TMO’nun hasat çelişkisi!

Patates hasadı başlamasına rağmen patates ithalatı da devam ediyor. TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, üreticinin olumsuz etkilenmemesi için TMO’nun ithalat yetkisini hasat sürecinde kullanmayacağını açıklamasına rağmen patates ithalatının devam etmesi dikkat çekiyor. 

banner247
TMO’nun hasat çelişkisi!
banner200
banner217

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Adana’da turfanda patates hasadına başlandı. 15 Mayıs itibariyle de İzmir'de patates hasadının başlaması bekleniyor. Ancak hasatla birlikte Türkiye bir taraftan da patates ithal etmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere patates ithalatında 20 Nisan'da dolan sıfır gümrük vergisi uygulaması 31 Mayıs'a kadar uzatılmıştı. Adana'da ardından İzmir'de hasatın yapıldığı bir dönemde patates ithalatından da taviz verilmeyecek. Üretici ise patates ithalatının 31 Mayıs'a kadar devam edecek olmasından tedirgin.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, katıldığı bir televizyon programında TMO’nun ithalat yetkisini üreticileri olumsuz etkilememek için hasadın devam ettiği süreçte kullanmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamaya rağmen TMO'nun hasadın başladığı bir dönemde 31 Mayıs'a kadar patates ithalatına devam edecek olması büyük bir çelişki olarak görülüyor.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2019, 02:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
hy
hy - 1 yıl Önce

tarımdanhaber'de kalite git gide düşüyor, üretici düşünülürken tüketiciyi harcamak mı lazım, bu işleri dengede tutmak o kadar kolay değil

Yorumcu
Yorumcu @hy - 1 yıl Önce

Bu maliyetler düşürülmez, ithalat kafasıyla gidilirse bir iki yıla tüketicide tüketemeyecek hacı abi

Rc
Rc - 1 yıl Önce

Önce bu ziraat odaları kapatacan çiftçiyi sömürmeye alişmişlar oturdukları yerde başka bir boka yaramıyor

Alkoc35
Alkoc35 - 1 yıl Önce

Ahmet Güldal...Tarım Bakanlığının en kıymetli ve çalıskan bürokratlarından birisidir..Kendisi daima üreticinin ve Çiftçinin yanındadır..Bu çelişkiler ondan
kaynaklanmamıştır..O olması gerekeni kendi Genel Müdürlüğü adına yapılması gerekeni söylemiştir...Lütfen zaten az miktarda olan böyle değerli Genel Müdürleri de Kelime oyunları ile yıpratmayalım..

Mihrali parlar
Mihrali parlar - 1 yıl Önce

Mazotu 10 lira yapın üretimi bekleyin köylü ekemiyor tıraktor tarlaya sokamıyor mazot bir lira olmasa köylüye hiç kimse birşey beklemesin

Ahmet sorucu
Ahmet sorucu - 1 yıl Önce

Türkiye'de acilen toprak reformu gerekiyor çiftçi elindeki imkanlar ile dünya çiftçisi ile rekabet ve üretim yapması mümkün değil bunlar destekle çözülemez toprak reformu şart üretim alanlarını tek çatı altında birleştirmedikçe bu iş zor toprakların miras yoluyla parçalanmasının önüne ancak buyol ile geçilen bilir ülkenin coğrafi konumuna göre parsellenmesi ve kooperatif gibi tek bir çatı altında toplanması gerekir arazi sahipleri şirket misali elini bile degdirmeden üretim karından payını alır bu şekilde hem bagkurlu olur ister ise bu yapıda ekstra eğitimine ve bilgisine göre sigortalı çalışır bu şekilde hem maliyet düşer hemde Ziraat fakültelerinin mezun ettiği gençlerimize istihdam sağlanır hem toprak sahipleri çifte kazanç sağlar hemde toprağı olmayanlar iş imkanına kavuşur ülkenin hangi bölgesi hayvancılığa uygun ise o bölgeler hayvan üretimine meyva yetiştiriciliğine ugunolan yerler tahıl ve yembitkisi olan kurak yerler parsellenir bunun yanında atıklardan enerji ve doğal gübre üretilir hemde zirai ilaç tüketimi azalır söylenecek okadar detay varki hem isdihtam artar hem üretim artar hemde toprak sahipleri risk altına girmeden kazancı artar saygılarımla.

Veli muhterem ozdil inece kirklareli
Veli muhterem ozdil inece kirklareli - 1 yıl Önce

Çalışarak kendi öz sermayemizi kaybediyoruz gelirimize göre girdilerimizi karşılayamaz olduk.satiyoruz

banner248
banner151