Yediveren İnciri'nde hasat başladı

Ege Bölgesi'nde sadece Manisa'nın Turgutlu ilçesinde yetişen ve yıl içinde bir ağacın 7 kez ürün vermesi dolayısıyla "yediveren" denilen incirin hasadına başlandı.

 Yediveren İnciri'nde hasat başladı
banner200
banner217

Hava sıcaklıklarının 35 dereceyi bulduğu bugünlerde sabahın erken saatlerinde hasat için bahçelere giden üreticiler, saat 09.00'a kadar incirleri ağaçtan topluyor. İncirleri özenle kasalara yerleştiren üreticiler, daha sonra mahalle meydanlardaki alım merkezinin yolunu tutuyor. Kilogramı 6 ila 8 liradan satılan incirler, daha sonra İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla gibi büyük şehirlere ve turizm merkezlerine gönderiliyor. Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, yaptığı açıklamada, ilçede Avşar, Osmancık, Dalbahçe ve Kurudere mahallelerinde yetişen ve normal şartlarda mayıs ayı ortalarında toplanan yediveren incirinin, bu yılki hava şartları nedeniyle 1 ay gecikmeli hasat edildiğini söyledi.

"TÜRKİYEDE İLK İNCİR İLÇEMİZDE YETİŞİR"

Değişik dönemlerde 7 kez hasat edilen yediveren incirinde rekoltenin geçen yıldan daha iyi olduğunu gözlemlediklerini belirten Şenol, "Türkiye'de ilk incir ilçemizde yetişir. Yılda 7 kez verim yapar ağaçlar. İlçemizde 600 ila 800 dekar arazide yıllık ortalama 5 bin ton incir üretimi yapılıyor." dedi. Şenol, yediveren incirlerinin olgunlarını iç piyasaya, olgunlaşmadan toplananların ise, ihracata gönderildiğine işaret ederek, "Avrupa ülkelerine ihracatımız henüz başlamadı. Hasada yeni başladık, şu an için sadece iç piyasaya ürün sağlanıyor. Umarım ihracat başladığında çiftçimiz iyi bir gelir elde eder." diye konuştu.
 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2019, 20:04
YORUM EKLE
banner151

banner251