Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ürününü TMO'ya satan çiftçilere buğday ve arpada ödenecek prim desteği ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin belirlenen tarihlerde ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlerine mutlaka başvuru yapmaları gerektiğini, aksi takdirde zamanında yapılmayan başvuruların kabul edilmeyeceği belirtildi.

Gümüşhane Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, buğday ve arpada çiftiye ödenecek prim desteği başvuru süresi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şunlar kaydedildi: "2022 yılında ÇKS'ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO'ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday ürünü için kilogram başına 1 TL, arpa ürünü için kilogram başına 0,50 TL olarak prim desteği ödenecektir.

BUĞDAY ARPADA PRİM DESTEĞİNDE BAŞVURULAR NE ZAMAN SONA ERECEK?

Ziraat Oda Başkanları: Küçükbaş hayvan destek ödemeleri 2 yıldır aynı artırılması gerekiyor! Ziraat Oda Başkanları: Küçükbaş hayvan destek ödemeleri 2 yıldır aynı artırılması gerekiyor!

Destekleme uygulamasında, 06/06/2022 ile 01/09/2022 tarihleri arasında TMO'ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacaktır. TMO dışındaki diğer gerçek/tüzel kişilere yapılan satışlara ilişkin düzenlenen alım satım belgeleri kabul edilmeyecektir.

Desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçilerin 16/09/2022 tarihi mesai bitimine kadar ÇKS'de kayıtlı oldukları il/ilçe müdürlüklerine dilekçe ve alım satım belgeleri ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir"