Türkiye Süt Üreticiler Merkez Birliği'nin olağan kongresi Tarım ve Orman Bakanlığı Atatürk Konferans salonunda yapıldı.

Yapılan olağan kongreye Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti STK’lardan sorumlu başkan yardımcısı Milletvekili Mustafa Yel, Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Mümtaz Sinan, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Tarım Reformu Genel Müdür yardımcısı Mesut Akdamar ile çok sayıda bakanlık bürokratı katıldı. 

Ayrıca sivil toplum kuruluşlarından Türkiye Damızlık Koyun Keçi yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez birliği Başkanı Bülent Tunç katıldı. 

PAKDEMİRLİ'YE GÜVENİYORUZ 

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, genel kurulda yaptığı konuşmada Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin tarımda karşılaşılan sorunların çözümü konusunda büyük bir çaba gösterdiğini belirterek, "Bakanımızın bu çabalarıyla tarımda üstesinden gelemeyeceği bir konu olmadığına güvenimiz tamdır" dedi. 

Keskin, şunları kaydetti: 

"Bugün burada bayram havasında bir Genel Kurul gerçekleştirdik Sayın Bakanımızın genel kurula katılması bizleri onurlandırdı ve sektöre verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. Bizim dertlerimiz ile dertlenen ve çözüm yolları için elinden ne geliyorsa yapan Bakanımız bu toplantıda da bizi yalnız bırakmayarak her zaman üreticinin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

ALINAN KARARLARIN OLUMLU SONUÇLARINI HİSSETMEYE BAŞLADIK 

Sayın Bakanımızın Genel kurulumuzda yapmış olduğu konuşmada açıkladığı 81 ilde düve desteği, Et ve Süt Kurumunun ithalat yerine kendi etini üretecek olması, Et fiyatlarının Ulusal Et Konseyince belirlenecek olması gibi bazı başlıklar bizlere mutlu etti. Önümüzdeki dönemde bakanımızın göstermiş olduğu çabaların ve tedbirlerin sonuç verdiğini hep birlikte göreceğiz, ülkemizin zor günlerden geçtiği bu dönemde bile alınan kararların olumlu sonuçlarını hissetmekteyiz. 

Unutulmamalıdır ki Tarım ve Hayvancılıkta alınan kararları etkisini görmek uzun vadeli olmaktadır, bugün aldığınız bir kararın sahadaki sonuçları en erken 2-3 yılda kendini göstermektedir. Bakanımızın bu çabalarıyla tarımda üstesinden gelemeyeceği bir konu olmadığına güvenimiz tamdır. 

Ayrıca buraya katılamasalar da telgrafla bu güzel günümüzde yanımızda olan Başta Sayın Meclis Başkanımız Mustafa Şentop ve diğer telgraf çeken tüm misafirlerimize, bizzat buraya gelerek bizleri onurlandıran Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye Sayın Milletvekilimiz Mustafa Yel’e , Bakanlığımızın Genel Müdürleri, Genel Müdür yardımcıları, katılan tüm STK başkan ve temsilcilerine, çok değerli süt birlik başkanlarıma bir kez daha teşekkür ederim" 

SEÇİMLERE TEK LİSTE HALİNDE GİDİLDİ 

Seçimli Genel Kurulda Merkez Birliği yönetimi tekrar şekillendi yapılan seçimde mevcut Başkan Tevfik Keskin’in çıkarttığı listeye rakip bir liste çıkmadı. 4 yıllığına Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliğini yönetecek yönetim ve denetim kurulu aşağıdaki şekilde teşekkül etti.

YÖNETİM KURULU ASİL ÜYELERİ 

1-Tevfik KESKİN (Hayrabolu)

2-Ali İhsan GEZGİN (Milas)

3-Halil DEVECİ (Ödemiş)

4-Münir ALTINBAŞ (Denizli)

5-Agit HAŞİMOĞLU (Şırnak)

6-Mehmet BAŞ (Amasya)

7-Cihat ŞİMŞEK (Balıkesir,Karesi ve Altıeylül)

YÖNETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ 

1- Mehmet Şahin (Başçiftlik)

2- Feyzullah Yıldız (Ilgın) 

3- Harun Arslan (Çan)

4- Mehmet Turhan (Nevşehir) 

5- Ali Oral (Göynük) 

6- Hayati Keskin (Bilecik) 

7- Hamit Bakırtaş (Karacabey) 

DENETİM KURULU ASİL ÜYELERİ

1-Mustafa ERTUĞRAL (İnönü)

2-Lütfi ÜNSAL (Sarıoğlan)

3-Kahraman ARLI (Gölhisar,Altınyayla) 

DENETİM KURULU YEDEK ÜYELERİ 

1- Mücahit Harmandar (Yakutiye)

2- Memduh Özdemir (Kaynarca) 

3- Erdoğan Uzun (Edirne Merkez, Süloğlu)