Türkiye gübreyi Mart ayında kaç liradan ithal etti ve çiftçiye ithal edilen gübre kaç liradan satıldı? TÜİK, Mart ayına ait gübre ithalat verilerini yayınladı. Buna göre üre gübresi Mart ayında ortalama 687 dolar/tondan ithal edildi. 

Gübre fiyatları kaç lira oldu? Türkiye gübreyi kaç liradan ithal etti? İthal edilen gübre çiftçiye kaç liradan satıldı? Türkiye Mart ayında ne kadar üre gübresi ithal etti? TÜİK, 2022 Mart ayına ilişkin üre gübresi ithalat rakamlarını açıkladı. 

TARIM SEKTÖRÜNDE GÜBRE FİYATLARI YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR!

Gübre fiyatları son bir yıl içinde rekor artışla 5 ile 7 kat artarken, bu fahiş fiyat artışları çiftçinin canını yaktı. Gübre fiyatlarındaki fahiş artıştan dolayı çiftçi, bu yıl ürününe yeterli gübreyi kullanamazken, gübre fiyatları da yakından takip ediliyor. 

GÜBRE MART AYINDA KAÇ LİRADAN İTHAL EDİLDİ?

Türkiye, gübrede ithalatçı konumda iken, ithal edilen gübre fiyatları iç piyasada gübre fiyatlarını da yakından ilgilendiriyor. İthal edilen gübrenin fiyatı ile Türkiye’de çiftçiye satış fiyatları arasındaki uçurum ise gübrede yaşanan vurgunu gündeme getiriyor. 

MART AYINDA YAPILAN ÜRE GÜBRESİ İTHALATINDA UMMAN VE MISIR İLK SIRADA YER ALDI

TÜİK’in Mart ayına yönelik yayınladığı gübre ithalat verilerine göre, Türkiye toplam 209 bin 584 ton üre gübresi ithal etti. Mart ayı üre gübresi ithalatında yine Umman başı çekti, ikinci sırada ise Mısır yer aldı. 

TÜRKİYE ÜRE GÜBRESİNİ HANGİ ÜLKELERDEN İTHAL EDİYOR?

Mart ayında üre gübresi ithal edilen ülkeler sırasıyla şunlar: Umman, Mısır, Türkmenistan, Rusya, Özbekistan, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran.  

TÜRKİYE MART AYINDA NE KADAR ÜRE GÜBRESİ İTHAL ETTİ? 

MART AYI ÜRE GÜBRESİ İTHALAT RAKAMLARI

TÜİK’in Mart ayı dış ticaret verilerine göre Umman’dan 131 bin 281 ton, Mısır’dan 56 bin 166 ton, Türkmenistan’dan 7 bin 57 ton, Rusya’dan 6 bin 160 ton, Özbekistan’dan 5 bin 605 ton, Azerbaycan’dan 1613 ton, Birleşik Arap Emirlikleri’nden 1000 ton ve İran’dan 438 ton olmak üzere toplam 209 bin 584 ton üre gübresi ithal edildi. 

TMO'dan buğday ve arpa alımlarıyla ilgili son dakika açıklama! Alımlar bayram ve pazar günleri de devam edecek! TMO'dan buğday ve arpa alımlarıyla ilgili son dakika açıklama! Alımlar bayram ve pazar günleri de devam edecek!

MART AYINDA ÜRE GÜBRESİ HANGİ ÜLKEDEN NE KADAR FİYATA İTHAL EDİLDİ? 

Türkiye’deki gübre fiyatları konusunda gübrenin ne kadar fiyata ithal edildiği büyük önem taşıyor. Buna göre üre gübresi ithalat fiyatı ülkelere göre şöyle gerçekleşti:

  • Umman: 686 dolar/ton
  • Mısır: 730 dolar/ton
  • Türkmenistan: 744 dolar/ton
  • Rusya: 214 dolar/ton
  • Özbekistan: 658 dolar/ton
  • Azerbaycan: 726 dolar/ton
  • Birleşik Arap Emirlikleri: 800 dolar/ton
  • İran: 736 dolar/ton

MART AYINDA İTHAL EDİLEN ÜRE GÜBRESİ TONDA 110 DOLAR UCUZLADI

Mart ayı üre gübresi ortalama ithalat fiyatı 687 dolar/ton oldu. Buna göre Ocak ve Şubat ayına göre Mart ayı üre gübresi ithalatında ortalama fiyatların 110 dolar düştüğü görülüyor. Ocak ayında üre gübresi ortalama 804 dolar/ton fiyattan ithal edilirken, Şubat ayında ise ortalama 795 dolar/ton fiyattan ithal edilmişti. 

İTHAL EDİLEN GÜBRE ÇİFTÇİYE KAÇ LİRADAN SATILDI? 

Üre gübresi Mart ayında ortalama 687 dolar/ton fiyattan ithal edilirken, aynı ay içinde üre gübresinin fiyatı 9 bin liradan 14 bin liraya kadar çıkmıştı. Gübre firmaları, 4 Mart’ta yaptıkları zam ile üre gübresinin fiyatını önce 9 bin liradan 11 bin 500 liraya çıkarken, 11 Mart’ta yapılan ikinci zamla 12 bin 500 liraya, 12 Mart’ta yapılan zamla 13 bin liraya, 14 Mart’ta yapılan zamla da üre gübresinin fiyatı 14 bin 850 liraya kadar çıkmıştı. Gübretaş üre gübresine 17 Mart’ta zam yaparken, fiyatı 11 bin 735 liradan 12 bin 600 liraya çıkarmış, iki gün sonra da Tarım Kredi Kooperatifleri üre gübresine zam yaparak 9 bin 200 liradan 13 bin liraya yükseltmişti. 

ÜRE GÜBRESİ İTHALATI 110 DOLAR UCUZLADI İÇERİDE SATIŞ FİYATI 5 BİN LİRA ZAMLANDI!

Görüleceği üzere üre gübresi Mart ayında Ocak ve Şubat aylarına göre tonda 110 dolar daha ucuz ithal edilmesine rağmen, Rusya ve Ukrayna savaşı bahane edilerek üre gübresi çiftçiye tonda 5 bin lira zam yapılarak 9 bin liradan 14 bin liradan satıldı. 

MART 2022 ÜRE GÜBRESİ İTHALATI YAPILAN ÜLKELER VE İTHAL EDİLEN GÜBRE MİKTARLARI İLE PARASAL DEĞERİ! (Miktar kg)