Topraksız çilek üretimi patladı

Silifke Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, topraksız çilek üretiminin arttığını söyledi. Özmen, Hindistan cevizinin liflerinden elde edilen ham madde üzerinde üretilen çileğin daha verimli olduğunu aktardı.

Topraksız çilek üretimi patladı
banner282

İlk olarak 2009 senesinde bir dönümlük meydanda başlanan çalışmanın, gittikçe yaygınlaştığını belirten Özmen, bu doğrultuda imalatın 60 dönüme çıktığını belirtti .

HİNDİSTAN CEVİZİ LİFİNDE

Özmen, topraksız tarımın daha sistematik olduğunu belirterek , "Burada şüphesiz toprak kullanmıyoruz.Kurduğumuz seramızda kokopit olarak bilinen Hindistan cevizinin liflerinden elde edilmiş ham maddeyi satın alarak onun içinde çilek yetiştiriyoruz. Bu ürünün beslemesine dikkat edildiği taktirde toprak kültüründen herhangi bir farkı yok. Bu formülle , daha az sahadan fazladan ürün elde edilebiliyor. Toprakta bulunan hastalıklı etmenlerden uzakta yetiştiricilik yaptığımızdan ötürü nebatlar daha sıhhatli oluyor. Bununla Birlikte daha az gübre ve işçilik harcanıyor" diye konuştu .

88 BİN TON ÇİLEK

Üretimlerde randıman alınması üzerine 4 ay olan hasat çağının de 8 aya çıktığını belirten Özmen, bu yıl ilçe çapında , topraklı ve topraksız tarımda toplamda 22 bin dönüm araziden 88 bin ton çilek hasadının yapılmasının beklendiğini ifade etti.

YORUM EKLE
banner151