600 bin çiftçi üretimden çekildi!

Türkiye'nin son 10 yıllık tarım karnesi karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Son 10 yılda Türkiye'de çiftçi 27 milyon dekar tarım arazisini ekmekten vazgeçti. 600 bin çiftçi üretimden çekildi. Aynı dönemde 14 milyon hektar buğday ekim alanı daraldı. Son 3 yılda ise patates ekim alanları 600 bin dönüm azaldı.

600 bin çiftçi üretimden çekildi!
banner282

Bugün gazetesinden Nesrullah Sonay ve Sezen Ünüvar'ın haberine göre, Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Türkiye'de tarımın geldiği noktayla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. TÜİK verilerinden yola çıkarak değerlendirmede bulunan Atalık, şu vurguyu yaptı:

Resmi verilere göre son 10 yılda Türkiye'de, çiftçi 27 milyon dekar tarım arazisini ekmekten vazgeçti.

Arnavutluk kadar arazi

Bu Ermenistan veya Arnavutluk'un yüzölçümlerine eşit.

Aynı süreçte temel besinimiz 14 milyon hektar buğday ekim alanı daraldı.

Son 3 yılda patates ekim alanları 1 milyon 800 bin dönümden 1 milyon 200 bine düştü. Üretim de 1 milyon ton düştü.

Yine çiftçi sayısı 2 milyon 800 binden 2 milyon 200 bine düştü.

Örgütlenme sorunu var

Bu durumun en önemli nedeninin, çiftçinin yeteri kadar örgütlenmemesi olduğunu kaydeden Atalık, “Örgütlenme ülkemizde yüzde 13'lerde. Bu oran Avrupa Birliği'nin tarımla uğraşan ülkelerinde yüzde 90'ın üzerinde" dedi. Örgütlenmenin sonuçlarını daha ucuz girdi, daha düşük maliyet olarak ifade eden Atalık, şunları anlattı;

Fiyatlar aracılıkla artıyor

“Böylece üretici refah düzeyinde tatmin edici bir ücret alırken tüketici de çok daha ucuza bu ürünlere ulaşıyor. Yani ülkemizde kooperatif yapılanma olmadığından kaynaklı aracılar denen bir sistem doğmuş vaziyette. Bunun en büyük etkisini yaşayacak olan fiyat yüksekliği şeklinde yine tüketicidir."

Bütçenin yüzde 2'si

İstanbul Şube Başkanı Atalık, AB ülkelerinde bütçenin yüzde 45'inin tarım desteklerine ayrıldığını belirtti. “Çünkü onlar dünya savaşlarında açlığın ne demek olduğunu gördüler" diyen Atalık, Türkiye'de bu oranın yüzde 2 olduğunu öne sürdü.

Tarıma verilen destek mazotun vergisine gitti

Resmi verilere göre 2014 yılında tarıma verilen desteğin 9,1 milyar lira olduğuna dikkat çeken Atalık, “Ancak verilen bu destek çiftçinin kullandığı mazotun vergisiyle geri alındı. 2014'te sadece buğday, ayçiçeği, pamuk ve soyanın ithalatına ödenen miktar tarıma verilen desteğin üzerindedir" dedi.

Haksız rekabet sütü tehdit ediyor

Sütte soğuk zincir uygulamasında yaşanan sorunların aşılması için geçen yıl kaldırılan teknik destek priminin tekrar verilmesi istendi.

Gıda güvenliği açısından soğuk zincir altında toplanması gereken çiğ sütte haksız rekabet yaşandığı ileri sürüldü.

Süt hızla soğutulmalı

Buna göre bazı işletmeler maliyetten kaçmak için kapı önlerinden güğümlerle topladıkları sütü hiçbir kontrole tabi tutmadan tanklara döküyor. Konuyla ilgili açıklama yapan ve sütün çok hassas bir ürün olduğunu hatırlatan Tire Süt Kooperatifi'nin Başkanı Mahmut Eskiyörük, inekten sağılan sütün bakteri üretmemesi için en kısa sürede +4 derece soğutulması gerektiğini belirtti.

2 kuruş maliyet var

Gıda güvenliğiyle ilgili şartların mutlaka yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Mahmut Eskiyörük, bu sorunu aşmak için çözüm de önerdi: "Soğuk zincir uygulamasının bize litrede 2 kuruş maliyeti var. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2004 yılında kaldırdığı teknik destek primini tekrar vermeli. Aksi halde biz haksız rekabete uğruyoruz, halk sağlığı da hiçe sayılıyor."

Kayıtdışı üretim çok

Türkiye'de ihtiyaçtan fazla süt üretimi oluştuğunu dile getiren Mahmut Eskiyörük, “Sütte kayıtlı üretimimiz 8,5 milyon ton ancak kayıtdışıyla beraber 19 milyon tona ulaştı. Kayıtdışılığı ortadan kaldıramadan verim alamazsınız, üretimi planlayamaz, fiyat istikrarı sağlayamazsınız" dedi.

Üretim planlanmalı

Mahmut Eskiyörük, süt sektöründe yaşanan sorunların temel kaynağının üretim planlaması olmamasına bağladı. Eskiyörük, şu yorumu yaptı: “Şu an arz sorununun çözümü ihracata teşvik vererek süte talep yaratmaktan geçiyor. Yoksa ekim ayında 2009 krizinden daha büyük kriz yaşanacak."

YORUM EKLE
YORUMLAR
DEDAŞ
DEDAŞ - 7 yıl Önce

Güneydoğulu çiftçiyi dedaşa ezirdiniz Batı'daki çiftçiyi batırdınız Allah çiftçinin yardımcısı olsun ne olcak çiftçinin hali urfada DEDAŞ desteklemeye bloke koymuş bakanlar kurulu kararıyla kim bu zülme dur diyece

Tarımda örgüt kirliliği var
Tarımda örgüt kirliliği var - 7 yıl Önce

Say'ın Atalik in bahsettiği gibi Örgütlenme problemi değilde örgüt kirliliği var mesela şu an hayvancılıkta herkes süt pazarlıyor damızlıkçı pazarlar kooperatifler pazarlar dernekler pazarlar süt birlikleri pazarlar zaten sanayicinin de istediği bu böl Parçala yönet aslında çözüm basit bakanlık her Birliğin iş Bölümü'nü düzenleyebilir ama bile bile bu düzenlemeler yapılmıyor ne yazılkki balık baştan kokuyor.

- 7 yıl Önce

Kendisini bile doyuramayacak hale dusurulenden bizi doyurmasini nasıl bekleyebiliriz?

KİMİLERİ SÖYLER,  KİMİLERİ YAPAR.
KİMİLERİ SÖYLER, KİMİLERİ YAPAR. - 7 yıl Önce

KİMİLERİ SÖYLER,

KİMİLERİ YAPAR.

ULUSAL TARIM POLİTİKALARI

* ÜLKEMİZ 1950 Lİ YILLAR SONRASI, BATININ AŞAĞILAYICI, "SİZ SANAYİ ÜLKESİ DEĞİLSİNİZ, OLMANIZA DA GEREK YOK, TARIM VE HAYVANCILIK ÜLKESİ OLARAK GELİŞMİŞ ÜLKELERİN KASABI VE MANAVI OLUN" MEALİNDE ULUSAL ONURUMUZU RENCİDE EDEN, BUYURGAN TELKİNLERİ İLE KARŞI KARIYA BIRAKILDI.

* DAHA SONRA DA,AB YE ÜYE OLMANIN ÖN KOŞULU DENİLEREK;DAYATILAN GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMALARINA BAĞLI OLARAK GÜMRÜK DUVARLARI KALDIRILDI .

* ORTA ASYA DAN BU YANA, TÜRK TÜRK ÇİFTÇİSİNİN TARIMSAL VE HAYVANCILIK FAALİYETLERİ KAPSAMINDA Kİ,TÜRK MUTFAĞININ GELENEKSEL ÜRÜNLERİNİ, HATTA SAMANI BİLE YURT DIŞINDAN İTHAL EDER HALE GETİRİLDİK.

* 31.10.2006 TARİH VE 5553 SAYILI TOHUMCULUK KANUNU İLE YAPILAN DÜZENLEMELER İLE ÇİFTÇİMİZE TOHUMLUK SATMA YASAĞI GETİRİLEREK,TOHUM PİYASASI BAŞTA İSRAİL OLMAK ÜZERE YABANCILARIN TEKELİNE TERK EDEREK, "GDO" LU İTHAL TARIM ÜRÜNLERİNİ TÜKETMEYE MECBUR EDİLDİK.

* BİR ÇOK AVRUPA ÜLKESİNDE NİŞASTA BAZLI ŞEKER (NBŞ) İN,GIDA SEKTÖRÜNDE KULLANILMASINA İZİN VERİLMEZ İKEN, ÜLKEMİZ DE YASA İLE %10 OLARAK BELİRLENEN NBŞ ( NİŞASTA BAZLI ŞEKER ) KOTASININ, 3 HAZİRAN 2015 TARİHLİ RG DE YAYINLANAN BAKANLAR KURULU KARARI İLE %30 ARTTIRILMASI ;EĞER BİRTAKIM İMTİYAZLI ÇEVRELER YARARINA DEĞİL İSE, KİMİN YARARINA OLACAK SÖZ KONUSU KOTA ARTIRIM KARARI ?

;
* TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDE EKONOMİK KISKAÇ ALTINDA ZOR DURUMDA Kİ ŞEKER PANCARI ÜRETİCİSİ VE HAYVANCILIK YAPAN ÇİFTÇİNİN VE KÖYLÜNÜN MÜ,

* İŞİNİ KAYBEDECEK TARIM İŞÇİSİNİN Mİ,

* ÜRETİM DÜŞMESİ NEDENİYLE ŞEKER FABRİKALARINDA İSTİHDAM DIŞI BIRAKILACAK İŞÇİNİN Mİ,

* ŞEKER FABRİKALARININ ATIL KAPASİTE İLE ÇALIŞACAK OLMASI NEDENİYLE ÜRETİM MİKTARLARINDAKİ DÜŞMEYE BAĞLI OLARAK ŞEKER FİYATI ARTIŞLARINDAN ETKİLENECEK TÜKETİCİNİN Mİ,

* SONUÇTA ;KATMA DEĞER KAYBINA UĞRAYACAK,GÜZEL ÜLKEMİZ YENİ TÜRKİYE'NİN Mİ,
YARARINA OLACAK !...

.* GEÇİMİNİ TARIMSAL FAALİYETLERİ İLE KAZANAN KÖYLÜ VE ÇİFTÇİMİZİN ; GÜMRÜK DUVARLARI KALDIRILARAK,KISKAÇ ALTINA ALINMASI YETMİYORMUŞ GİBİ, "YERLİ TOHUM VE FİDE KULLANMA YASAĞI","NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASININ ARTIRIM KARARI" İLE YENİ BİR KISKAÇLA KARŞI KAŞIYA BIRAKILDIĞININ, KARŞILAŞTIĞI BU YENİ EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLAR NEDENİ İLE KIRSALDAN KENTE GÖÇE ZORLANDIĞININ FARKINDA MIYIZ ?

* KIRSAL KESİMDEN BÜYÜK KENTLERE GÖÇ ; ÜLKEMİZ GENELİNDE , ÖZELLİKLE BÜYÜK KENTLER DE, YENİ SOSYAL VE EKONOMİK SORUNLARIN ORTAYA ÇIKMASINA NEDEN OLDU.
ÖRNEĞİN BÜYÜK KENTLER DE, KIRSALDAN GÖÇÜN NEDEN OLDUĞU; PLANSIZ ARAZİ KULLANIMI VE YAPILAŞMA UYGULAMALARI, YANİ ÇARPIK KENTLEŞME ; TARİHİ,KÜLTÜREL,DOĞAL DOKU YÖNÜNDEN ZATEN YETERSİZ OLAN ULAŞIM ALT YAPISINI DAHA DA YETERSİZ HALE GETİRDİ.

KENT İÇİ ULAŞIMDA TRAFİK SIKIŞIKLIĞINI AÇMAK İÇİN AÇILAN YENİ YOLLAR VE İSTANBUL BOĞAZI ÜZERİNE YAPILAN YENİ KÖPRÜLER ; DOĞANIN,ÖZELLİKLE DE KENTİN AKCİĞERLERİ ORMANLARIMIZ YEŞİL ALANLARIN TAHRİBİ İLE YENİ YERLEŞİM ALANLARINI TEŞVİK ETMİŞ, YENİDEN KENT İÇİ ULAŞIM SORUNLARI VE TRAFİK SIKIŞIKLIĞI GİBİ KISIR DÖNGÜYE NEDEN OLMUŞTUR.

* UYGULANAN EKONOMİ POLİTİKALARI İLE ÜLKEMİZİN,ENERJİ KAYNAKLARINDA VE SANAYİ DE DIŞA BAĞIMLILIK YETMİYORMUŞ GİBİ TARIMSAL ÜRETİM YÖNÜNDEN DE DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİĞİNİN FARKINDA MIYIZ ?

* 153 ÜLKEDEN GIDA ÜRÜNÜ İTHAL EDİYORUZ !....

* ŞİMDİ DE "GDO" LU İTHAL TARIM ÜRÜNLERİNİ TÜKETMEYE MECBUR EDİLDİK .
.
* KÜRESEL VAHŞİ KAPİTALİZMİN , YILLAR BOYU SÜREN,SANAYİ TOPLUMU OLMAMIZI ENGELLEME ÇABALARI İLE REVA GÖRDÜĞÜ BATININ KASABI VE MANAVI OLMAKTAN VAZGEÇTİK, UYGULANAN TARIM VE HAYVANCILIK POLİTİKALARI SONUCU,
BAŞKA ÜLKELERİN,BİZİM MANAV VE KASABIMIZ OLDUĞU HALE GELDİK.

* UYGULANAN EKONOMİ POLİTİKALARI İLE ÜLKEMİZİN,ENERJİ KAYNAKLARINDA VE SANAYİ DE DIŞA BAĞIMLILIK YETMİYORMUŞ GİBİ TARIMSAL ÜRETİM YÖNÜNDEN DE DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİĞİNİN FARKINDA MIYIZ ?

* ŞİMDİ KARAR VERİN, BU MU MİLLİ DEVLET BÜYÜK YENİ TÜRKİYE ? !....

* DURMAK YOK YOLA DEVAM.

kölelik
kölelik - 7 yıl Önce

Şu an yapılan tarım politikası tamamen yanlış işliyor destek sadece zengin çiftçilere ve hiçbirşey yetişmeyen boş arazileri veriliyor buda alınteriyle üretim yapan insanlara köstek oluyor

Ezilen çifçi
Ezilen çifçi - 7 yıl Önce

Sokak lar ne güne duruyor haydin mitinge desen kaçacak yer ararsınız
İsrail akp işbirliği ile tarım bitecek ülkemizde