

4-Üretici bahçe tesisinde kullanılacak fındık fidanlarını kendi temin edecektir.

5-Üretici fidan dikimini kendisi yapacak ya da yaptıracağını taahhüt edecektir.

Projelerimize Giresun ilimizdeki tüm çiftçilerimiz davetlidir. Başvuruların 09 Haziran 2023 tarihine kadar yapılması gerekmekte olup proje limiti 2023 yılı için 20 kişi ile sınırlıdır. Projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze başvurularını şahsen yapması gerekmektedir.