Tarım Bakanlığında atama skandalı! Bekir Pakdemirli bunu da yapmış!

Tarım ve Orman Bakanlığı, kamu bürokrasisinde bugüne kadar görülmemiş bir skandalla çalkalanıyor. Görevden alınan Bekir Pakdemirli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı bile yanıltmaktan çekinmediği ortaya çıktı.

Tarım Bakanlığında atama skandalı! Bekir Pakdemirli bunu da yapmış!
banner282

Tarım ve Orman Bakanlığının merkez birimleri, ülkeye hizmet etmek için değil şahısların özlük hakları için kullanılmaya başlandığı ortaya çıktı. Görevden alınan Bekir Pakdemirli’nin Türkcell’den getirerek özel kalem müdürlüğünü yapan Volkan Koç, geçtiğimiz Aralık ayında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Strateji Geliştirme Başkanlığına atanırken, Koç’un 3 aydır kuruma dahi uğramadığı ve kurumun görevlendirme ile bir başka kişi tarafından yönetildiği ortaya çıktı. Göreve gelmeyerek büyük bir suç işleyen Koç’a Genel Müdür statüsünde de maaş ödeniyor. Koç, 3 ay daha görevde kalırsa, Genel Müdürlüğün bütün özlük haklarına sahip olacak. 

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Tarım Bakanlığında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile atanan üst düzey bürokratın görevine hiç başlamadan maaş aldığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı, kamu bürokrasisinde bugüne kadar görülmemiş bir skandalla çalkalanıyor. Görevden alınan Bekir Pakdemirli’nin özel kalem müdürü Volkan Koç, geçtiğimiz Aralık ayında Bakanlığın en önemli birimlerinden olan Strateji Geliştirme Başkanlığına atanmıştı. Atama Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yapılırken, atama kararı da 25 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. 

GENEL MÜDÜRLÜK STATÜSÜNDE

Genel Müdürlük statüsünde olan Strateji Geliştirme Başkanlığına atanan Volkan Koç’un 3 ay geçmesine rağmen atamadan kaynaklanan bütün özlük haklarından yararlandığı ancak görevine hiç başlamadığı ortaya çıktı. Volkan Koç’un yerine Özgür Akif Tel, görevlendirme ile bu görevini yürütürken, bu durum kamu bürokrasinde bir ilk olarak tarihe geçti. 

VEKALETEN ATAMA YAPILIYORDU ANCAK BÖYLESİ İLK KEZ YAŞANIYOR

Kamu kurumlarında asaleten atamaların yapılmadığı durumlarda vekâleten atama ile kurumlar yönetilirken, asaleten atamanın yapıldığı halde ataması yapılan bürokratın görevine başlamayarak yerine görevlendirme ile bir başkasının getirilmesi kamu bürokrasisinde bir ilk oldu. 

STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI 2 YILDIR VEKALETEN YÖNETİLİYORDU

Strateji Geliştirme Başkanlığına, Oruç Baba İnan’ın Ocak 2020’de ayrılmasıyla birlikte vekaleten Kerim Üstün daha sonra ise Özgür Akif Tel atanmıştı. Özgür Akif Tel, Strateji Geliştirme Başkanlığına geçtiğimiz Mayıs ayında atanırken, Tarım ve Orman Bakanlığının başta yatırım programları ve idare bütçesinin hazırlanması olmak üzere stratejik plan ve performans programlarını belirleyen en önemli birimlerinden olan Strateji Geliştirme Başkanlığı Oruç Baba İnan’dan sonra yani 2 yıldır vekaleten yönetiliyordu. 

BEKİR PAKDEMİRLİ’NİN TÜRKCELL’DEN GETİRDİĞİ ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ ATANMIŞTI

Söz konusu Strateji Geliştirme Başkanlığına geçtiğimiz Aralık ayında yapılan asaleten atama ile görevden alınan Bekir Pakdemirli’nin Türkcell’den getirerek özel kalem müdürlüğünü yapan Volkan Koç atanmıştı. Aradan 3 ay geçmesine rağmen Volkan Koç’un görevine başlamadığı ortaya çıkarken, Genel Müdürlük statüsündeki Başkanlığın bu sefer vekaleten değil görevlendirme ile yine Özgür Akif Tel tarafından yönetilmeye devam ettiği gün yüzüne çıktı. 

GÖREVE GELMEDEN GENEL MÜDÜR MAAŞI ALIYOR VE ÖZLÜK HAKLARINI KULLANIYOR

Volkan Koç, görevine başlamadığı ve kuruma hiç gelmediği halde Strateji Geliştirme Başkanlığının başta maaş olmak üzere bütün özlük haklarından yararlanıyor. Volkan Koç, Strateji Geliştirme Başkanı olarak aylık 21 bin lira maaş alırken, 6 ay görevde kalması durumunda Genel Müdürlüğün bütün özlük haklarını kazanmış olacak. Volkan Koç, 25 Aralık’ta bu göreve atanırken, Haziran ayına kadar görevden alınmazsa, bir gün bile görev yapmadan kamuda görev yapmış bir genel müdürün bütün özlük haklarına sahip olacak. Volkan Koç ile birlikte, literatüre; ‘Bankamatik memur’ ifadesinden sonra ‘bankamatik Genel Müdür’ ifadesi de geçmiş olacak.  

CUMHURBAŞKANI TARAFINDAN ATANDI AMA BAKANLIKTA İSMİ DAHİ GÖRÜNMÜYOR!

Diğer yandan Strateji Geliştirme Başkanlığının web sayfasında ‘Yöneticilerimiz’ listesinde Volkan Koç’un ismi dahi görünmüyor. Volkan Koç’un yerine görevlendirme ile Başkanlık görevini yürüten Özgür Akif Tel’in isminin bulunması, yaşanan skandalı net bir şekilde gözler önüne seriyor. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2022, 20:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kebap seven beden eğitimi öğretmeni
Kebap seven beden eğitimi öğretmeni - 2 ay Önce

Hayvancılık genel müdürlüğünde işe gelmeden maaş alan gününü balgatta açtığı kebapçı da geçiren beden eğitimi öğretmeni daire başkanı var.
Yorum bu kadar.

Yazık
Yazık @Kebap seven beden eğitimi öğretmeni - 2 ay Önce

Bu olayın gerçek olduğunu öğrendim. Yazık gerçekten çok yazık. Buda Urfalı bakanın bakanlığa attığı kazık.

Çiftçi kardeş
Çiftçi kardeş @Kebap seven beden eğitimi öğretmeni - 2 ay Önce

Kebapçıda hesap ödenir ama öbür tarafta bunların hesabı ödenmez.Allaha havale ediyorum

Arpalık
Arpalık - 2 ay Önce

Yaa ne ilki ne de sonu. Faruk Çelik de yapıyordu aynı işleri hatta fazlasını biraz araştır bulursun. Kaç tane vasat altı çapsız hemşerisini, sınıf arkadaşını başkan emeklisi yaptı. Haram olsun.

Özgür abi
Özgür abi - 2 ay Önce

Benim dilim varmıyor. Sana acıyan, sana inanan, sana değer veren, herkesi harcadın herkesi basamak olarak kullandın. Senin sonunun nasıl olur düşünemiyorum.

Yurda
Yurda @Özgür abi - 2 ay Önce

Size gonulden katiliyorum danismanlari para ile adam atiyolardi parayi alip 1 hafta sonra gorevden aliyorlardi cok kisiyi magdur ettiler ama yanlarina kalmiyacak onlar kendilerini biliyir

iyiki fox tv var
iyiki fox tv var - 2 ay Önce

hergün tarımı gündeme getiren büyük kanallar içinde tek fox çiftçiye sahip çıkıyor gerisi yalancı yalaka vantamı alıyor yalancı kanallar

Ali baba
Ali baba - 2 ay Önce

Pakdemirli cok petsonelin ahtini aldi suand gorev yapan butun yoneticiler bir bir teftis edilip oyle alinmali bakin neler cikacak altindan

İhsan Başerli
İhsan Başerli - 2 ay Önce

Bakanlığın bürokratları hala Mehdi+Faruk bürokratları. Türkiye şuan neden ET ithal etmiyor Pakdemirlinşn bunu engellemiş olması bile bence başarı. Et mafyası kimin adamları memleketleri neresi iyi bakın

Üç Maymun
Üç Maymun @İhsan Başerli - 2 ay Önce

Hdp ve fetö tayfası hakkında yorum yapmak ne haddimize. Abileri hemen iftiraya tehdide başlar.. Hesabı sorulacak elbet.

Evet evet
Evet evet @İhsan Başerli - 2 ay Önce

Evet evet Lojmanlarda hdp ye oy verenlerle ilgili Ak Parti Ankara İl Başkanlığı da el atacaktı. Kaç yıldır el atamadılar. Herkes yerinde bizi atıl ettiler.

Devrim
Devrim @İhsan Başerli - 2 ay Önce

Genel seçimlerde Tarım Bakanlığı lojmanlarındaki sandıklar açıldığında birde ne görelim Hdp birinci parti. Hani bunlar AK kadroydu? hdp ye kim oy verdi? Araştırmacı gazeteciler umarım bu konuda duyarlı davranırlar.

Gizemli
Gizemli - 2 ay Önce

Sadece o mu aydın il müdürü olan veteriner hekimi fuat fikret aktaş ıbitkisel üretin genel müdürü yaptı hem bakanlıga gidio görevine başlayıp bir. Gün sonra vekalet vermeden ortadan kayboldu tebliğler destekler hep gecikti çökertti bakanlığı

Devrim
Devrim @Gizemli - 2 ay Önce

Fuat Fikret bey hayvancılık gen md olmalıydı. Fetoculere ve pkk sempatizanlarına hic yüz vermeyen yiğit bir adamdı. Sözde sendika başkanını görünce kuyrugu kıstıranlardan kimseye hayır gelmez. Fuat Fikret beyin hatası olabilir ama Yiğidin hakkını verelim. Kulakların çınlasın Fuat Fikret genel müdürüm.

Tuz Kokmuş
Tuz Kokmuş - 2 ay Önce

Tarım Bakanlığını silkelesen doğru ve dzgün iş yapan çok az insan kalır. Rüşvet ve kayırmacılık iliklerine kadar işlemiş. Artık çaycı ve müstahdemler de iş takibi için rüşvet alıyor. Tuz kokmuş

Ziraat Teknisyeni
Ziraat Teknisyeni @Tuz Kokmuş - 2 ay Önce

O kadarını duymamıştım yazacaktım. Aklıma Pakdemirli döneminde türeyen çaycı çorbacı ve bürokrat çocukları fırlama gençler geldi. Seviye diye bir şey yok. O neydi öyle.
Nerede bunlar hâlâ bakanlıkta mi.