Tarımsal desteklerde büyük şok! Kararname mi kayboldu?

Tarımsal desteklerde büyük şok! Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, ziraat odası, birlik ve kooperatiflere muammaya dönen 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin hazırlanarak Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini belirtirken, kararnamenin daha hazırlanmadığı ortaya çıktı. 

Tarımsal desteklerde büyük şok! Kararname mi kayboldu?
banner200
banner217

Ağustos ayının da sonuna gelinmesine rağmen 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararnamenin yayınlanmaması çiftçi ve üyesi oldukları ziraat odası, birlik ve kooperatiflerin tepkisini çekerken, kararnameyle ilgili belirsizlik, “Kararname kayboldu, kimse nerede olduğunu bilmiyor” şeklinde espri konusu olmaya başladı. 

TARIM VE HAYVANCILIKTA YILLAR SONRA BİR İLK!

Ülke tarım ve hayvancılığında yıllar sonra bir ilk yaşanıyor! Ağustos ayının da sonuna gelinmesine rağmen 2019 yılı tarımsal desteklerle ilgili kararname yayınlanamadı. Bakanlık kararnamenin neden yayınlanmadığına dair bir açıklama yapmazken, Bakanlık yetkilileri de kararnamenin nerede olduğunu bilmiyor!  

AGUSTOS’TA YAYINLANACAĞI SÖYLENMİŞTİ 

Ziraat odaları başta olmak üzere birlik ve kooperatiflere Ağustos ayında kararnamenin yayınlanacağına dair bilgi verilmesine rağmen söz konusu kararname Ağustos ayında da yayınlanmadı. 

HERGÜN BİNLERCE ÇİFTÇİ ARIYOR!

Tarımsal desteklerin akıbetini öğrenmek için her gün binlerce çiftçi, üyesi olduğu ziraat odası, birlik ve kooperatifi ararken, birlik ve kooperatiflerde üyelerine artık nasıl bir cevap vereceklerini şaşırmış durumdalar. 

BAKANLIK BÜROKRATLARI ARAYANA BÖYLE SÖYLÜYOR!

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri, Ziraat Odası, Birlik ve Kooperatiflere, kararnamenin hazırlanarak Cumhurbaşkanlığına gönderildiğini, kendilerinin de yayınlanmasını beklediklerine dair bilgi verirken, bu bilginin de doğru olmadığı ortaya çıktı.  

TDYK’DA UZLAŞI SAĞLANAMADI!

Tarımdan Haber’in aldığı bilgilere göre, tarımsal destekleme miktarlarını belirleyen, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarından oluşan Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu (TDYK)’da daha desteklere son şeklin verilmediği kaydediliyor. Destekleme bütçesi ve destekleme miktarlarıyla ilgili TDYK’da uzlaşı sağlanamadığı için kararnamenin de henüz hazırlanmadığı belirtiliyor. 

TARIMSAL DESTEKLER BÜTÇESİNİN ARTIRILMASI İSTENMİYOR 

Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının, destekleme bütçesinde anlaşamadıkları kaydediliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratlarının, 2019 tarımsal destekleme bütçesinde bir artış yapılmamasını savundukları ifade ediliyor. Bu durumda 2019 yılı desteklerinde bir artış olmayacağı gibi bazı destekleme kalemlerinin kaldırılması, bazılarında da bütçesinin düşürülmesi gündeme gelecek. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2019, 18:48
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsnü Zan
Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Birkaç hafta önce eski Maliye bürokratlarından bir haber duyuldu: TARIMSAL DESTEKLER İÇİN “HARÇ BİTTİ YAPI PAYDOS” diyormuş yeni hazine ve maliye bürokratları.
NETİCE İTİBARİYLE; DEVLETİN ÇİFTÇİYE DAĞITACAĞI PARALAR BİTMİŞ. ÇÜNKÜ, PARALI YOL/KÖPRÜLERİN, İSTANBUL HAVALİMANININ VE DE EN HORTUMCUSU ŞEHİR HASTANELERİNİN MÜTEAHHİTLERİNE HAZİNE MALİYE BAKANLIĞI MAALESEF PARA YETİŞTİREMİYORMUŞ. Bu nedenle 2023 yılına gelmeden TARIMSAL ÜRETİM YAPANLAR DESTEK YERİNE AVUÇLARINI YALAMAK DURUMUNDA KALACAKLAR...

Harika bir haber
Harika bir haber @Hüsnü Zan - 1 yıl Önce

Bakanlıkta bir sandalye masa işkal eden birisi olarak söylüyorum. Bakanlığın kapısına kilit vurun daha faydalı olur. Kimsenin bir iş yaptığı yok.

Talip bayrak
Talip bayrak - 1 yıl Önce

Tek birşey söyleyelim Allah belanızı versin yazık yahu geçen yıl sıfır tohum almışız daha desteği verilecek nediyelim ancak intizar edebiliriz Allah sizi bildiği gibi yapsın zamanı gelecek ve çiftçiden oy istiyeceniz

ADNAN UNVER
ADNAN UNVER - 1 yıl Önce

Sertifikali hububat destekleri ne zaman odenecek iKINCiSINIDE ALDIK HALA ODEME YOK

ÇİFTÇİ UNUTULMUŞ
ÇİFTÇİ UNUTULMUŞ - 1 yıl Önce

2018 YILINDA ALDIĞIMIZ HUBUBAT TOHUM DESTEKLERİ İLÇE TARIMDA SİSTEME DAHA GİRMEMİŞ NEDENİNİ SORUYORUZ GENELGEYE KOYMAYI UNUTMUŞ BAKANLIK TEKRAR YAPILACAK ÖLME ÇİFTÇİM ÖLME AZ KALDI DİYOR LAR ÇİFTÇİYE DE SIRA GELİR TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNDEN BAŞLAR FAİZİNDEN GENEL MÜDÜRÜ FAHRETTİN POYRAZ A GÜCÜ YETMEYEN BAKAN VAR KARŞIMIZDA ELBET BİRGÜN ÖDERLER

Muammer beşer
Muammer beşer - 1 yıl Önce

Sayın bakanım 6cı ipart purecesine baş vurdum alacağım ekipman fiyatları ipart purecesine denildiğinde ekipman 10tl ise 22tl rakamla karşılaştım neden bu kadar farklı benim %, 55 destek den faydalanma mümkün olmadığı gibi ekipman fiyatları %100 artdı nerede cifçiye devlet in faydası bilgilerinize arz ederim

İsmail ateş karapazar eskişehir
İsmail ateş karapazar eskişehir - 1 yıl Önce

Üç senehibeye baş vuruda bulundum hiçbirşey çıkmadı müdüre rüşvet yitirenlere cıkartiyormuş sonra biri suç duyurusunda bulunmuş şırnakta sürgüne göndermişler

Hasan.esen
Hasan.esen - 1 yıl Önce

Çiftci.borçlarının. fayizisilinecekmi

Heybet Arslan
Heybet Arslan - 1 yıl Önce

Her halde çok güzel bir şey yok


banner151

banner251