Hububat ekim dönemi ve ilkbahar aylarının yağışlı geçmesinin buğday ve arpa üretimine olumlu yansıyacağını belirten Denizli İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar, "bu yıl verimlerin ortalama olarak buğdayda 400 kg, arpada ise 350 kg'a yakın gerçekleşmesini beklemekteyiz" dedi.

DENİZLİ'DE 1 MİLYON 250 BİN DEKAR ALANA BUĞDAY VE ARPA EKİMİ YAPILDI

Denizli'de bu yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin dekar civarında buğday ve arpa ekimi yapıldığını aktaran Çınar, “Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz ve Denizli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürütülen projeler kapsamında çiftçimize 1.435 ton hububat tohumu dağıtımı yapılarak ekim alanlarında %5 civarında artış sağlanmış olup, Hükümetimiz tarafından alınan karar doğrultusunda Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alımların yapılması da çiftçilerimizin bu stratejik ürüne yönelmesinde etkili olmuştur. Yapılan tarla kontrollerinde çıkışın ve ürün gelişimlerinin iyi durumda olduğunun görüldüğünü belirten Çınar, eğer şartlar böyle devam ederse rekoltede 2022 yılına göre %20-25 civarı artış beklenmektedir" dedi.

Denizli'de 'beyaz altın' hasadında sona gelindi! Bu yıl üretim alanı 23 bin dekar arttı! Denizli'de 'beyaz altın' hasadında sona gelindi! Bu yıl üretim alanı 23 bin dekar arttı!

BUĞDAY VE ARPADA VERİMİN DEKARA 80 KİLO ARTMASINI BEKLİYORUZ

Çınar, "Geçen sene ortalama dekara 322 kg civarında olan buğday veriminin bu yıl 400 kg, Arpada ise 267 kg civarında olan ortalama verimin bu yıl 350 kg rakamlarına yaklaşacağını tahmin ediyoruz. Bu yıl mevsim çok güzel şartlarda devam ediyor. İnşallah hasada kadar afetsiz bir dönem geçirirsek kaliteli ve yüksek rekolteli ürün elde edeceğimizi umuyoruz. Bu durumun çiftçimiz, şehrimiz ve Ülkemiz ekonomisine de büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyor ve şimdiden tüm çiftçilerimizin bereketli ve bol kazançlı bir hasat dönemi geçirmelerini temenni ediyoruz" dedi.