TMO Genel Müdüründen 'randıman' açıklaması

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, 'Fındık üreticisinden TMO'ya randıman tepkisi!' haberimiz üzerine bir açıklama yaptı. Kemaloğlu, TMO'nun üstlendiği görevi müthiş bir özveri ile yerine getirerek, fındık piyasasında fiyat istikrarı için yoğun bir mücadele verdiğini belirtti.

TMO Genel Müdüründen 'randıman' açıklaması

'Fındık üreticisinden TMO'ya randıman tepkisi!' başlıklı haberde, üreticiler tarafından gündeme getirilen iddiaların doğru olmadığına dikkat çeken Kemaloğlu, Ordu'da TMO'nun aldığı fındığın randıman ortalamasının 51 olduğunu ve fındık üreticisinin de şikayetinin söz konusu olmadığını belirtti.

Kemaloğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

'Fındık üreticisinden TMO'ya randıman tepkisi' başlığıyla; 'TMO'da randımanın düşük hesaplandığı, Ordu'da serbest piyasada 53-54 gelen randımanın TMO'da 49 geldiği, TMO'nun fındığa yabancı olduğu, Fındığın elle kırılıp terazide tartılarak içinde çürük ve bezik fındığın seçilmesi gerektiği, Pikola fındığın buruşuk değil aslında sağlam fındık olduğu, Sayın Bakan'ın fındık alım şartlarını çiftçilerin lehine değiştirdiği ancak piyasaya bir şey yansımadığı, Fındık alım politikalarının başarısız gösterildiği' yönünde üreticiden alındığı iddia edilen bilgilerle haber yapılmıştır.

Söz konusu haberde geçen iddiaların tamamı; gerçek dışı olduğu gibi fındık fiyatlarının yükselmeye başladığı, piyasanın fiyat istikrar sürecine girdiği, TMO'nun alımlarını hızlı ve memnuniyet verici bir şekilde yaptığı bir dönemde tüccara hizmet eder niteliktedir.

İddialara gelince;

Ordu ilinde TMO'nun aldığı fındığın randıman ortalaması 51'dir ve fındık üreticisinin şikâyeti söz konusu değildir.

FINDIK RANDIMANI GENEL KRİTERLERE GÖRE BELİRLENİYOR

TMO fındık randımanını genel kriterlere göre belirlemektedir. Fındık randıman makinesi hakkında size bilgi ileten kişi veya kişiler makineyi bir kere olsun görmüş olsalardı bunun basit bir düzenekle çalışan, camdan ibaret, şeffaf bir makine olduğunu, içinde hiçbir parçanın kalmadığını, işlem sırasında iç fındığın parçalanmadığını, ezilmediğini dolayısıyla üretici aleyhine herhangi bir kayıp oluşturmadığını anlayabilirlerdi.

MAKİNE İLE KIRIM ÜRETİCİNİN LEHİNE BİR YÖNTEM

Makine ile kırım, alımı hızlandıran ve tamamen üretici lehine olan bir yöntemdir. Fındığın elle kırılması hâlinde her bir numunenin analizi için minimum 15-20 dk. süre gerekmektedir. Oysa makine ile kırım yaklaşık 1,5 dk.dır. Bunun üretici için ne ifade ettiğinin değerlendirilmesini takdirlerinize bırakıyoruz.

BURUŞUK FINDIK RANDIMANA DAHİL EDİLİYOR

Sizin de haberde bahsettiğiniz gibi TMO alım merkezlerimizde yapılan analiz esnasında fındık kırılıyor, tartılıyor, içindeki çürük ve yabancı maddeler seçiliyor fakat iddia ettiğinizin aksine pikola fındık buruşuk sayılıp değerden düşülmüyor. TMO'nun alım kriterleri sorulmuş olsa idi 2 buruşuğun 1 sağlam içe eşit olduğu, dolayısıyla buruşuğun randımana dâhil edildiği öğrenilebilirdi.

TMO BUGÜNE KADAR 750 BİN TON FINDIK SATIN ALDI

TMO'nun fındığa yabancı olduğu hususuna gelince bu Kurum bugüne kadar 750 bin tonun üzerinde fındık satın almış, geçmiş yıllarda da piyasa fiyat istikrarı için çok önemli görev üstlenmiş, yeterince tecrübe sahibi olmuştur.

FINDIK ÜRETİCİSİ BİR AİLENİN ÇOCUĞUYUM

TMO'nun 12 yıllık fındık tecrübesi olan, yetişmiş 300 civarında fındık eksperi; fındık ile ilgili iş ve işlemleri yürüten Fındık İşleri Dairesi Başkanlığı mevcuttur. Ben de Giresunluyum, fındık üreticisi bir ailenin çocuğuyum. Dolayısıyla biz TMO olarak fındığa ve bölgeye son derece aşinayız. Bugün Karadeniz'de net olan TMO sayesinde fındığa bir standart geldiğidir.

27 BİN ÜRETİCİDEN 50 BİN TON KABUKLU FINDIK ALDIK

2017 yılı hasat döneminde Kurban Bayramı'ndan itibaren başladığımız fındık alımında bugün itibarıyla 27 bin fındık üreticisinden 50 bin ton kabuklu fındık alımı yaptık. 44 alım noktamızda 300 civarında personelimizle günlük ortalama 1.750 üreticiden yaklaşık 3.000 ton kabuklu fındık alımına devam etmekteyiz. Serbest piyasada fiyatlar yükselme eğilimine girmiş olup buna bağlı olarak TMO randevuları azalmaya başlamıştır.

ALIMLARDA HİÇ BİR SORUN YAŞANMIYOR

Alımlarda hiçbir sorun ve aksama yaşanmamaktadır. Günlük 1.750 üreticiden alım yapılırken çürük, yabancı madde vb. sebeple sadece 15-20 üreticinin fındığı geri dönmektedir. Bu da günlük randevu alan üreticinin %1'i civarındadır.

TMO ÜSTLENDİĞİ GÖREVİ ÖZVERİYLE YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR

TMO üstlendiği görevi müthiş bir özveri ile yerine getirmekte, fındık piyasasında fiyat istikrarı için yoğun bir mücadele vermektedir."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
12 Ekim 2017, 18:19

ertan
Tmo zarara ugrattin bitirdin simdide lidasa satiyon bakana herkese farkli konusuyon orduda toplantida personele dediklerini soylesene seneye bugday findik alimi yok tmo kuculuyor kapatiyoruz demistin herkese soyle bunu
12 Ekim 2017, 00:52

Bu adam

İlçe müdürü
Bu adam yıllardır bakanlıkta oturmadık koltuk bırakmadı. Ne özelliği varsa...! İnsanın yüz ifadesi bile o makamların hak edlip edilmediğini gösterir diye düşünüyorum.
11 Ekim 2017, 10:29

tmo

tmo
tmo genel müdürü ve personeli fındık üreticisini mağdur etmemek için var gücüyle özveriyle çalışırken köstek değil destek olmak lazım
10 Ekim 2017, 22:27

TMO da calisma

TMO
Tabi ki TMO personelinin çalışma koşulları ve şartları ile ilgili kimse bir şeyler demiyor.Gece yarılarına kadar alim yapiyorlar.Bu konuyla da ilgili haber yapsalar Gece yapılan alımları yerinde görseller ne güzel olur.Personellerin n Devamı..Tabi ki TMO personelinin çalışma koşulları ve şartları ile ilgili kimse bir şeyler demiyor.Gece yarılarına kadar alim yapiyorlar.Bu konuyla da ilgili haber yapsalar Gece yapılan alımları yerinde görseller ne güzel olur.Personellerin ne zor şartlar altında alim yaptığını gorseler.Cok iyi olur.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Tarımsal Kuruluşlar HABERLERİ