" />

Tarım işçilerine içecek suyu bile çok görüyorlar!

Manisa Salihli'de kızgın güneşin altında 12 saat boyunca tarlalarda çalışan mevsimlik tarım işçileri, çalışma koşullarını anlattı. Nusaybin'den ailesiyle birlikte çalışmak için Salihli ilçesine gelen 21 yaşındaki Newroz Demir, "Sabahtan akşama kadar güneşin altında çalışıyoruz. Kimisi su getirmiyor, kimisi paranı geç veriyor. Yani zorluklarını saysam bitmez. İnsan muamelesi görmüyoruz" tepkisinde bulundu.

Tarım işçilerine içecek suyu bile çok görüyorlar!
banner200

Manisa'nın Salihli ilçesinde günün 12 saatini üzüm ve domates tarlalarında çalışarak geçiren tarım işçilerinin büyük çoğunluğunu Mardin'in Nusaybin ilçesinden gelenler oluşturuyor. Evrensel Gazetesinden Ayşe Sürme'nin haberine göre, tarım arazilerine yakın yerlerde kendi imkanlarıyla kurdukları çadırlarda yaşayan tarım işçileri, elektrik ve su bulmakta zorlanıyor. Nusaybin'den sokağa çıkma yasağından sonra, Salihli'ye gelen ailelerin sayısının arttığını söyleyen tarım işçileri, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

YÜK KADINLARIN OMUZLARINDA

Nusaybin'den ailesiyle birlikte çalışmak için Salihli ilçesine gelen 21 yaşındaki Newroz Demir, okul tatile girer girmez tarlada çalışmaya başladığını söyledi. Yasaktan sonra tanıdığı tüm akrabalarının evlerinin yıkıldığını dile getiren Demir, “O dönem etrafımızdaki tüm komşularımızın, yakınlarımızın evleri yıkıldı. Buradaki çoğu kişiyle komşuyuz. Çoğu çocuklarıyla burada çalışıyor. İlçede iş bulmak çok zor, birçok insan buranın zorluklarına rağmen gelip çalışıyor.

Sabahtan akşama kadar güneşin altında çalışıyoruz. Kimisi su getirmiyor, kimisi paranı geç veriyor. Yani zorluklarını saysam bitmez. İnsan muamelesi görmüyoruz. Kötü şartlarda taşındıkları için çoğu işçi trafik kazasında ölüyor. Kaldığımız yerle şu an çalıştığımız tarla arasında 45 kilometrelik yol var ve bizleri genellikle o bozuk minibüslerle taşıyorlar, böyle olunca kazalar da sık oluyor” dedi.

Tarım işçiliğinde en büyük zorluğun kadınların omuzlarında olduğuna vurgu yapan Demir, “Çünkü sabahtan akşama kadar burada çalıştıktan sonra birde gidip bulaşık yıkıyoruz, yemek yapıyoruz, çocuk bakıyoruz. Hamile olan kadınlar, 3 aylık bebeği olanlar tarlaya geliyor. Şimdi bunun ile herhangi bir erkeğin zorlukları nasıl aynı olabilir ki?” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE

banner251