Bakanlar Kurulu kararına TZOB’dan değerlendirme geldi

TZOB, 2015 yılı afetlerinde zarar görenlere ilişkin yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına değerlendirmelerde bulundu.

Bakanlar Kurulu kararına TZOB’dan değerlendirme geldi
banner200
banner217

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, talepleri üzerine, 2015 yılındaki doğal afetlerden en az yüzde 30 zarar gören veya görecek çiftçilerin düşük faizli kredi borçlarının bir yıl süreyle ertelendiği söyleyerek şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere 2015 yılı başından buyana sel, aşırı yağış, dolu, don, fırtına gibi afetler zaman zaman gerçekleşti. Üreticilerimizin zarar görmesine neden oldu. Birliğimizce çiftçilerimizin yaşadığı afetler düzenli takip edildi. Afetlerin zararının azaltılması bakımından ilgili kurumlardan taleplerde bulunduk. Bu taleplerden biri de üreticilerimizin kullanmış oldukları kredi borçlarının afet sonrası ödenememesi nedeniyle ertelenmesi olmuştur. Bu konuda yapılan girişimler sonucu çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararı, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararına göre 1 Ocak 2015-31 Aralık 2015 tarihleri arasında, yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve seraları en az yüzde 30 zarar gören veya görecek ve bu durumları hasar tespit komisyonlarınca tespit edilen Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı gerçek ve tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi borçları yüzde 3 faiz ile 1 yıl ertelenecek.

Ertelemeden faydalanmak isteyen kredi vadesi dolmuş ve 90 günü geçmemiş ve 90 günü geçen üreticilerin hasar tespit komisyon kararı tarihinden itibaren 1 ay içinde, vadesi henüz gelmemiş ancak bir yıl içinde dolacak olan üreticilerin vade tarihinden itibaren 1 ay içinde borçlu oldukları Ziraat Bankası veya Tarım Kredi Kooperatifleri'ne yazılı olarak başvurmaları gerekiyor.

Bu ertelemeden tarımsal amaçlı kooperatifler ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) işletmeleri de yararlanacak."

YORUM EKLE
banner151

banner251