Irak'ın yumurta alımını durdurmasından sonra, Konyalı üreticiler de ürettikleri yumurtaları zarar ederek satmak zorunda kalıyor. Konya'da yumurtanın tanesi yaklaşık 40 kuruşa satılıyorken şu anda yumurta fiyatları yaklaşık 14 kuruşa kadar düştü. Bu kapsamda ihracat yapamayan üreticiler, konunun çözümü için hükümetten yardım bekliyor. Konu ile ilgili açıklama yapan Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Saraçoğlu, sorunlarına acil olarak bir çözüm bulunması için hükümete çağrıda bulunurken 71 kalem ürünün daha ihracatının durabileceğini söyledi.

SABAH KARAR ALIP AKŞAM UYGULAMAMIZ LAZIM 

Yumurta konusunda ihracat yapılamadığı taktirde üreticiler olarak ya bir itlaf kararı alacaklarını ya da bir kesimhane bulacaklarını dile getiren Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Saraçoğlu, tavuklarını Türkiye içine yetecek hale getireceklerini söyledi. Çözüm bulunabilmesi için işlerin bir türlü hızlı yürümediğini vurgulayan Saraçoğlu, "Şuan da kanayan bir yaramız var. Bu kanamayı durdurmanın tek yolu dağlamak. Bizim hemen sabah karar alıp, akşam da o aldığımız kararı yürürlüğe sokmamız lazım. Bakanlıklar arasındaki koordinasyonu bir an önce sağlayamazsak çok sektörde bunu yaşayacağız. Yazık günah, biz buralara çok paralar harcadık. Şuan maalesef sürünüyoruz, sektör perişan. Biz de diğer insanlar gibi bu paramızı bankaya yatırıp yüzde 25 faiz alabilirdik ama biz o işin peşinde değiliz. Bu ülkeyi ayakta tutmak, doyurmak davası bizim davamız. Bu hükumetten çok acil çözüm istiyoruz. Ne yapılacak, ne edilecek, çözüm ne önerilir bilmiyorum ama bu işe reisimizin el atması lazım. Her şey ona bağlanıyor. Yoksa bakanlıklar kilitlenmiş." ifadelerini kullandı.

IRAK'TAKİ İHRACAT ANİDEN KAPANDI

Türkiye'nin bulunduğu coğrafi konum nedeniyle şu anda ülke olarak ciddi bir sıkıntı içinde olduklarını belirten Saraçoğlu, bu durumun ilk emarelerinin üretimlerinin yaklaşık yüzde 30-35'ini gönderdikleri Irak'taki ihracatın aniden kapatılması olduğunu söyledi. Saraçoğlu, "Ben bu kararın Irak'ın yumurtasının olduğundan veyahut da ihtiyacı olmadığından, kendine üretiminin yettiğinden falan olduğuna inanmıyorum. Sebebi bir siyasi. Şu an ihracatçılar birliğinin elinde, borsaların elinde yumurtadan hariç 71 kalem ürünün adından bahsediliyor. Bunu Irak'ın yapması mümkün değil. Bir devlet ama bize bağımlı bir devlet" dedi.

DÜNYANIN EN KALİTESİ YUMURTASINI ÜRETEN ÜLKEYİZ

Dünyanın en kaliteli yumurtasını üreten ülkenin Türkiye olduğunu kaydeden Saraçoğlu, "Ben yumurta satabilir miyiz diye 14-15 tane ülke gezdim. Bazı ülkeler devlet bazında alıyorlar, 50'şer milyon, 100'er milyon. Yumurtayı aldıktan sonra halkına dağıtıyorlar. Hindistan'ın yumurtasını gördüm, Brezilya'nın yumurtasını gördüm. Bizim yumurtamızın kalitesinde dünyada bir tane daha yumurta yok. Şimdiki acil sorunumuz, yumurta üreticisinin finans sorununu çözmek. Ondan sonra planlama yapıp belli bir yaştan sonra tavuğun yumurtlatacağız diye aç bırakıp tüye sokup geçmiş yaşlarla uğraşmadan genç hayvanların önünü açmak" şeklinde konuştu.

TÜRK TÜKETİCİSİ TANESİ 1 LİRADAN YUMURTA YEMEYE BAŞLAR

Şuan da Türkiye de 4.50 liradan satılan 1 viyol yumurtanın Irak'ta Türk parasıyla 28 lira 60 kuruşa satıldığını dile getiren Saraçoğlu, Türkiye'deki yumurta üreticilerinin yok olup, piyasa vahşi sermayenin eline kalırsa ve Türkiye'ye yabancı sermaye gelirse en yakın zamanda Türk tüketicisinin de tanesi 1 liradan yumurta yemeye başlayabileceğinin altını çizdi.