Tarım Kredi'de kredi tahsilat oranı ve tarımsal kredilerde kalem oyunları!

Türkiye'de tarımın ve çiftçinin yaşadığı sorunların üstü kalem oyunları ile çok rahat örtülüyor. Gerçek sorunun üstü örtüldüğü için tedavi imkanı da ortadan kaldırılıyor.

Tarım Kredi'de kredi tahsilat oranı ve tarımsal kredilerde kalem oyunları!
banner282

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz ve sansürcü Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, 2021 yılında 357 bin ortağa toplam 11 milyar lira kredi kullandırdığını açıkladı. Poyraz, kullandırılan kredi miktarındaki artış oranının da bir önceki yıla göre yüzde 35.89 olduğunu dile getirdi. Yine 2021 yılında yaklaşık 200 bin ortağa da toplamda 1 milyar lira faizsiz kredi sağlandığı ve kredilerin tahsilat oranının da yüzde 98.15 olarak gerçekleştiği açıklandı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin hukuksuz ve Anayasa Mahkemesi onaylı sansürcü Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yine kalem oyunları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve ekonomi yönetimini yanıltmaktan çekinmedi. Poyraz, 2021 yılında çiftçiye kullandırılan kredi miktarını açıklayarak, 2021 yılında tahsilat oranının yüzde 98.15’e çıktığını ileri sürdü. Poyraz, “Bu oran, kurumumuzun bugüne kadar gerçekleştirdiği en yüksek tahsilat oranı olmuştur” dedi. 

PARAVAN ŞİRKETLERLE KİRLİ VE GİZEMLİ İLİŞKİLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Paravan şirketlerle olan kirli ve şaibeli ilişkileri ortaya çıkan Poyraz, zor günler geçirirken, koltuğunu koruyabilmek için kalem oyunları ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi yönetimini yanıltmaya devam ediyor. 

TARIMSAL GİRDİ ENFLASYONU ORANINDAKİ ARTIŞI BAŞARI OLARAK GÖSTERDİ!

Çiftçiye kullandırılan kredi miktarında geçen yıla göre yüzde 35.89’luk artış bir başarı gibi gösterilse de aslında girdi maliyetlerindeki artıştan dolayı burada çiftçinin lehine bir durum söz konusu değil. Çünkü TÜİK, Ekim ayı tarımsal girdi enflasyonu yüzde 29.58 olarak açıklarken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklara kullandırdığı kredi miktarındaki yüzde 35.86’luk artışı bir başarı olarak göstermek kalem oyunları ile algı yapmaktan başka bir anlam ifade etmiyor. 

2021’DE DE ORTAK SAYISI AZALMAYA DEVAM ETTİ

Tarım Kredi Kooperatiflerinde kredi kullandırılan ortak sayısının 2021 yılında da düşmeye devam etmesi dikkat çekti. 2018 yılında kredi kullandırılan ortak sayısı 414 bin 482 iken bu rakam, 2019 yılında 390 bin 763’e, 2020 yılında ise 364 bin 238’e düşmüştü. Poyraz, 2021 yılında ise kredi kullandırılan ortak sayısını 357 bin olarak açıkladı. Buna göre, 2021 yılında 7 bin ortak daha Tarım Kredi Kooperatiflerinden uzaklaştı. Tarım Kredi ortakları, hızla Tarım Kredi Kooperatiflerinden uzaklaşırken, Poyraz’ın tarımsal girdi enflasyonu ile hemen hemen başa baş olan kredi miktarındaki artışı bir başarı olarak sunması dikkat çekti. 

ÇİFTÇİ FAİZSİZ KREDİ İLE SADECE 357 KİLO ÜRE GÜBRESİ ALABİLİYOR 

2018 ve 2019 yıllarında çiftçiye yüzde 40’lara çıkan faizle büyük bir darbe vuran Poyraz’ın, 2021 yılında 200 bin ortağa kullandırılan 1 milyar lira faizsiz kredi ile övünmesi de bir başka algı çalışması olarak karşımıza çıkıyor. Poyraz’ın açıkladığı 1 milyar faizsiz kredinin ortak sayısına bölündüğünde, ortak başına 5 bin lira gibi komik bir rakam çıkıyor. Çiftçinin tarımsal üretimde ihtiyaç duyduğu kredi miktarı düşünüldüğünde 5 bin liranın komik bir rakam olduğu görülecektir. Gübre üstünden bir hesap yapılacak olursa çiftçi, faizsiz kullandırılan 5 bin lira kredi ile sadece 357 kilo üre gübresi alabiliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri gibi köklü bir çiftçi kuruluşunun, komik rakamlarla ve çiftçinin hiçbir yarasına merhem olmayan göstermelik politikalarla düşürüldüğü durum gerçekten içler acısı bir tabloyu ortaya koyuyor. 

EN BÜYÜK ALGI ÇALIŞMASINI KREDİ TAHSİLAT ORANINDA YAPTI!

Poyraz’ın en büyük algı çalışmasını da kredi tahsilat oranlarında yapması dikkat çekiyor. Artan girdi maliyetlerinden çiftçi tarlasını ekmekte zorlanırken, Poyraz’ın kalem oyunları ile kredi tahsilat oranını yüzde 98.15 olarak göstermesi tam bir şaşkınlıkla karşılandı. Tahsilat oranının bu derece yüksek olması, çiftçinin üretim ve üretim sonrasında hiçbir sorunu bulunmadığı anlamına geliyor. Ancak gerçekler böyle olmadığı halde, böyle kalem oyunları ile çiftçinin yaşadığı sorunların üstü örtülerek hem ekonomi yönetimi bilerek yanıltılıyor hem de ülkenin tarımsal enflasyonunun daha da artmasına zemin hazırlanıyor. 

KREDİ TAHSİLAT ORANI KALEM OYUNLARI İLE NASIL YÜKSEK GÖSTERİLİYOR? TAHSİLAT ORANI NE KADAR YÜKSEK ÇIKARSA GENEL MÜDÜR O ORANDA TEŞVİK PRİMİ ALACAK!

Tarım Kredi Kooperatiflerinde gerçekte tahsilat oranı yüzde 65 ile 70’i geçmezken, nasıl oluyor da tahsilat oranı yüzde 98.15 çıkıyor? Çiftçinin yaklaşık 1.5 milyar vadesi geçen borcu kanun kapsamında yapılandırılıp, daha sonra da örneğin 100 bin lira borcu olan çiftçinin 60 bin lirasını alıp 40 bin lirasını da tahsilat yapmış gibi gösterip (doldur boşalt yapılarak) tahsilat oranı yukarıya çekiliyor. Kalem oyunları ile tahsilat oranı ne kadar yukarı çekilebilirse Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ekonomi yönetimini yanıltmakla kalmayıp bir de Genel Müdür o oranda teşvik pirimi alıyor. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU GIDA ENFLASYONUNUN BAŞ SORUMLUSU OLARAK TARIM KREDİ'Yİ GÖSTERMİŞTİ 

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçtiğimiz yıl Ocak ayındaki Yenişafak’taki yazısında Türkiye’deki gıda enflasyonunun baş sorumlusu olarak Tarım Kredi Kooperatiflerinin asli görevini yapmamasını göstermişti. Kavcıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinin geniş kurumsal yapısına rağmen, büyük oranda Hazine kaynağını çiftçilere kredi olarak dağıtma işi dışında bir görev üstlenmediğini, tarım politikaları konusunda da bir çözüm geliştiremediğine vurgu yapmıştı.   

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 20:10
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bölgeler
Bölgeler - 5 ay Önce

Sakarya, Balıkesir, İzmir,Ankara, Samsun bölge müdürleri acilen görevden el çektirilmelidir.

Daha açık ol
Daha açık ol @Bölgeler - 5 ay Önce

Bilen var bilmeyen var. Ne yaptıkları önemli lafta konuşuyor isen ayıp . Burada bir çok bölge müdürlugu huzura kavuştu çok sıkıntıli yerler vardı tık ses çıkmıyor. Gözlemlerimde de genel hava olumlu varsa bir şey açıkla bizde üstünde duralım birileri koltuklari işgal etmesin. Tarım kredi tepeden tırnağa çiftçinin dir kimse ahkâm kesmesin çiftçinin biri ah diyor bu sıkıntım var diyor ise burdayız ama yok illa idare rahat etsin idare personel arası olan işler ise burayı rahatsız etmeyin. Gidin genel müdürlüğe yazılı dilekçe verin bölge müdürünün hal hareket davranislari ile ilgili bunada merkezdeki müfettişler karar versin

Hop güm gittiler
Hop güm gittiler - 5 ay Önce

Gittiler inşAllah

Hayal
Hayal @Hop güm gittiler - 5 ay Önce

Ne içiyorsunuz ??

Akparti nin içindeki son kara lekeler
Akparti nin içindeki son kara lekeler - 5 ay Önce

F.P. kilit noktadadır o gidince inşAllah hepsi gidecek merkez Birliği yönetim kurulu üyeleri üst yönetim iştirakler yönetim kurulu üyeleri üst yönetim Başkan bekler bekler son noktayı koyar Anayasa mahkemesi onaylı hukuksuz GN MDR az kaldı mahkemlerde herkes hesap soracak. Bu nu Okuyan F.P. abi diyenler ve GN MDR gitmez diyenler hepinizi gideceksiniz inşAllah ibreti alem OLACAK sizin gidisleriniz inşAllah. Allah'ın c.c. adaleti her zaman tecelli eder. Acımak yok siz masum insanlara acımadınız.

Hahaha
Hahaha @Akparti nin içindeki son kara lekeler - 5 ay Önce

Son kara lekelermis. Sen beni güldürdün Allah ta seni güldürsün. Biter mi sandın?

Bölge
Bölge - 5 ay Önce

Balon patladı bölgelerde telaş başladı bir devrin sonuna geldik ancak karanlık devri kim temizleyecek veya aydınlatacak idari görevde olanlar şimdiden tutuştu hepsinin parmağı var usulsüz iş ve işlemlerde

Gün ola
Gün ola - 5 ay Önce

Aylık kazancından bahsediyorsak, 230 bin değil milyon lirayı konuşmalıyız. Çiftçinin yanındaki değerinden bahsediyorsakta lira çok gelir. Razi temettüsü ve Gübretaş hissesinden kazanılan milyonları da yazarsınız birgün.

Tahsilat oranı değil devir daim motoru
Tahsilat oranı değil devir daim motoru - 5 ay Önce

Tahsilat oranı hesaplamaları tutarsız çünkü son gün gelip kooperatif kasada para bırakıp çifçiye ver çek yatır yapsın tahsilat %98 de gerçek tahsilat bir iki hafta önceden bakılsın anlaşılır calisan olarak otuz senefir yaptigimiz isler

Yeni arabalar,evler, arsalar
Yeni arabalar,evler, arsalar @Tahsilat oranı değil devir daim motoru - 5 ay Önce

Bu oyunlar ve taklalarla kaç kooperatif 8 maaş tutarında performans primi alacak? Merkez Birliği 3 maaşı tutturdu bile. Soru şu satışı, satış geliri ve tahsilatı bu kadar iyi olan bir kurum ne kadar yabancı kaynak kullanmaktadır?

Tabi öyle dogru bilinen yanlışlar
Tabi öyle dogru bilinen yanlışlar - 5 ay Önce

Çiftçi hiç borc ödemeden peşin satış borclandirilir ve borcu sadece çevrilir seneye mevcut borç yem ise %1 ile faiz işler gida mazot ise %18 ile işler sabit faizli hikâyeleri var Koop çalışan personel ikramiye alması için tahsilat tutsun diye. Birde çiftçilere söylemeden çiftçi kartlarindan gizli çekimler bir çok çiftçi bilgisi olmadan yapılan mağduriyetler söz konusu. Yılan beslemeyi seven çok usule uygun hareket etmek gerekli. Müfredat dışına çıkan kim olursa olsun burada ifşa edeceğim... Kimse garibanın 1 krş alıp da ben cebinden ödedim dedirttmem özelikle kontrolorluk ve teftiş duyrun idare personel edilmez hata parasal ve mağduriyet üzerine var ise ceza kesinlikle verilmeli ayrımsız kooperatiflerde gelen şikayetler ciddiye alınmalı bunlar çiftçiyi ikna et özür dile vb zaman kazan gibi hareketler sizce kim zarar görüyor kurum zarar gornekte her seviyesi yükselen rahatlıkla soygun devam ediyor. Kooperatif lerden şikayet geliyor ise ateş olmayan yerden duman çıkmaz .ne yazikki alışkanlik temsili ikram denilen ödemeler ile yolsuzluk kapatmak için kullanmak çiftçi lerden 600 TL sermaye denilip 450 lira yatırmak dolandırıcılık degilmi. Her konu suistimal tepe yapar ise bedel öder. Demedi demeyin kanun koyucu değilsiniz konulmuş kural nettir. Hayırlı çalışmalar

Tahir’ çomak
Tahir’ çomak - 5 ay Önce

Tahsilat oranları nasıl artırılıyor;
Yenileme kredisi kullandırılarak
Nakit kredi kullanarak
Peşin satışları krediliye çevirerek
yapılandırma yaparak
Temsil ikram kullanarak
Bölge müdürlüklerinden gelen baskıyla zaten bu formüllerden birini veya birkaçını yapmak zorundasınız
Bölge müdür.bölge müdür yad. Yönetmeni ve diğer personel zaten yapılan usulsüzlükleri bılır ve yönlendirir

GİZLİ NO
GİZLİ NO @Tahir’ çomak - 5 ay Önce

takla denilen bu metod ile çiftçi hep borçlı