Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş tarafından gerçekleştirilen tarla gününe Tarım ve Orman Bakanlığı İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Dr. Başak Egesel, İnönü Kaymakamı Rumeysa Sena Kurt, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, OGÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet Demir Kaya, ve Dr. Ertuğrul Karaş, Eskişehir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Gültekin Güler, Eskişehir Damızlık Manda Birliği Başkanı Ali Sarıkaya, İnönü Ziraat Odası Başkanı Ergün Erol, İlçe Emniyet Amiri ve Jandarma Komutanı, Bozüyük İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş açıklamasında; İnönü İlçemiz Yenice Mahallesinde 20 dekar alanda toplam 14 yağlık ayçiçeği çeşidinin demosrasyonunun yapıldığını belirtti. Bu çalışmalar ile İlimiz iklim şartlarında yetişen en uygun yağlık ayçiçeği çeşitlerini çiftçilerimize karşılaştırmalı olarak gösterebilmeyi hedeflediklerini söyleyen İl Müdürü Gümüş demostrasyon çalışmasında emeği geçen tüm personele teşekkür etti. 

Daha sonra İnönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Teknisyen Rüstem Metin tarafından demonstrasyon tarlasında ekimi yapılan 14 adet yağlık ayçiçeği çeşidi hakkında, tarla başında ayrıntılı bilgi verildi.

Tarla gününe yoğun katılım gösteren çiftçiler bölgeye uygun yağlık ayçiçeği çeşitlerini yerinde ve karşılaştırmalı olarak görmekten duydukları memnuniyeti ifade ettikten sonra tüm katılımcılara ikramlıkların sunulmasının ardından tarla günü sona erdi.