Ham balın şeker ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan besin kaynağı olduğunu belirten Balın Gurmesi Ahmet Bağran Aksoy, “Bayramda tatlılarınızda kullanacağınız ham mal; sindirim sisteminizi düzenleyerek, daha sağlıklı bir bayram geçirmenize yardımcı olur.” tavsiyesinde bulunuyor.

Ramazan ayında metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte bayramda tüketilen ağır ve şerbetli tatlılar kronik hastalığı olan kişilerde sorunlar oluşturabileceği gibi sağlıklı bireyler için de tehlike taşıyor. Gereğinden fazla şekerli tatlı tüketilmesi yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olarak hipertansiyon, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve mide-bağırsak hastalıkları gibi birçok sağlık problemine zemin hazırlayabiliyor.

Balın Gurmesi ve Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, “Ramazan boyunca öğün sayımız ve tükettiğimiz besin miktarı değişiklik gösterdiği için bu dönemde metabolizmamız yavaşlıyor. Bayramda tüketilen ağır ve şerbetli tatlılar birçok sağlık sorununu beraberinde getirebilir. Bayramların vazgeçilmezi olan tatlılarda şeker yerine ham bal kullanarak, hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını koruyabiliriz.” tavsiyesinde bulundu.

Şeker Yerine Ham Bal Kullanın

Gün içerisinde sıklıkla kullandığımız, birçok hastalığın temel sebebi olan şeker; vücudun savunma sistemini zayıflatarak, hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Aynı zamanda vücudun tüketilen şekeri kısa sürede enerjiye dönüştürmesi sonucu kan şekeri hızla artırıyor. Kan şekerindeki bu ani çıkışlar ise baş ağrısı, tatlı krizleri ve daha fazla şeker içeren besinlerin tercih edilmesine neden oluyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak şeker yerine kullanabileceğimiz besin kaynaklarına yönelmemiz gerektiğini belirten Ahmet Bağran Aksoy, bu besin kaynaklarının başında işlem görmemiş saf halini koruyan ham balın yer aldığı bilgisini veriyor. Aksoy, tatlı bir zehir olan şekeri kullanma ihtiyacı hissettiğiniz her an ham balı tercih ederek yaşamımızı daha sağlıklı hale getirebileceğimizi ifade ediyor.

Sağlığın Sırrı İşlem Görmemiş Balda Gizli

Antioksidan ve antibakteriyel besin kaynağı olan ham bal, çeşitli bakteri ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı vücudu koruyor. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, sodyum klorür ve magnezyum gibi mineraller içeren ham bal; kalp, sinir, tansiyon, akciğer, olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geldiği belirtiliyor. Tüm öğünlerde düzenli tüketilen ham bal, vücudun glikoz ihtiyacını karşılayarak, enerji veriyor. Aynı zamanda solunum sistemi, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda tedavi edici etkisi bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca antimikrobiyal bileşenler sayesinde mide ülseri, mide enfeksiyonları için kullanılan en iyi doğal ilaçlar arasında yer aldığı da verilen bilgiler arasında.