TÜRKTOB Başkanı Yılmaz açıkladı! Tohum üretim arttı!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Kamil Yılmaz, Türkiye'nin tohum üretiminde iyi bir noktaya geldiğini, sertifikalı tohum üretiminde 2002 yılında 145 bin tonlardayken, 2016 yılında 957 bin 925 ton üretim gerçekleştirildiğini söyledi.

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz açıkladı! Tohum üretim arttı!
banner200
banner217

TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) ile TÜRKTOB'un yürüttüğü Tohumculuk Sektörü Ulusal Strateji Geliştirme Projesinde konuşan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz, "Yaklaşık 1,5 yıl boyunca TÜRKTOB'a bağlı olan 7 alt birliğimiz, üniversitelerimizden hocalarımız ve bakanlıktan uzmanların katkılarıyla yoğun çalışmalar, toplantılar yaptık. TÜBİTAK-TÜSSİDE'nin katkıları ile bilimsel temele dayanarak sektörümüzün önce en net fotoğrafını çektik, daha sonrada yol haritamızı belirledik" ifadesini kullandı.

Yılmaz, "Birliklerin ve üyelerin kurumsal kapasitelerinin yükseltilmesi, kaliteli ve yeterli sertifikalı tohumluk üretiminin sağlanması, Ar-Ge altyapısının geliştirilmesi, markalaşmaya önem verilmesi, ihracat imkanlarının geliştirilmesi, rekabetçiliğin artırılması, kayıt dışılığın önlenerek haksız rekabetin önlenmesi, bütün bunların yapılabilmesi için ihtiyaç duyulan gerekli yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi yol haritamızın ana unsurlarını oluşturmaktadır."

Tohum Üretimi Arttı!

Türkiye'deki tohum üretiminde iyi bir noktaya gelindiğini söyleyen Yılmaz, "Sertifikalı tohum üretimi 2002 yılında 145 bin tonlardayken, 2016 yılında 957 bin 925 ton üretim gerçekleştirildi" diye konuştu.

Yılmaz, son zamanlarda Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen yeni ve üstün nitelikli çeşitlerin üretime alındığını vurgulayarak, tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen fide, fidan ve süs bitkileri üretimlerinin de arttığını söyledi.

Geçen yıl Türkiye'de 4 milyar fide, 138,2 milyon fidan, 1,5 milyar süs bitkisi üretildiğine dikkati çeken Yılmaz, "Bu rakamlar 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında tohum, fidan, fidede 2 ila 5 kata kadar üretimlerin arttığını görmekteyiz." diye konuştu.

Sektör 2023 Yılı Hedefini Erken Yakaladı

Yılmaz, üretim artışlarının temelinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen üretim ve kullanım desteklerinin, tohumculuk sektörüne verilen yatırım teşviklerinin yanında özel sektörün Ar-Ge çalışmalarının, dinamizminin, sektörün hem Orta Doğu'da hem de dünyada rekabet gücünün artmasının umduklarından daha hızlı sonuçlar verdiğini aktardı.

TÜRKTOB Başkanı Yılmaz, şunları kaydetti:

"Biz sektör olarak 3-4 yıl önce, 2023 yılında 1 milyon tonluk sertifikalı tohum üretimi hedeflerken, buna 2016 yılında yaklaştık. Milli Tarım Projesinin ve yeni Ulusal Strateji Planımızın uygulanmaya başlamasıyla birlikte şimdi hedefimizi 2023 yılı için 1,5 milyon ton sertifikalı tohumu çiftçilerimizle, topraklarımızla buluşturmak üzere belirledik. Tohumculukta en çok tartışılan konulardan biri de dış ticarettir. Türkiye bugün tohum ithalatından vazgeçse bile kendine yeterli bir tarımsal ürün arzını rahatlıkla sağlayacak konumda. Zaten miktar olarak ihracatımız ithalatımızdan fazladır. 2004 yılında 35 milyon dolarlık bir ihracat yapıyorduk, 2015'te bu rakam 115 milyon dolar oldu. 2016 yılına baktığımız zaman ihracatımızın 153 milyon dolara çıktığını görüyoruz. Tohumculuk sektörü içinde değerlendirilen süs bitkileri ve fidan ihracatının da eklenmesiyle 262 milyon dolarlık bir ihracatımız olmuş. İhracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 89'a ulaşmıştır. Türkiye tohumculuk sektörü bugün 70'ten fazla ülkeye tohum ihraç etmektedir. Burada özel sektörün pazarlama yeteneğini de gözden kaçırmamak gerekir."


Kaynak: TÜRKTOB

YORUM EKLE
YORUMLAR
traş
traş - 4 yıl Önce

Bu adamların işi gücü traş rakamlar manipüle gerçekler kamufle . Yesinler sizin tohumculuğunuzu. Çaba yok üretim yok bol bol salon toplantısı bol bol övgü yalakalık...

- 4 yıl Önce

Tabii TİGEM ne üretti. Yabancılar ne üretti. Bilmiyoruz. Hangi türler de arttı. Bunlar aciklandimi?

Tohumculuk
Tohumculuk - 4 yıl Önce

Mevcut tarımsal yapılanmayı gerçekleştirmesi beklenen aktörlerin, ülke tarımına ve tarımın geleceğine katkıları bağlamında karneleri zayıftır. Tohumculukta sektörsel manadaki yanlış yapılanmanın önüne geçilmezse, bu yanlış yapılanma, onları denetleyen-kontrol eden, yetki veren devlet kurumlarını da olumsuz etkileyecektir. - alıntı memurlarn- eğri otursakta doğru konuşmak lazım.

Tohum stratejisi
Tohum stratejisi - 4 yıl Önce

Ülkenin Tohumculuk stratejisini Tarım Bakanlığına rağmen, Birlikler belirleyecekse, Ülkenin siyasetini ve yönetim, yönteminide STK lar belirlesin!

- 4 yıl Önce

10 yıl önce nüfusumuzda 50 milyondu!? her artış başarı değildir. Kalite ve yeterlilik başarıdır. Dünyayla rekabet başarıdır. 50 yıldır tohumculuğun içinde bulunanların başarı kıstaslarını maalesef sadece tonajdaki artış olarak belirlemiş olmaları aldatmacadır. Ama anlaşılan aldananlar var.

- 4 yıl Önce

Tarımdanhaber sana görev düşüyor bu rakamlar sağlıklı değil verileri incele ve gör. bu kandırmacaya son ver. Senden bomba haberler bekliyoruz.

banner151

banner251