Tarımda think thank kuruluşlarına ihtiyacımız var!

Tarım ve Kırsal Kalkınma Uzmanı Ergin Kahveci, Türkiye'de her konuda düşünce kuruluşlarının bulunduğunu ancak tarımla ilgili çalışan böyle bir kuruluş bulunmadığını belirterek, tarımda think-thank kuruşlarının önemine dikkat çekti.

banner255
Tarımda think thank kuruluşlarına ihtiyacımız var!
banner200

Tarım ve Kırsal Kalkınma Uzmanı Ergin Kahveci, 16punto.com'da yayınlanan röportajında Türkiye'nin tarımda yolalabilmesi için kendi tarımsal modelini üretmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'de her konuda çalışan düşünce kuruluşlarının bulunduğunu ancak tarımla ilgili çalışan böyle bir kuruluş bulunmadığını ifade eden Kahveci, "Öncelikle tarım üzerinde nasıl bir akıl yürütmemiz gerektiğine ve nasıl bir model üretmemiz gerektiğine karar vermemiz gerekiyor. Bunu toplantılarla, şurayla, kongreyle yapabileceğimize inanmıyorum. Bunları think-thank çalışmalarıyla, tarım alanındaki bileşenlerin kendi içindeki süreklileşen iletişimleriyle, tartışmalarıyla ve bir yapının da bu süreçleri organize etmesiyle başarabileceğimize inanıyorum" dedi. 

İSTENİRSE 7 YILDA BÜTÜN SORUNLAR AŞILIR 

Türkiye tarımının içinde bulunduğu sorunların çözülemeycek sorunlar olmadığını ifade eden Kahveci, istenilmesi halinde 7 yıl içinde bugünkü sorunların aşılabileceğine işaret eden Kahveci, şunları kaydetti: "Tarımın sorunlarının çözülemeyeceğine inanmıyorum. Güçlü bir siyasi iradenin desteği ile tarımın bütünselliği sağlanırsa 3 yıl içinde ciddi bir toparlanmanın mümkün olduğunu ve yaklaşık 7 yıl içinde de Türkiye’nin bugünkü sorunlarını aşabileceğini düşünüyorum. Orta vadede de, yani 20-25 yıl içinde yaklaşık 200 milyonluk bir nüfusu besleyebilecek bir düzeye erişebileceğini verilere dayanarak öngörüyorum" 

TÜRKİYE'NİN TARIMDA MASTER PLANI YOK

Türkiye’nin şu anda önündeki en büyük sorununun tarımla ilgili bir master planının olmaması olduğunu kaydeden Kahveci, "Yerel planlar yok. Çok disiplinli ve bütüncül bakış açısını kavrayacak bir planımız yok. Örneğin, geçmişte büyükbaş hayvancılık yapılan bölgelerde şimdi tavukçuluk yapılıyor. Eğer sizin planladığınız olsaydı geçmişteki ve şimdiki uygulamalardan birinin yanlış olması gerekirdi. Bir bölgede biriken enerji varsa, tecrübe varsa, pazarlama sistemi varsa, yem bitkileri üretim sistemi varsa, kesimhane varsa vb. Sizin bunun üzerine başka bir şey üretmenize gerek yok. Fındık bahçelerini lavanta bahçelerine dönüştürmek gündeme geliyor, niye kardeşim, neden? Sorun ne?

TARIM BAKANI NASIL OLMALI?

Tarım Bakanlarının da sürekli değişmesinin sektöre zarar verdiğini ifade eden Kahveci, 'Tarım Bakanı nasıl olmalı?' sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: "Tarım bakanlarının sürekli değişmesinin doğru olmadığını düşünüyorum. Türkiye’de yeni bir planlama ve atılım yapılacaksa işin içinden gelen bir tarım bakanının en az 7 yıl siyasetin dışında görev yapması gerektiğini düşünüyorum"

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

Sayın Kahveci memleketin tarımına çeki düzen verilmesi için “think tank” yani BEYİN TAKIMI önermiş (bu arada haberin başlığında “tank” yazılması gereken kelime yanlışlıkla “thank” diye yazılmış, düzeltilse iyi olur).
VALLA SAYIN KAHVECİ BEYİN TAKIMI OLMASI İÇİN HERŞEYDEN ÖNCE ÖZGÜRCE DÜŞÜNEBİLEN VE DÜŞÜNDÜKLERİNİ HİÇBİR ŞEYDEN ÇEKİNMEDEN YİNE ÖZGÜRCE İFADE EDEBİLECEK BEYİNLER GEREKİR... SON YILLARDAKİ GEREK ÜNİVERSİTELERİMİZE GEREKSE BÜROKRASİMİZE BAKTIĞIMIZDA PEK ÖYLE BEYİN KALMADIĞINI GÖRÜYORUZ. DOLAYISIYLA, BU THINK TANK DENEN BEYİN TAKIMLARININ OLUŞMASI İÇİN EVVELA BEYİNLERE İHTİYAÇ VAR. BİR GRUP YALAKA, BELAM (Hakkı söylemeyen alimler), MÜNAFIK, RİYAKAR VASIFLARA SAHİP BEYİNLERLE BEYİN TAKIMI OLMAZ... ÖNCE ADALET, LİYAKAT, EHLİYET, HAK VE HUKUK GİBİ NEREDEYSE ÜLKEMİZDE KAYBOLAN, TARİHE KARIŞAN DEĞERLERİ YENİDEN KAZANALIM, ONDAN SONRA BEYİN TAKIMINA BAKARIZ... AFFINIZA SIĞINIP, SÖZÜM MECLİSTEN IRAK, KULU RAB KABUL EDEN BEYİNLERDEN HİÇ BİR HALT OLMAZ...

Yerli ve Milli Tarım
Yerli ve Milli Tarım - 2 yıl Önce

Yerli ve milli duygularla beslenen bir tarım modeliyle teknolojiyi harmanlayan bir yol belirlenmelidir. Bunun için yerli ve milli şuura sahip insanlar gereklidir.

Mazota yine zam
Mazota yine zam - 2 yıl Önce

2. Günde 2 zam mazota....dünyada başka örneğin yok güzel ülkem......cennet ülkem.....içimde sana hiç sevgim kalmadı güzel ülkem gidecek ülke bulsam birgün bile durmam.....doğacağımız ülkeyi seçemiyıruz...Kürt Arap Türk......hepsi birbirini kesmeyi vurmayı bilir.....beyin bukadar....

iyi gün dostu
iyi gün dostu @Mazota yine zam - 2 yıl Önce

gidecek bir ülke bulamamak zor tabi. haliniz gerçekten üzücü

Hasan yılmsz
Hasan yılmsz - 2 yıl Önce

Merhaba sorun belliyse çözüm de bellidir
Benim köyümde 6000 dk ara zi var bu altıbin dekar araziyi bir kooperatif çatısı altında arazi miktarına göre hisselendirilerek toplulaştırılarak planlı tarım yapılması durumunda sorun çözülür ancak burda boşa çıkan paydaşları nerede istihdam edeceğiz 6.000 dk araziyi 5 kişilik bir kooperatif işcisiyle ekim ve hasat işlerini yapılır girdi maliyeti ekipman maliyeti minimize olur karlılık ve üretim artar. Tarlada yalın ayak yürümemiş maş garantisi olan bürokratlarla bu iş düzelmez.

banner151

banner251