Üzümde mutlu son!

AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, Recai Berber ve İsmail Bilen, üzümün geleceğine ilişkin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'le bir araya geldi.

Üzümde mutlu son!
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile bir araya gelen milletvekilleri toplantıda alınan kararları 4 ana başlıkta üreticilere duyurdu. Alınan kararlar doğrultusunda, Sultani üzümde fidan desteği ve teşviği kaldırılırken, havza bazlı desteğe geçilmesi kararlaştırıldı. Üzümde bundan böyle rekolteyi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı açıklayacak.

Üzüm üreticilerinin heyecanla beklediği haberi 4 ana başlıkta açıklayan AK Parti Manisa Milletvekilleri, toplantıda, sadece üzüm alımı konusunun ele alınmadığını belirterek, "Toplantıda sultani üzümde fidan desteğinin durdurulması, teşviğinin kaldırılması, havza bazlı desteğe geçilmesi kararlaştırıldı. Bundan böyle hangi ürüne ne kadar destek verileceği konusu havza bazında değerlendirilecek. Toplantıda ayrıca üzümde ki; sıkıntının temel kaynaklarından biri olan rekolte konusu ayrıntılarıyla masaya yatırıldı. Maalesef rekolte konusunda bir takım kurumlar kendi çapında çalışma yapmak suretiyle açıklama yapıyorlardı. Bundan böyle fındıkta olduğu gibi üzümde de rekolte açıklamasını Tarım Bakanlığı üzerine aldı. Artık hiç bir kurum ve kuruluş rekolte tespiti çalışması yapamayacak. Toplantıda görüşülen ve üzümün fiyatının düşmesine neden olan hayati konuyu üreticilerimiz dile getirdi. Tarım Kredi Kooperatifleri bayramdan sonra üzüm alımına başlayacak. Tarım Kredi Kooperatifleri bu çalışmada TARİŞ'in depoları ve eksperlerinden faydalanacak" denildi.

YORUM EKLE