Eskişehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Son dönemde kimyevi gübre çeşitlerindeki fiyat artışları nedeniyle piyasa hareketliliğini fırsat bilen kötü niyetli kişilerin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine piyasaya sahte ve taklit ürün arz edebilecekleri düşünülmektedir.

Bu gibi fırsatçıların üretici firmalar tarafından yetkilendirilmemiş dağıtıcılar vasıtasıyla piyasaya ürün arz ettikleri, (Ekimle birlikte kullanılan DAP 18.46 0 -  20.20.0 - 20.20.0+Zn Kompoze, Üst gübre olarak kullanılan ÜRE, Amonyum Sülfat vb. gübreleri ) geçmiş yıllarda görüldüğü gibi yine uygulamalarda görülmektedir.

Bu gübreleri, ambalaj etiket bilgileri ve fiziksel görünümleri itibariyle taklit ve tağşiş gübre olduklarını ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu gübrelerin analizlerinin sonucunda;  etiket bilgileriyle uyumlu bitki besin elementleri bulunmamakta, hatta gübre içerisinde hiçbir bitki besin maddesi bulunmamaktadır.

Bunun yanında, çiftçilerimizin firmaların satış noktaları dışında bazı kişilerden ucuz olduğu gerekçesiyle faturasız gübre alarak kullanmaları mağduriyetlerine neden olmaktadır. Çiftçilerimizin mağdur olmamaları için seyyar olarak pazarlanan, Mahallelerinde satılan gübreleri almamaları gerekmektedir. Zaten bu tür gübrelerin seyyar olarak pazarlanması, Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği mevzuatına uygun değildir. Dağıtıcılar gübre satışlarını Gübre Takip Sistemi (GTS) üzerinden yapmak zorundadır.

Üreticilerimizin Katı Organik - Organomineral gübre desteklemelerinden yararlanabilmeleri için dağıtıcıdan son kullanıcıya ürün tesliminde, son kullanıcının TC Kimlik numarası veya vergi kimlik numarası üzerinden Gübre Takip Sisteminde  (GTS) işlem yapılması zorunludur. Aksi halde Katı Organik – Organomineral gübre desteklemesinden yararlanamayacağı için mağdur olacaktır.

Bu nedenle, çiftçilerimizce sabit, yerleri bilinen, İl Müdürlüğümüzden Gübre Dağıtıcılık Belgesi ile izin verilen üretici firmaların bayisi olan ve bu belgeleri istenildiğinde ibraz edebilen, sattıkları ürün bilgileri ile birlikte şirket bilgilerini içeren (fatura ve sevk irsaliyesi vb.) belgeleri düzenleyerek tarafınıza veren gerçek ve tüzel kişiliklerden bu gübreler satın alınmalıdır.

Aksi takdirde çiftçilerimiz ödemiş oldukları gübre bedellerinden ve ürün kayıplarından dolayı mağduriyetlerinin oluşacağı, geleceğimizin mirası olan topraklarımızda da telafisi güç ve imkansız sonuçlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Çiftçilerimize önemle duyurulur."