Kantincilerin yaptığını çiftçi örgütleri yapamadı!

Okul kantinlerinde sağlığa zararlı ürünlerin satılmasını engellemek için üç bakanlık tarafından başlatılan ‘Okul Gıda Logosu’ uygulaması, kantincilerin ve üretici firmaların baskısı sonucunda bir yıl ertelendi. Kantincilerin ve üretici firmaların bu baskısı aylardır yayınlanmayan tarımsal desteklerle ilgili kararnameye karşı çiftçi örgütlerinin suskunluğunu gündeme getirdi. 

banner247
Kantincilerin yaptığını çiftçi örgütleri yapamadı!
banner200
banner217

Okul kantinlerinde sağlığa zararlı ürünlerin satılmasını engellemek için Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Okul Gıda Logosu’ uygulaması, kantincilerin ve üretici firmaların baskısı (mücadelesi!) sonucunda bir yıl ertelendi. Kantincilerin ve üretici firmaların bu mücadelesi (!) aylardır yayınlanmayan tarımsal desteklerle ilgili kararnameye karşı çiftçi örgütlerinin suskunluğunu gündeme getirdi. 

Okul kantincileri ve üretici firmalar, Okul Gıdası Logosu’na karşı istediklerini aldılar. Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın kararı ile 16 Eylül’de başlaması gereken Okul Gıdası Logosu uygulaması bir yıl ertelendi. Kantinciler ve üretici firmalar uygulamanın ertelenmesi için haftalardır üç bakanlığa baskı uyguluyordu. Bakanlıklarda yapılan gizli toplantılar sonrasında sözde ürünlerin üzerine logoların yetiştirilemeyeceği gerekçe gösterilerek, uygulama bir yıl ertelendi. 

Okul kantincilerinin ve üretici firmaların Okul Gıdası Logosu uygulamasına karşı verdikleri mücadele (!) aylardır yayınlanmayan 2019 tarımsal destekler kararnamesine karşı çiftçi örgütlerinin duyarsızlığını gündeme getirdi.

Eylül ayının da sonuna gelinmesine rağmen hiçbir çiftçi ve yetiştirici örgütü bırakın Bakanlığa baskı yapmayı 2019 tarımsal destekler kararnamesinin neden yayınlanmadığına dair yazılı bir açıklama yaparak seslerini bile çıkaramadılar. Çiftçi örgütlerindeki bu sessizlik ve duyarsızlık, çiftçinin sahipsizliğini bir kez daha gözler önüne sererken, ülke tarımına da büyük darbe vuruyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2019, 20:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 11 ay Önce

EVET DOĞRU, “ÇİFTÇİ ÖRGÜTLERİ” KANTİNCİ ESNAFININ YAPTIĞINI BECEREMEMİŞTİR. ÇÜNKÜ TÜRKİYE’DE ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ YOKTUR. TÜRKİYE ZİRAAT ODALARI BİRLİĞİ (TZOB) MAALESEF ÇİFTÇİ ÖRGÜTÜ OLMANIN ÇOK UZAĞINDA VE ZAVALLI DURUMA DÜŞÜRÜLMÜŞ ÇİFTÇİLERİMİZİN SIRTINDAN KENE GİBİ GEÇİNEN BİR AVUÇ ASALAĞIN ODASIDIR. DİĞER BİRLİKLERE GELİRSEK (ETÇİSİ, SÜTÇÜSÜ, TAVUKÇUSU, TOHUM SANAYİCİSİ, TOHUM YETİŞTİRİCİSİ, FİDECİSİ, FİDANCISI......VS) ONLAR DA TZOB DENEN KARANLIK ODADAN FARKLI DEĞİLDİRLER. DOLAYISIYLA BU DESTEK KARARNAMESİ ÇIKMIŞ ÇIKMAMIŞ VEYA ÇIKMAYACAKMIŞ, BU BİRLİK DENEN ASALAK YUVALARINDAKİ YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ ADAMLARIN UMURUNDA DEĞİLDİR. ONLAR BİRLİK ÜYELERİNDEN TOPLANAN PARALARI NASIL ÇITIR ÇITIR YİYECEKLER, ONUN DERDİNDEDİR.. KAZ GİBİ YOLUN BAKALIM ÇİFTÇİLERİ, ÜRETİCİLERİ

Kamil kan
Kamil kan - 11 ay Önce

Çiftci kadar bilinçsiz cehaletin içinde bir üretici varmıdır acaba kendi kendime soruyorum yıllardır hala particilik yapıyorlar darma dağın herşey bizi tavuk gibi yoluyorlar tüccarlar yazıklar olsun borcu borçla kapatmaya çalışırken dahada batıyoruz borçlar yapılanmıyor övey evlatız kimin ne yaptığı belli değil tam bir koyun sürüsü muamelesi görüyoruz bir sene hiçbirşey üretmicez bak ne oluyor memlekette

hüseyin sırkıntı
hüseyin sırkıntı - 11 ay Önce

zirat odaları hiçbir zaman çifçi örgütüolmamıştır sadece çifçinin kanını emen asalaktır

Çiftçi
Çiftçi - 11 ay Önce

2018 sertifikalı hububat tohum destekleri hala ödenmedi

Ejder
Ejder - 11 ay Önce

Bir kantinci esnafi olarak mucadelemizi gerceklestirdik adminin yazisinda gecen sagliga zararli urunler kismini anlamis degilim bu urunler sagliga zararli oldugu dusunuluyorsa tarim bakanligi neden onay veriyor o zaman o urunleri ureten firmalarin lisanslarini iptal etsinler yasaklarla birseyi cozume kavusturmak ne kadar netice verebilir sivrisinegi oldurmek bir cozum ama batakligi kurutmak kesin cozum cola cips mcdonalds burgerking kfc kapatsinlarda gorelim haftasonu kosa kosa avm lere gidip cocuklarimiza hamburger yediriyoruz bunlari yasaklarla degil egitimle cozebiliriz biz bunu soyluyoruz saygilarimla

Tarımcı
Tarımcı - 11 ay Önce

Ne yazık ki bürokratlar kamunun çıkarını değil, ricacıların torpilcilerin referansla gelenlerin çıkarını kolladığından sonuç bu oluyor. Daha da vahim olanı, kamu adına iş yapmaya çalışan ve sadece adaletle iş yapmaya çalışan memuru da eziyor, sürüyor, mobbing uyguluyor. Şekil 1A İst.

Avni aladağ
Avni aladağ - 11 ay Önce

Eşek olana binen çok olur

banner248
banner151