TMO depoculuk yapamayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Borsa İstanbul Borsa Konya işbirliği imza töreninde ürün ihtisas borsasının kısa sürede kurulacağını açıkladı. Davutoğlu, tarım ürünü depoculuğunun artık Toprak Mahsulleri Ofisi'nce (TMO) değil sadece özel sektör tarafından yapılacağını söyledi.

banner255
TMO depoculuk yapamayacak
banner200

Ürün İhtisas Borsası'nın kurulacağını belirten Davutoğlu, 2016 yılının ilk yarısında gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye gireceğini belirtti. TMO'nın fiili depoculuk yapmayacağını ifade eden Davutoğlu, “Lisanlı depoculukla ilgili yasal düzenleme sonrasında biraz daha ötesine gideceğiz. TMO fiili depoculuk yapan kurum niteliğinden çıkacak. Devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok regülatör rolüne, düzenleyeceği rolüne geçecek. Aynı Merkez Bankası gibi piyasalardaki rolü gibi sadece ve sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altında tutacak şekilde işlemde bulunacak. Onun dışında fiili depoculuğu tamamıyla özel sektöre devredeceğiz'' ifadeleri kullandı.

BAKAN ÇELİK DE KATILDI

Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen Borsa İstanbul ve Borsa Konya arasındaki İşbirliği Anlaşması ve Gong Töreni'ne katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Konya Valisi Muammer Erol, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, Borsa İstanbul CEO'su Tuncay Dinç, Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik de katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hiç umudum yok.
hiç umudum yok. - 5 yıl Önce

TMO hakkında her gelen ilkidar birşey konuşuyor,sonuç sıfır oluyor...onüç yıldır yapılmayanı şimdi yapmak sizce ne kadar çiddiyetlidir......bu dere böyle akacak,TMO DA bakacak

banner151

banner251