" />

TMO yumurta üreticilerine ithalat sözü verdi!

Yumurta sektöründe inanılmaz bir kaos olduğunu bildiren YUM-BİR ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, TMO'nin ithalat kararıyla kaosun çözüleceğini ileri sürdü. Pala, TMO ile görüştüklerini belirterek, "TMO piyasayı regule etmek için arpa, buğday ve mısır ithalatı yapacak" diye konuştu.

TMO yumurta üreticilerine ithalat sözü verdi!
banner200

Yumurta sektöründe inanılmaz bir kaos olduğunu bildiren Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, Toprak Mahsulleri Ofisinin ithalat kararıyla kaosun çözüleceğini söyledi.

İzmir 9 Eylül Gazetesinden Sinan Keskin'in haberine göre, yükselen kurlar, stokçuluk ve fırsatçılık gibi sebeplerle son dönemlerde bir hayli yükselen yem ve yem hammaddeleri fiyatları sonrasında Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) harekete geçeceği öğrenildi. TMO'nun özellikle son dönemlerde yüzde 25'e yakın zamlanan mısır fiyatlarını dengelemek için ithalat kararı aldığı öğrenildi.

Önceki yılların aksine fiyatların düşmesi gereken yaz döneminde beklenmedik bir şekilde fiyatların yükseldiğini söyleyen Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) ve Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Derya Pala, “Bu yıl tuhaf oldu. Bizim kış dönemi iyi, yaz dönemi kötüdür. Ama ne yazık ki yılın ilk 7 ayını zararla geçirdik. Bu zarar üreticilerin yerine genç hayvan koyamaması, yaşlı hayvanların da yavaş yavaş kesilmesiyle sonuçlandı. Dolayısıyla üretim azalması oldu. Temmuz'da beklenmedik bir şekilde fiyatlar yükseldi. Temmuz'u hiç yaşamadığımız gibi yüksek bir fiyatla geçirdik. Maliyetlerimiz yaklaşık 29-30 kuruşlardayken 40 kuruşa kadar çıktı. Bunun tüketiciye yansıması daha da katlanarak oldu" dedi.

TMO MISIR İTHAL EDECEK

Ağustos ayında yaşanan kur artışıyla beraber maliyetlerinin ciddi oranda artış gösterdiğinin altını çizen Pala, “Herkesin elinin boş olduğu ve tekrar stok yapacağı bir dönemdeyiz. Tüccar üreticiden mal talep ediyor, talep ettikçe fiyat artıyor. 10 gündür inanılmaz bir kaos var. Toprak Mahsulleri Ofisi ile görüştük. TMO piyasayı regule etmek için arpa, buğday ve mısır ithalatı yapacak" diye konuştu.

Yaşanan kaostan üreticiyi sorumlu tutmadıklarına vurgu yapan Pala, “Bu kelimeyi kullanmayı pek sevmiyorum ama piyasada fırsatçılık yapanlar var. Üreticiye birşey diyemiyorum. Ülkemizde üreticinin ne zaman para kazanacağının garantisi yok. Fırsat yakaladığında kazanmak istiyor. Çünkü seneye maliyetinin altında satmak durumunda da kalabilir. İthalat sonrasında mısır fiyatları ne üreticiyi ne tüccarı ne de bizleri üzmeyecek bir seviyeye gelecektir" dedi.

MALİYET DÜŞÜŞÜ YANSIMAZ

Yumurta maliyetlerinde yaşanacak düşüşün aynı oranda üreticiye yansımasını beklemediklerini dile getiren Pala, sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü büyük marketlerin belli bir kar marjı var. Marketler oransal olarak kar marjlarını korudukları için üretim maliyeti arttığında onların karı da rakamsal olarak artıyor. Fiyat artışlarındaki yansıma, bizim üretici olarak arttırdığımızdan fazla oluyor. Bu durumda da tüketici tepki gösteriyor ve satışlar düşüyor. Tüketim düştüğü için fiyatlar da geriliyor. Ama ne yazık ki marketler aynı hızda fiyatlarını geri çekmek istemiyorlar.

ÜRETİM PLANLAMASI YAPILACAK

Türkiye'de tüm hayvancılık ürünleriyle ilgili bir üretim planlamasının şart olduğunu vurgulayan Pala, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ile görüştüklerini söyledi. “İlk kez bir bürokrat ile üretim planlamasının üretimi kısmak anlamına gelmediği yönünde görüş birliğine vardık" diyen Pala, bu sefer olumlu bir adım atılacağına inandıklarını dile getirdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Aman çiftçinin ürününü eşin para etmesin hatta bu üreticiler i tümden Yok edin ithalatı patlatin döviz imiş nasıl olsa çok Bizim üreticilerimizi yok sayın

 olay bu
olay bu - 3 yıl Önce

tmo 18 tl çikan yumurta ithal edecek sorunu ancak çözer

- 3 yıl Önce

Stokçularda ellerde tutmaya devam etsin aferim

banner251