Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!

Toprak Mahsulleri Ofisi'ne fındık veren üreticiler ürünlerinin randımanının düşük gelmesine tepki gösteriyor. TMO'ya fındık veren üreticiler, randımanın 50'nin altında getirilerek büyük kayıplar yaşadığını iddia ettiler.

Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!
banner200

Ordu'da TMO'ya fındık veren üreticilerin anlattıklarına göre, serbest piyasada 53-54 gelen randıman TMO'da 49'u geçmiyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındığa yabancı olduğunu belirten fındık üreticileri, tepkilerini şu şekilde dile getirdiler:

TMO BUĞDAY ARPA ALIR GİBİ FINDIK ALIYOR!

“Fındık bir başka ürüne benzemez. Buğday, arpa, nohut alır gibi fındık alınmaz. Fındığın randımanının alınış metodu bellidir. Randıman elle kırılır ve teraziyle tartılır. İçerisindeki çürük ve bezik fındık seçilir. TMO fındıkları makineyle kırıyor. Bu işlem sırasında fındıkta kayıp yaşanıyor ve bu da randımana yansıyor.


TMO Genel Müdüründen 'randıman' açıklaması Haber için tıklayın


Randıman alırken fındığın içerisinde bulunan pikola tabir ettiğimiz fındıklar buruşuk sayılır. Pikola fındık buruşuk değil aksine sağlam fındıktır. Bunları anlatamıyoruz. Aynı bahçeden toplanan aynı şartlarda kurutulan fındıktan tüccara verdiğimizde randıman 54-55 geliyor. TMO'da aynı fındık 49'u geçmiyor.

RANDIMAN GÖREVLİLERİNDEN KAYNAKLANIYOR!

TMO'nun aldığı fındıklarda randımanların bu kadar düşük gelmesi fındığın kalitesi kadar randıman görevlisinden de kaynaklanmaktadır.

TMO 50 randıman üzerinden üreticiye kg başı 10 TL ödüyor. 50'nin altında gelen her randıman için üreticinin 200 kuruş kaybı oluyor. Aynı şekilde 50'nin üzerinde gelen randıman için de üretici kg başı 200 kuruş kazanıyor.

Sayın Bakanımız fındık alım şartlarını sürekli çiftçi lehine değiştirdi ama sahaya hiçbiri yansımadı. Tarım teşkilatımızın üretim gayretleri, sayın Bakanımızın alım politikalarındaki gayret ve iyi niyet tamamen boşa gitmiştir. Bu uygulamalarla fındık üreticisi küstürülmekte ve hükümetin fındık politikası başarısız gösterilmektedir"

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
TMO Dosttur
TMO Dosttur - 4 yıl Önce

TMO bu haberi yapanlar ve yaptıranlara inat her zaman her üreticisinin yanında yer almaya devam edecek.

Fındık fiyatı
Fındık fiyatı - 4 yıl Önce

TMO olmasaydı fındık fiyatı 7 liradan bir lira fazla olur muydu ? Tüccar 7 liraya aracılık yaparak aldığı ürünü faturalı olarak fabrikaya kaça satıyor ve kaç lira kar ediyor ? Büyük yabancı firmalar adına tüccardan alım yapan fabrikacı bu malı üzerine kaç lira koyarak yabancı tefecilere kaça satıyor ? Aradaki komisyoncular 7-8 liraya kapattıkları ürünlerden ne kadar kar ediyor ? Bu durumlar ortadayken kg başına 10 TL'nin üzerinde fiyat veren TMO hangi kesimler tarafından eleştirilmeye çalışılıyor ?

Fındık
Fındık - 4 yıl Önce

7 tl ye ürünü ucuza kapatan tüccar hangi yabancı kuruluşlara Türk fındığını ucuza pazarlayarak kime hizmet ediyor ? Piyasalarda 7 TL'ye işlemgörebilecek ürüne TMO vasıtasıyla üretici lehine en az 10 TL ödemek kimi neden rahatsız ediyor ?

El insaf
El insaf - 4 yıl Önce

El insaf ki ne el insaf! Üretici üretici üretici. Yahu azıcık da devlet deyin devlet! Hangi zaman devleti düşüneceğiz peki? Kendi gözümle gördüm, adam fındık diye getirmiş, taş, toprak, geçen yılın çürümüş fındığı dahil ne ararsan var. Valla ne derseniz deyin gece gündüz demeden bilmem ne gibi çalışıyor adamlar, hem devleti hem üreticiyi düşünmek zorundalar. Piyasa da yerine oturdu. Eğriye eğri, doğruya doğru. Haksızlık yapandan da Allah razı olmaz.. Allahın selamı üzerinize olsun.

Haber Gerçeği Yansıtmamakta
Haber Gerçeği Yansıtmamakta - 4 yıl Önce

Tüccarda 8 TL olan fındığa TMO 10 TL vermektedir.

Gerçeği yansıtmıyor
Gerçeği yansıtmıyor - 4 yıl Önce

TMO olmasaydı fındığı üretici 8 TL’ye tüccara satmak zorunda kalacaktı. Oysaki TMO’da 10 TL. Alanında uzman personel tarafından alım yapılmakta ve yine TMO çiftçinin kara gün dostu olduğunu göstermektedir.

Maksatlı haber
Maksatlı haber - 4 yıl Önce

Bu haberin kaynağı ne ? Hangi fındık üreticisi ile nerede konuştunuzda size bu asılsız bilgileri verdi ? Size bu bilgileri verenler doğru düzgün fındık analizi yapmadan 7-8 TL'ye üreticinin fındığını kapatmak isteyen hangi tüccar grubu ? TMO'nun piyasaya müdahale etmemesini isteyen ve Türk fındığını üretici aleyhine olacak şekilde ucuz fiyatlara yabancı şirketlere peşkeş etmek isteyen zihniyetle kol kola girerek maksatlı ve gerçek dışı haber yapmak sektöre ve üreticiye ne kazandırır ?

Findik randimani
Findik randimani - 4 yıl Önce

Tmo nun findik randimani ni düşük gostererek alım yapma politikası yoktur.tersine üretici lehine kararlar alınarak üreticilere her konuda yardımcı olunmaktadır. TMO findik alım baremi doğrultusunda alım yaparak fiyati belirlemektedir.ve üreticilerine 1 hafta içinde ödemelerini yapmaktadır. Kırma makinası ile kırılan fındıklardan buruşuk ve çürük seçilir sonrada tartilir .makinanın randimani etkilemesi söz konusu değildir.tmo personelleri gece geç saatlere kadar görevlerinin başında ureticilerimize hizmet etmektedir.


banner251