Şeker Kurumu KHK ile kapatıldı!

Yeni yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kapatıldı.

Şeker Kurumu KHK ile kapatıldı!
banner200
banner217

OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Şeker Kurumu ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) kapatıldı.

Şeker Kurumu başka işleme gerek kalmaksızın kapatıldı. Kurumun görev ve sorumlulukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına aktarıldı. Bakanlık, kotaların tespiti, denetim, iç fiyat, arz talep dengesi ve spekülatif etkileri dikkate alarak şeker ticaretine ilişkin kuralları belirleyecek.

KAPATMA KARARI MECLİS'TE TARTIŞILMADI

Yaklaşık 1.5 yıldır kurul üyeleri atanmayan Şeker Kurumu, OHAL kapsamında kapatıldı. Şeker sektörünü denetleme görevi bulunan Şeker Kurumu'nun OHAL kapsamında kapatılması ise dikkat çekti. Genel beklenti Şeker Kurumu'nun kapatılmasına yönelik kararın Torba Yasa ile Meclis gündemine gelmesi yönündeydi. Kapatma kararı Torba Yasa ile gelmiş olsaydı Meclis'te tartışılmış olacaktı. Ancak OHAL kapsamında kapatıldığı için kapatma kararı Meclis'te görüşülemedi.

NİŞASTA BAZLI ŞEKER ÜRETİMİ 18 AYDIR DENETLENMİYOR!

Şeker Kurumunun kapatılacağı gerekçesiyle kurul üyeleri 1.5 yıldır atanmıyordu. Kurul üyeleri atanmadığı için de sektörde büyük bir denetimsizlik hakimdi. Özellikle nişasta bazlı şeker üreten firmaların kendilerine tahsis edilen kota doğrultusunda üretim yapıp yapmadıkları ve yurt içi kotası bulunmayan fabrikaların ise ülke içine satış yapıp yapmadıkları bilinmiyor.

HÜKÜMET AÇISINDAN BÜYÜK ÇELİŞKİ

Ciddi bir rekabetin olduğu ve şeker pancarının aleyhine işleyen bir süreç olmasına rağmen Şeker Kurumu üyelerinin atanmamasından dolayı sektörün 1.5 yıldır denetimsiz bırakılması hükümet açısından büyük bir çelişki olarak görülüyor.

Yeni dönemde ise Şeker Kurumu'nun bütün yetkileri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na devredilmiş oldu. Şeker Kurumu'nun kota ve diğer yetkileri, Bakanlıkta oluşturulacak Daire Başkanlıkları tarafından yerine getirilecek.

Öte yandan KHK ile TAPDK da kapatıldı. Kapatılan kurumca yapılan işlemler ilgili idarelerce yeni bir işlem yapılıncaya kadar geçerliliğini koruyacak.

Kurumun görev ve sorumlukları Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığına devredildi.

Kapatılan kurumların personelinin kadroları ve kurumlara ait her türlü taşınır, taşıt, malzeme, borç ve alacaklar, hak ve yükümlülükler, kayıt ve dokümanlar, taşınmazlar ve sözleşmeler de söz konusu Bakanlıklara geçti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
kapatilsin
kapatilsin - 3 yıl Önce

İlerleme olmayan her kurum kapatılmalıdır. Bana göre tagem de kapatılmalıdır.

- 3 yıl Önce

Doğru ve yerinde bir karar. Tarımda çok başlılığa gerek yok. Çaykur, TMO, TİGEM, ESK vb. Tarım kuruluşlarının tek çatı altında toplanması daha ekonomik olacaktır. Tarım Kredi kurumu daha aktif hale getirilmelidir.

- 3 yıl Önce

derviş amcamızın abd ye hizmet ayağı bitti.

Tapdk
Tapdk - 3 yıl Önce

Tapdk da 15 yildir yonetim kademesinin degismedigi bu yoneticilerin firmalarla iliskisi yuzden kapatildigi soyleniyor ve hukumetce yoneticileri Uzman yapilan Kurumun ayni yoneticilerle devam karari almasi Bakanligin Hukumetin aldigi karara aykiri islem yaptigi anlamina gelmektedir

Kızılkaya
Kızılkaya - 3 yıl Önce

Birde boş konuşanlarin çeneleri kapatilsa ne iyi olurdu

Tapdk
Tapdk - 3 yıl Önce

Tapdk apar topar kapatildi kimse ne oldugunu anlamadi, Bakanlik ayni yoneticilerle devam karari almis, bu ne lahana ne perhiz butun yoneticileri Khk ile Uzman yapilan Kurumda yine ayni islemler devam edecekmis demekki birseylerin ustu kapatilmaya calisiliyor

Her ürüne bir üst kurul
Her ürüne bir üst kurul - 3 yıl Önce

Binasına bakmak lazım şeker gibi bina ,köşkü eleştirenler, bu kuruluşlarda çalışanlara, maaşlarına, yönetim kurulu üyeleri maaşlarına bakmak lazım, zamanında şeker pancarından şeker üretmeyip şeker ithal etmek için devriş tuzağı idi,Pancar posası hayvancılıkta kullanılıyordu onuda yok ettiler.hükümetler karışmasın diye 0luşturulmuşlar, üst kurullar ve bunların hepsi kaldırılmalıdır. TAPDK 2011 de kapatılacaktı, işlemleri devredildi bütçesi kendinde kaldı ,cezalar mülki idare amirlerine devredildi nihayet kapatıldı. Memurlarını adil dağıtabilirlerse iyi olacak. Saltanat dönemi değildir. Vatana Millete hayırlı olsun..

banner151

banner251