TMO buğday ve arpa alım fiyatını kaç liradan açıklayacak? Çiftçi arpa buğdayda kaç lira fiyat bekliyor?

Mayıs ayına girmemizle birlikte bütün gözler Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklayacağı 2022 yılı hububat müdahale alım fiyatlarına çevrilmiş durumda. Müdahale alım fiyatlarına yönelik farklı senaryolar ortaya konulurken, çiftçi buğday ve arpa alım fiyatının kaç lira açıklanacağını merak ediyor. 

TMO buğday ve arpa alım fiyatını kaç liradan açıklayacak?  Çiftçi arpa buğdayda kaç lira fiyat bekliyor?
banner282

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2022 yılı hububat müdahale alım fiyatlarını ne zaman açıklayacak? Arpa buğday alım fiyatı belirlenirken hangi kriterler dikkate alınacak? Çiftçi alım fiyatlarının kaç lira açıklanmasını bekliyor? Tarım sektöründe bu soruların cevabı aranıyor. Artan girdi maliyetlerinden dolayı bütün ürünlerde olduğu gibi arpa ve buğdayda da üretim maliyetleri artarken, çiftçi müdahale alım fiyatları belirlenirken özellikle girdi maliyetlerine göre bir hesap yapılmasını bekliyor. Girdi maliyetlerine göre hesap yapıldığında buğday ve arpanın fiyattı ortaya çıkıyor. 

ÇİFTÇİNİN BEKLEDİĞİ 2022 YILI ARPA BUĞDAY ALIM FİYATI 

Tarımdan Haber yazarı ve ziraat mühendisi Faik Toy, 2022 yılı hububat müdahale alım fiyatlarına yönelik bir değerlendirme yaparak, TMO’nun açıklayacağı hububat fiyatlarının yerli çiftçiden ürün almaya yönelik fiyatlar olması gerektiğinin altını çizdi. Toy, buna göre ekmeklik buğdayın 7.5 TL, arpanın ise 6 TL olması gerektiğini kaydetti. 

TMO 2022 YILI BUĞDAY ARPA ALIM FİYATINI ÇİFTÇİDEN YANA BELİRLEMEZSE 10 TL’DEN BUĞDAY İTHAL ETMEK ZORUNDA KALIR

Toy, müdahale alım fiyatının çiftçiden ürün almaya yönelik belirlenmemesi durumunda TMO’nun çiftçiden ürün alamayacağını, sonraki aylarda ise 10 TL’ye buğday ithal etmek zorunda kalacağının altını çizdi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2022, 11:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emekçi
Emekçi - 3 hafta Önce

Faik bey öncelikle tüm İslam aleminin Ramazan bayramı mübarek olsun,. Gelelim buğday ve arpa konusundaki olması istediğiniz fiyat konusuna. Ülkede her şeyin %300, %400 zamlandığı yerde neden buğday ve arpada %200 zam olmasını savunuyorsunuz bunun nedenini açıklarmısınız.

Çiftçi
Çiftçi - 3 hafta Önce

1 kg buğday 1 litre mazot tekabül etmesi lazım gerisi tefeurat

çiftçi remooooo
çiftçi remooooo - 3 hafta Önce

aman ithal etsıler millet uyanık olsunlar tmo vatandaşın malına bedavaya sahip olmak sitiyor ..

Metehan Hatipoğlu
Metehan Hatipoğlu - 3 hafta Önce

Evet 7.5 8 buğday arpa 6 dan kurtarır

Ali Ölmez
Ali Ölmez @Metehan Hatipoğlu - 1 hafta Önce

Arpa buğday bu fiyatlara sadece zarar ettirmez bir sonraki sezona Ekim yaptırır mı orası tartışılır. 10 liradan buğday ithal edileceğini düşünmekte biraz saçma Amerikan borsasında buğday fiyatları 1100 doların üzerine çıkmış durumda ukrayna-rusya savaşını da ele alacak olursak ithal edilecek olan buğdayın fiyatı minimum 14 lira olur .

Mikser Faik
Mikser Faik - 3 hafta Önce

Faik bu hesabı nasıl yaptın acaba? Böyle fiyatları ortaya atıp üreticiyi kışkırtmak, tersine bir durum olursa da ortalığı karıştırmak amacıyla yaptığın gün gibi ortada.

Mehmet Eşmekaya
Mehmet Eşmekaya - 3 hafta Önce

Aynen katılıyorum buğday 7.5 8 TL arpa 5.5 6. TL olmalı çiftçinin girdi masrafları geçen seneye göre %.350 artışı ona göre de yeni mahsulde öyle bir fiyat artışı olmalıdır

Çiftçi
Çiftçi - 3 hafta Önce

Buğday fiyatı aynen 7.5'un altında fiyat verilmemeli. Geçen yıl yaklaşık Mazotun 1/3 oranında idi. Hadi hayırlısı bakalım.

Veysel Çakır
Veysel Çakır - 3 hafta Önce

Çivtci plan programı olmalı bölgesel üretim maliyet fiyat dengesi kredi sorunları Ürettiği hububatın yüzde 40ını TMO almalı. Tkkop iyi ördütlenmeli ithalata son verilmeli yağ ve yem fab artırılmalı Et balık süt kurumu aktif olmalı
Tarımmğdr leri daha çok sahada olmalı hal yasası çıkmalı