Volkswagen’in fabrikası tarım arazisi üzerine mi kurulacak?

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Volkswagen’in Türkiye’de yapmayı planladığı yatırımı Manisa Muradiye’deki orman fidanlığın bulunduğu tarım arazisinin üzerine yapılacağına dair duyumlar aldıklarını belirterek, bu durumu sert bir dille eleştirdi. 

Volkswagen’in fabrikası tarım arazisi üzerine mi kurulacak?
banner282

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Manisa Muradiye Orman Fidanlığının kapatılarak, arazisinin bir otomotiv şirketine verileceğine ilişkin duyum aldıklarını belirterek, bunun gerçekleşmesi durumunda tarıma ihanet edileceğini kaydetti. 

Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı sırasında Volkswagen’in Türkiye’ye yapacağı yatırımları askıya aldığı iddia edilmiş ancak daha sonra Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay bu iddiaları yalanlamıştı. 

TARIM ARAZİSİNİN AMAÇ DIŞI KULLANIMINA İZİN VERİLMEMELİ 

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Savaş Akcan, Volkswagen’in Türkiye’de yapacağı yatırımla ilgili olarak şok bir iddiayı gündeme getirerek, Volkwagen’in Manisa’daki fabrikayı bir tarım arazisi üzerine kuracağına dair duyumlar aldığını belirterek, “Tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına izin verilirse yarın işleyecek arazi bulamayacağız. O zaman ne tohumu ne de girdi maliyetlerini konuşmaya gerek kalmayacak” tepkisinde bulundu. 

ORMAN FİDANLIĞI HAZİNE’YE DEVREDİLEREK VOLKSWAGEN’E Mİ VERİLECEK?

Akcan, katıldığı bir televizyon programında da konuyla ilgili olarak, “Manisa Muradiye Orman Fidanlığımız vardı. Vardı diyorum çünkü bu fidanlığın kapatılması ve Hazine’ye devredilmesi söz konusu. Duyuyoruz ki en verimli tarım arazileri yine sanayiye açılma yönünde bir çaba var. Manisa Muradiye’deki orman fidanlığı bizim en kıymetli topraklarımızdan bir tanesi. Bunun sanayiye açılması söz konusu dahi olamaz. Volkswagen’in buraya geleceğini duyuyoruz. Bu çok büyük bir hata olur” dedi.  

MANİSA MURADİYE ORMAN FİDANLIĞININ ARAZİSİ 

YILLIK 5 MİLYON FİDAN ÜRETİM KAPASİTESİ BULUNUYOR

Muradiye Fidanlık Müdürlüğü'nün web sayfasında Muradiye Orman Fidanlık Şefliği ile ilgili şu bilgiler yer alıyor: "Manisa –Menemen karayolunun 14. km.’sinde, 27 m. rakımda, 1009 da. Alanda, yapraklı-ibreli ağaç, ağaçcık, çalı ve sarmaşıklar  üzerinde ihtisaslaşmış şekilde alçak rakım bitkileri yetiştirilmekte olup, tür zenginliğimiz, üretim tipi çeşitliliğimiz ile 10 cm.’den 7-8 metreye ulaşan  boyda orman ağacı ve peyzaj materyali olan ekonomik değeri yüksek fidanlar üretmekle öncü fidanlık olma gururunu yaşamaktayız. Yıllık fidan üretim kapasitesi 5 milyon adettir.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2019, 19:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
ziraat mühendisi
ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

Otomobil fabrikasının kurulması ülkenin yararınadır.Diğer ülkeler bu yatırımın ülkelerine yapılması için arayış içindeler.Süleyman Demirel ford otomobil fabrikası için "Çankaya Köşkünün bahçesini veririm" demişti.Tarım alanlarını koruyalım ama bu tür yatırımlar da ülkemiz için faydalı olacaktır.

Ayşe Şahin
Ayşe Şahin @ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

Manisanın sanayi bölgesi dururken fidanlığa kurmak doğru değil. Ayrıca haberi okuduysanız fidanlıpın nr kadar değerli olduğunu anlarsınız. Üstelik kar eden bir kurum. Hem fidanlık hem fabrikamız olmalı, biri olmazsa aç biri olmazsa açıkta kalırız çünkü

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Volkswagen, Konya ya gelsin tarlayı bedava veririm. Ülkenin bu tür yatırımlara ihtiyacı var.

Ziraatçi54
Ziraatçi54 - 2 yıl Önce

Bu tarz yatırımlar için ülkeler birbirini çiğnerken, ekonomiyi bir nebzecanlandıracak ve binlerce insanımıza saygın bir iş imkanı sağlayacak böyle yatırımlara saçma sapan yorum yapacağınıza hiç bir işe yaramayan katliam inşaatları görünüz. Ben bu fabrikayı destekliyorum. Bu kazanımda emeği geçenleri de tebrik ediyorum.

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

SAVAŞ AKCAN MÜHİM BİR NOKTAYA PARMAĞINI BASMIŞ, TEBRİKLER... LAKİN TOHUMCULARIN BAŞKANINDAN ŞUNU DA BEKLİYORLAR; TÜRKTOB’UN ALT BİRLİKLERİ OLAN 7 MESLEK ÖRGÜTÜNDE YAŞANAN USULSÜZLÜK, YOLSUZLUK VE KEYFİ YÖNETİMİ DE SORGULASIN, SORUŞTURSUN VE GEREĞİNİ YAPSIN.... AYNI ŞEKİLDE TARIM ORMAN BAKANLIĞI BİTKİSEL ÜRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE REHBERLİK TEFTİŞ BAŞKANLIĞI DA BU ALTBİRLİK DENEN YERLERDEKİ KEPAZELİKLERİ İNCELESİNLER, ARAŞTIRSINLAR.... ÜYELERDEN TOPLANAN PARALARIN NASIL CEBELLEZİ EDİLDİĞİNİ GÖRSÜNLER...

Yakışır
Yakışır - 2 yıl Önce

Tarlalara arsa fabrika konut yakışır konutla uçuracaz hamd olsunnn....bankalara merkezbankasına baskı faiz düş memur kredi çek konut al...al memur al ko nut al...böyle kafalarla memleket gidiyor karanlığa

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Yazik olur yapmayin tarima bir kursun daha sıkmayın

Özgül yüksel
Özgül yüksel - 2 yıl Önce

Biz yıllarımızı bu güzel yer için verdik bu şirketin başka yer bulamadımı kurulacak insanların yeşil doğaya ihtiyaçları var hergün biraz daha yeşil alanlar katlediliyor