Bakan Müezzinoğlu, zeytin ve zeytinyağının sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmaz unsurlarından olduğunu belirterek, “Zeytini proteiniyle yağıyla sağlıklı bir besin ürünü olarak kamuoyunun algısına, özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın algısına yerleştirebilirsek, Sağlık Bakanı olarak ben avantajlı çıkmış olurum, görevimi de yapmış olurum” dedi.

KAMU SPOTUNA DESTEK SÖZÜ

Müezzinoğlu, Türkiye'nin zeytin üretiminde güçlü olmasına rağmen tüketimde aynı algının oluşmadığına işaret ederek, “Ne yazık ki üretimde güçlü olmamıza rağmen zeytini tüketimde sağlık açısından toplumsal algıya güçlü yerleştiremediğimiz kanaatindeyim. Bu anlamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı olarak biz de öncülük yaparız ve kamu spotları konusunda hem zeytin hem zeytinyağı açısından ön plana çıkarma gayreti içinde oluruz. Proteiniyle yağıyla sağlıklı bir besin ürünü olarak kamuoyunun algısına, özellikle gençlerimizin ve çocuklarımızın algısına yerleştirebilirsek, Sağlık Bakanı olarak ben avantajlı çıkmış olurum, görevimi de yapmış olurum” diye konuştu.

MARMARABİRLİK'E ÖVGÜ

Bakan Müezzinoğlu, Birliğin Yönetim Kurulunu da başarılarından dolayı tebrik ederek, “Bütün yapılarda olduğu gibi birliklerimizde ve kooperatiflerimizde de en önemli sorun reel yönetimdir, akılcı yönetimdir. Realiteden uzak bir yönetim bedelini bir taraftan temsil ettiğimiz kitlelere, diğer taraftan da topluma ve millete ödetiyor. Burada önemli olan yönetimin dinamikleridir, yönetimin istikrarıdır” ifadelerini kullandı.

HEDEF ÇOCUKLARA SEVDİRMEK

Yönetim Kurulu Başkanı Asa ise Marmarabirlik'in 2010 yılı mart ayından bu günümüze kadar sürekli kar eden bir yapıya kavuştuğunu belirterek, ürün alımlarının tamamının öz kaynaklarla yapıldığını ve ortalama 125 milyon TL civarındaki alım miktarının 1 TL dahi kredi kullanılmadan gerçekleştirildiğini söyledi. Başkanımız Asa, daha önce hayata geçirilen “okul sütü”ve “okul üzümü” projeleri gibi, “okul zeytini” projesini de hayata geçirmek istediklerini belirterek, çocuklara ve gençlere zeytin tüketimi alışkanlığı kazandırmak amacıyla Bakan Müezzinoğlu'ndan destek istedi. Başkan Asa ayrıca, doğal fermantasyon yöntemiyle üretilen ve pastörize edilerek tüketiciye sunulan Marmarabirlik ürünleri dışındaki birçok ürünün, kimyasal kullanılarak işlendiğine ve bu durumun sağlık açısından risk taşıdığına dikkat çekti.

“GÜÇLÜ MARMARABİRLİK, GÜÇLÜ ORTAK”

Başkan Asa, üreticiye müstahsil makbuzu karşılığında sofralık zeytin üretiminde kilogram başına destek verilmesi halinde üretimin artacağını ve merdiven altı üretimin de büyük ölçüde azalacağını vurguladı. Sektör sorunları için çözüm beklediklerini ifade eden Asa, “Bizler, güçlü Türkiye, güçlü gelecek, güçlü Marmarabirlik ve güçlü ortak yaklaşımıyla çalışmalarımızı sürdürürken, 7 Haziran'da yapılacak olan seçimlerin de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.