Tarım Kredi'de milletvekili dayanışması! Arkadaşının batık çiftliğini 6 milyon liraya satın aldı!

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri, şimdi de batık durumdaki arkadaş şirketlerini kurtarmaya başladı. Tağşişli genel müdür, hukuksuz atama ve hayvancılıkta çifte cinayetle gündeme gelen Tarım Kredi’de yeni bir skandal patlak verdi. Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda gündeme gelen skandallar karşısında hükümetin sessiz kalması dikkat çekerken, Ankara’da şimdi Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın milletvekili arkadaşının kıyak şirket alımını konuşuyor. 

Tarım Kredi'de milletvekili dayanışması! Arkadaşının batık çiftliğini 6 milyon liraya satın aldı!
banner282

TAKİPÇİLERİMİZE ÖNEMLİ NOT: Bu haberimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinin başvurusu üzerine Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Temmuz 2020’de verdiği hukuksuz erişim engeli kararı ile yayından kaldırılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuru haklı görülerek, erişim engeli kararı ile ilgili ihlal kararı verilmiştir. AYM’nin ihlal kararı üzerine haberimiz yeniden özgürlüğüne kavuşmuştur. AYM’nin haberimizle ilgili verdiği ihlal kararı Resmi Gazete’de 7 Ocak 2022’de yayımlanmıştır. AYM’nin kararına ulaşmak için tıklayın… Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin Değişik İş Ek Kararı için tıklayın... 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Ankara’da bu çiftlik alımı konuşuluyor. AKP’den 23. Dönem milletvekili olan Muharrem Selamoğlu, Ankara’nın Haymana ilçesinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’dan yaklaşık 1.8 milyon lira hibe desteği alarak süt çiftliği kurdu. Süt çiftliğini işletemeyen ve zamanla büyük zarar eden Selamoğlu, çiftliğini satmak istedi. Ancak çiftliğin bulunduğu yerin bir cazibesinin olmaması ve çiftlikteki süt hayvanlarının bakımsızlıktan dolayı verimlerinin çok düşmesinden dolayı bir müşteri bulamadı. 

MİLLETVEKİLİ ARKADAŞI İMDADINA YETİŞTİ 

Selamoğlu’nun imdadına eski milletvekili arkadaşı Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz yetişti. Bakımsızlıktan dolayı süt verimleri düşen batık çiftliğin geçtiğimiz Aralık ayında sessiz sedasız Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından alındığı ortaya çıktı. Çiftliğin 5-6 milyon lira arasında bir bedelle alındığı belirtilirken, 23. Dönem AKP Milletvekili Muharrem Selamoğlu, batık çiftliğin satış fiyatını açıklamadan kaçındı. Tarım Kredi Kooperatifleri de söz konusu çiftlik alımıyla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir açıklama yapmadı.  

TKDK’DAN CEZA YEMEMEK İÇİN BATIK ÇİFTLİĞİ DOĞRUDAN TARIM KREDİ ALDI 

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hayvancılık alanında Tareks Hayvancılık adında iştiraki bulunurken, söz konusu batık çiftliğin bu iştirak üzerinden değil de doğrudan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından alınması da dikkat çekti. Bilindiği üzere TKDK’dan hibe desteği ile yapılan yatırımlarda 5 yıl şirket devri yapılamıyor. Bunun için batık çiftlik, Tareks Hayvancılık üzerinden alınmış olsaydı şirket ismi değişecek ve TKDK’dan ağır bir cezai müeyyide uygulanacaktı. Bunun için batık çiftlik, doğrudan Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği adına alınarak şirket ismi değiştirilmedi.   

BATIK ÇİFTLİĞİN SERMAYESİ 50 BİN LİRADAN 3 MİLYON 50 BİN LİRAYA ÇIKARILDI 

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne doğrudan alınan Selamoğlu Hayvancılık Şirketinin sermayesi satın alınmadan iki ay önce 50 bin liradan 3 milyon 50 bin liraya çıkarıldı. Artırılan sermayenin de 2 yıl içinde ödenmek şartıyla yükseltilmesi dikkat çekti. Şirketin devri de hukuki ve mali yükümlülükleriyle birlikte Tarım Kredi’ye devredilmesinden dolayı artırılan sermaye de Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ödenecek. 

ÇİFTLİKTEKİ İŞLER VEKÂLETLE YAPILACAK 

Şirket, doğrudan bir iştirakin bünyesine alınamadığı için Selamoğlu Hayvancılık’taki bütün işlemler vekâletle yürütülecek. Bunun için Tarım Kredi Yem’den Ticaret Müdürü Muhammet Çığ’a vekâlet verildi. 

ESKİ MİLLETVEKİLİ BATIK ÇİFTLİĞİN SATIŞ RAKAMINI AÇIKLAYAMADI

AKP eski Niğde Milletvekili Muharrem Selamoğlu, TKDK’dan hibe desteği alarak yaptırdığı süt çiftliğini Tarım Kredi Kooperatiflerine kaç liradan satıldığını açıklamadı. Milli Gazete’nin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Selamoğlu, çiftliği kurmak için çok emek verdiğini ancak işletemediklerini belirtirken, batık çiftliğin Tarım Kredi Kooperatiflerine kaç liradan satıldığını açıklamadı. 

ÇİFTLİK ALIMI DEĞİL ARKADAŞININ ŞİRKETİNİ KURTARMA OPERASYONU! 

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ile batık çiftliği satın alınan Muharrem Selamoğlu’nun aynı dönem milletvekilliği yapması dikkat çekerken, sektör yetkilileri söz konusu çiftlik alımının bir ihtiyaçtan dolayı değil, arkadaş şirketini kurtarma operasyonu olarak değerlendirmesi dikkat çekti. 

TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİNİN ÜÇ TANE BÜYÜK SÜT ÇİFTLİĞİ BULUNUYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin hayvancılık alanında iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ın Yozgat Boğazlıyan ve Kırklareli Lüleburgaz’da süt hayvancılığı üzerine büyük çiftlikleri bulunurken, geçtiğimiz yıl yine Kırklareli’nde büyük bir çiftlik kiralanmıştı. Tarım Kredi Kooperatifleri’nin süt hayvancılığı anlamında büyük çiftlikleri bulunurken, iyi işletilmemesinden dolayı süt verimi düşmüş hayvanların bulunduğu bir çiftliği satın alması sektör yetkililerinin, ‘satın alma değil kurtarma operasyonu’ iddialarını kuvvetlendiriyor. 

TARIM KREDİ ÇİFTLİK ALIMIYLA İLGİLİ KAMUOYUNA HİÇ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Çiftliği satan eski Milletvekili Muharrem Selamoğlu, satış fiyatıyla ilgili bilgi vermekten kaçınırken, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin de söz konusu çiftlik alımıyla ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama yapmaması dikkat çekiyor. Çiftlikte bulunan hayvanların bakımsızlıktan dolayı süt verimlerinin günlük 5-6 litrelere kadar düştüğü ifade edilirken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin bu satın almadan nasıl bir kar elde ettiği ise tam bir muamma.  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 01:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Ne hale geldik, çiftçiye dünyanın en yüksek faizini uygula örnek bana uyguladı, bataklari kurtar. Kurtaracaksan garip çiftçiyi kurtar.

Merak Ediyorum
Merak Ediyorum @Senol - 2 yıl Önce

TZOB başkanı birgün bu kurum ile ilgili bir çift laf edecek mi? Çiftçinin sendikası TZOB

Trabzon
Trabzon @Senol - 2 yıl Önce

Aaaaaa aaaaaaaaa merhaba osman yap sende maganda show hadi

Şenol
Şenol @Senol - 2 yıl Önce

İyi alışveriş % 20 komisyon asla 1.200.000 lira, taş Allah'ın kuş Allah'ın vur vur ye, köylü Memed efendi kıçından terliyormuş kimin umurunda...

Ötesi var
Ötesi var @Senol - 2 yıl Önce

Sorsanız partiye ve idareye bağlılık derler. Bir yerlerden alo denilse ne kurala bakılıyor nede hukuka. Koltukta daha uzun süre kalınabiliyorsa da, Hakk nazarıda durum nedir bilinmez.

Oh la la
Oh la la @Senol - 2 yıl Önce

Çiftçi memnun. Bunlara en yüksek oranda oy kırsaldan geliyor. Daha fazla yapsınlar

Yuh Olsun
Yuh Olsun @Senol - 2 yıl Önce

Ne karşılığında kurtardı? Gerçi sormaya gerek yok, alnı secdeli bunlar Allah rızası için yapmışlardır.

anladın
anladın @Senol - 2 yıl Önce

Sakal sünnet, dürüstlük farz. Günahınız size, milleti dinden imandan soğuttular.

Derin ilişki
Derin ilişki @Senol - 2 yıl Önce

Vizyonsuz ve üç yılı bulan görev süresinde Cumhurbaşkanı'nın ilgisi sonrası marketçiliğe sarılan ve ondada milyonlarca zarar ve Tağşişçi idareci sorunu oluşturan sayın Poyraz! Habere konu tesisi davulla zurnayla duyurmazmıydı? Bakın biz nasıl güzel hizmetler veriyoruz demezmiydi? Niye kimse duymadı peki, niye sessiz sedasız yapıldı bu alım? Gazetenizde internet sayfanızda niye bir satır bile haber yok?

hayır işi
hayır işi @Senol - 2 yıl Önce

Ya benimde tamamı boyalı diye satamadığım bir arabam var, hizmet aracı diye alsanıza. Kullanıp kullanmadığınıza bakan yoktur nasılsa, yürüyenindede sıkıntı yok zaten. Ev alacağım bi faydanız olsun. 500 bin verseniz yeter, duacınız olurum.

yuh
yuh @Senol - 2 yıl Önce

Bu haberde yazılanlar doğruysa eğer, Allah dünyalarınıda ahretlerinide berbat etsin. Buna sessiz kalan göz yuman kim varsa onlarıda.

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Mahşer kimin için var kiminparasini hibe olarak veriliyor kendi parası olsa böyle olmaz

Vicdansızlar
Vicdansızlar - 2 yıl Önce

F. Boyraz bu çiftliği kendine alacak olsa kaça alırdı, hayvan başı günlük 5 litre süt veren bir işletme sürekli zarar yazan bir işletmedir. Nasıl olsa kendi parası değil, çiftçinin parası... Diğer taraftan Tarım Kredinin süt işletmesine ihtiyaç mı var mış! Lüleburgaz ve Boğazlıyan işletmesinde çok mu başarılı olmuşlar ki yeni işletme alıyorlar. Bu iki işletmede brucella hastalığı var, daha yeni 600 hayvan zorunlu kesime tabi tutuldu. Yazık günah degilmi, bunların hesabını kim nasıl verecek, hiç vicdan, merhamet ve Allah korkusu yok mu sizde? Tetikçi Ateş hesap vereceksin, bu düzen böyle gitmez.

Ticari Sır
Ticari Sır - 2 yıl Önce

Ticari sır kardeşim niye sorup duruyorsunuz

Adinizi yaziniz
Adinizi yaziniz - 2 yıl Önce

Allah' a havale ediyorum. Bu ülkede uretim yapilmaz, millet hep borsacı olmus. Bircok kisi calısmadan para kazanıyor Türkiye Varlik Fonu sayesinde. Üretenler bokun icinde icralık ceplerinde cay parası yok. Hafta sonu kismi soka çıkma yasagı var, araba yok, emanet ediyorum her emanette ya bir buzağı ölüyor veya baska zarar. Kim yaparsa yapsin.

Süheyb
Süheyb - 2 yıl Önce

çiftçinin, tkk çalışanının hakkı emeği böyle çalınıyor. Şirketi de kapsam dışısı da başınızı yesin. Nefret ettik sizden

Hamdi Yılmaz Akçadağ
Hamdi Yılmaz Akçadağ - 2 yıl Önce

Sayın genel müdür babam Mustafa Yılmaz a sigortasız borçlandirilmis yaşı 85 öldü borcu bize kaldı gelin ipotekli araziyi borcuna karşılık siz alın bizide kurtarın

Dikili agac
Dikili agac - 2 yıl Önce

Ciflik alan satan acaba zeytin agacinda zeytin cirptimi bakmak lazim dedikya tkk genel muridler devlet icinde devlet goren yok yazik devletimin parasına zalimler icin yasasin CEHENNEM...