Bakandan Genel Müdüre talimat: İhaleler şeffaf olsun!

TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı'nın 'keyfi bir kararla' 160 bin başlık hayvan alımı ihalesini iptal etmesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın tepkisini çekti. Fakıbaba, TİGEM Genel Müdürü Şanlı'yı Bakanlığa çağırarak, ihalelerin yenilenmesini ve şeffaf bir şekilde yapılması yönünde talimat verdiği öğrenildi.

Bakandan Genel Müdüre talimat: İhaleler şeffaf olsun!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, genç çiftçilere dağıtılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ihalesi TİGEM tarafından bilinmedik bir gerekçe ile iptal edilmesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın tepkisini çekti. Milli Gazete'te 22 Mayıs'ta yayınlanan 'TİGEM'de ihale bilmecesi!' haberi üzerine ihaleleri iptal edilen firma sahipleri Bakan Fakıbaba'yı ziyaret etti. Firma sahiplerini dinleyen Fakıbaba, TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı'yı Bakanlığa çağırarak, ihalelerin şeffaf bir şekilde yeniden yapılmasını istedi.

TİGEM'deki ihale bilmecesine Bakan Fakıbaba müdahale etti. Genç çiftçi projesi kapsamında TİGEM tarafından tedarik edilerek çiftçiye dağıtılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların önce firmalardan teminatlar alınarak ihalesi yapılmış ancak sonra TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı'nın talimatı ile 'fiyat araştırması yapıldığı' gerekçesiyle iptal edilmişti. İhalenin iptal edilmesi ve alınacak hayvanların ihalede oluşan fiyatların üzerinden tedarik edilecek olması farklı iddiaları gündeme getirmişti.

FİRMA SAHİPLERİ BAKANLA GÖRÜŞTÜ

TİGEM'de kazandıkları ihalenin iptal edilmesi üzerine firma sahipleri önceki gün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'yı ziyaret ettiler. Bakan Fakıbaba'ya yaşadıkları sıkıntıları anlatan firma sahipleri, şartnamesi belli olan bir ihaleye girdiklerini ve kendilerinden geçici ve kesin teminatların alındığını belirterek, fiyat araştırması yapıldığı gerekçesiyle ihalenin iptal edilmesine bir anlam veremediklerini söylediler.

GENEL MÜDÜR BAKANLIĞA ÇAĞRILDI

Firma sahiplerinin şikâyetini haklı bulan Bakan Fakıbaba, TİGEM Genel Müdürü İsmail Şanlı'yı Bakanlığa çağırarak, sözkonusu ihalelerinin en kısa sürede yenilenerek yapılmasını istedi. Fiyat araştırması ile firmalardan teminat alınmasını doğru bulmadıklarını belirten Fakıbaba, Şanlı'ya fiyat araştırmalarında böyle bir sürecin olamayacağını söyledi. Genç çiftçilere dağıtılacak büyükbaş ve küçükbaş hayvanların düzgün bir şekilde tedarik edilmesi gerektiğini ifade eden Bakan Fakıbaba'nın TİGEM Genel Müdürü Şanlı'ya özellikle 'şeffaflık' konusunda vurgu yapması dikkat çekti.

ŞAİBE İDDİALARI AYYUKA ÇIKTI!

TİGEM, genç çiftçi projesi kapsamında çiftçilere dağıtılmak üzere 40 bin büyükbaş ve 120 bin küçükbaş hayvan alımı yapacak. Hayvanlar yurtiçi ve yurtdışı olarak tedarik edilecek. Yüklü miktarda hayvan alınacağı için bütün gözler TİGEM'in yapacağı ihalelere çevrilmiş durumda. TİGEM'in geçmiş dönemde tedarik ettiği hayvanlara yönelik tepkiler hat safhaya çıkmıştı. Kalitesiz hayvanların pahalı alınarak bazı firmalara haksız kazanç sağlandığı yönünde ciddi eleştiriler gündeme gelmişti. TİGEM'in tedarik ettiği hayvanlara yönelik 'şaibe iddiaları' artarken, Nisan ayında yapılan ihalenin hiçbir haklı gerekçe gösterilmeden sadece 'fiyat araştırması' yapıldığı gerekçesiyle iptal edilmesi manidar bulunmuştu. İhale sonrasında, 'İstenilen firma kazanmadığı için mi ihaleler iptal edildi?' eleştirileri gündeme gelirken, TİGEM Genel Müdürü Şanlı'nın iptal gerekçesiyle ilgili soruları cevapsız bırakması da ihalelere yönelik kaygıları bir hayli artırmıştı.

İHALELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Bakan Fakıbaba'nın firma yetkilileri ile görüşmesi sırasında yaşanılanlardan bir hayli rahatsız olduğu kaydedilirken, bundan dolayı da TİGEM Genel Müdürü'nden ihalelerin 'şeffaf' bir şekilde yeniden yapılmasını istediği belirtiliyor. Ancak 24 Haziran seçimlerine az bir süre kalması ve yeni dönemde Bakanın değişme ihtimali, ihalelerin 24 Haziran sonrasına bırakılabileceği kaydediliyor.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yidoya hitaben
Yidoya hitaben - 3 yıl Önce

Gercekten displinli devletci ozverili bi insansiniz sayin genel mudurum takdir ediliyosunuz şu ùlaş tigrm mudurunude gorevden alirsaniz gorevinizi cok dogru yaptiniz anlasilir adamli ilgili bu suru rivayet var takip ediyorum tarimdan haberi her haberde yorumlar var litfen sahip cikin sen bir devlet adami sen bir yigidosu

HELAL SANA YİGİDO
HELAL SANA YİGİDO - 3 yıl Önce

GENEL MUDURUM GEREKENI YAPMISTIR DEVLET ZARAR ETMESIN DIYE BAKANLIGA GIDENLERDE HEP YALAKA TAKMI DEVLETE NE KADAR FAZLA GECİRİRİM HESABI YAPANLAR

İiii
İiii - 3 yıl Önce

Sayın fakıbaba gönderdiğiniz hayvanlar ortada daha ne kadar şeffaflık istiyorsunuz. Piyasa değeri 2000 3000 tl olan hayvanları devlete 5000 TL'ye kakdırıyorlar şeffaflık bumu

dürüstlük abidesiymiş :D
dürüstlük abidesiymiş :D - 3 yıl Önce

Adamlar belli ki işi satmış. Madem dürüst adammış çıksın şu yüzden iptal ettim desin. O kadar dürüstmüş ki ihalede atılan fiyattan daha yüksek fiyata bi firmaya vermiş. Yazık bu ülkeye.

sivaslı dürüst eleman
sivaslı dürüst eleman - 3 yıl Önce

gn müdür etkisiz eleman asıl işi satan gn md yrd üzeyir efendi bakan bi sorsun bu zata hangi mantıkla devleti 32 milyon eski parayla 32 trilyon zarara sokuyor sun diye

- 3 yıl Önce

Adam görevinin gereğini bile sözlü talimat binbir nazla yapıo. Yazık bizlere garibana

- 3 yıl Önce

Canim tarim

Namuslu
Namuslu - 3 yıl Önce

Genel müdür son derece namuslu bir adamdır, kaymakamlık yapmış ve dürüstlük abidesi biridir. Bakan dahi ona kanunsuz emir veremez. millet menfaati/ülke menfaati , şahısların çıkarları üstündedir. Bakan da olsa herkes haddini bilecek. Bakan bugün var, yarın yok.


banner151

banner251