Türkiye topraklarının yüzde 80'i risk altında!

TAK-VA Genel Başkanı Mehmet Taşan, ülkemiz topraklarının yüzde 80'inin çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altında bulunduğunu belirtti.

Türkiye topraklarının yüzde 80'i risk altında!
banner200
banner217

Tarımsal Kalkınma Vakfı (TAK-VA) Genel Başkanı Mehmet Taşan, "Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü"ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Çölleşmenin dünyanın her yerinde kurak bölgeleri etkileyerek ekonomilerin gelişmesini engellediğini ve geniş alanlarda nüfusun yoksullaşmasına neden olduğunu ifade eden Taşan, böylece doğal çevrenin ve içerisinde yaşayan tüm canlıların olumsuz etkilendiğine işaret etti.

Taşan, Türkiye'nin sahip olduğu iklim özellikleri ve topoğrafik yapısı nedeniyle toprakları erozyona karşı hassas ve yanlış insan faaliyetleri sebebiyle çölleşme tehdidi altında bulunduğunu söyledi. Taşan açıklamasında şunları kaydetti: "Ülkemiz topraklarının yüzde 80'i çölleşme açısından orta ve yüksek risk grubu altındadır. Yerküredeki yaklaşık 1 milyar insanın yaşamını doğrudan tehdit eden çölleşme tehlikesiyle yüzleşmenin ve bu tehlike ile baş edebilmenin tek yolu, ülkelerin karşılıklı iş birliği içerisinde etkin eylemler gerçekleştirmesi ve birlikte hareket edebilme yeteneğini kullanabilmesidir."

SADECE KAMUNUN YAPACAĞI ÇALIŞMALAR YETMEZ

Çölleşmenin etkilerini azaltmak ve önüne geçebilmek için, bitki örtüsünün korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğine dikkati çeken Taşan, Türkiye'de de son yıllarda ağaçlandırma çalışmalarının ivme kazandığını kaydetti. Taşan, sadece kamunun yapacağı çalışmalarla çölleşme tehdidinin bertaraf edilemeyeceğini belirterek, "Bugün, doğru sulama teknikleri, arazinin tekniğine uygun olarak işlenmesi, çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gibi konularda kamu ile birlikte sivil toplum kuruluşları ve toplumun ilgili bütün kesimlerine düşen çok önemli sorumluluklar vardır" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 13:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Genç Çiftçi
Genç Çiftçi - 1 yıl Önce

Genç Çiftçi projesinde Bakanlık müfettişlerinin soruşturması sonucu "MAAŞTAN KESİM CEZASI" alan eski TİGEM genel müdürü, çölleşme laflarıyla aldığı cezanın üstünü örtmeye çalışıyor gibi görüntü oluşturuyor. Önce tigemin hayvancılığının hesabını verse daha iyi olur. Buna da tarımdan haber alet oluyor bilerek veya bilmeyerek!!!!

Topuz
Topuz - 1 yıl Önce

Devletin yakasından düşün artık

nedim güler
nedim güler - 1 yıl Önce

TARIM BAKANLIĞINDA HİÇ BİR ŞEY YAPMADIN ŞİMDİ AKIL VERİYORSUN.

tamammı
tamammı - 1 yıl Önce

2018 genç çiftçi teftişe gittimi. tarıma en azından tarımcı gelmişti. birilerinin faiz borcunu düşürmüştü. birileri gibi herkesi tigem e doldurmadı. haksızlık etmeyin. kurumun borcu nerdeydi nereye geldi yorumları yazarken sorgulayın. birileri gibi duvarı 10 defa boyatmadı. altındişler faal olmadı. liyakatsız kimseyi atamadı

banner151

banner251