Tarım Bakanı açıkladı: Elektrikli traktörle çiftçinin mazot maliyeti yüzde 90 düşecek!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, elektrikli traktörün mazot maliyetlerini yüzde 90’dan fazla düşüreceğini belirterek, elektrikli traktörün dünyada ve Türkiye’de ilk, yazılımı ve tasarımının da yerli olduğunu söyledi.

Tarım Bakanı açıkladı: Elektrikli traktörle çiftçinin mazot maliyeti yüzde 90 düşecek!
banner200
banner217

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli TİGEM tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Hasat Bayramı’nın 69.sunda konuştu. 

Hasadın ve bereketin coşkusunun paylaşıldığı, tarımda alın terinin, toprağa verilen emeğin, atılan tohumun, edilen duanın ve bir yıllık emeğin meyvelerinin toplandığı Hasat Bayramı’nın tarımla geçinenler için oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Bu bayram, Türkiye’nin en büyük çiftçisi olan TİGEM’in şahsında simgeleşmiştir” dedi.

ÖNCEKİ YILLARA GÖRE 20 KAT FAZLA TOHUM İHRACATI GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olanTİGEM’in, oldukça önemli olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Kısa sürede; etkin bir finans yönetimine gittik, banka faizi ödemelerinde, ciddi bir toparlanma yaşandı.Yeni fiyat politikasıyla son 6 ayda yurt dışına, önceki yıllara göre 20 kat fazla tohum satışı gerçekleştirdik” diye konuştu. 

Arazilerin %50’sini ve cironun %65’ini oluşturan, Ceylanpınar İşletmesinde,sorunlu noktalar üzerine giderek ciddi bir revizyon da yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, “bu toparlanmaya, başarılı bir hasat sezonu da eklenince, yeni projeler için, elverişli ortamı sağlamayı da başardık. 2019 yılında, 2018’e kıyasla kârlılıkta, 10 kattan daha fazla iyileşme sağladık.Burada temel amacımız, TİGEM’i; Çiftçiye daha iyi hizmet verecek,Sürdürülebilirlik ilkesiyle, kendi kaynaklarıyla yetinir hale gelecek seviyeye ulaştırmaktır” dedi. 

ELEKTRİKLİ TRAKTÖRLE MAZOT MALİYETLERİ YÜZDE 90’DAN FAZLA DÜŞECEK

69. Hasat Bayramı kapsamında başta elektrikli traktör olmak üzere, yerli tarım teknolojileride görücüye çıktı. Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu geniş alanın Teknoloji ve ARGE İle Buluşturulduğuna dikkat çekti; “Mazot maliyetlerini, %90’dan fazla düşürecek,Dünyada ve Türkiye’de ilk, Yazılımı ve tasarımı yerli ve milli,Elektrikli Traktörümüz;Etkin planlama ve verimlilik sağlayacak Akıllı Küpe Sistemimiz;Ata tohumu ve yerli sebze tohumu gibi diğer milli ve yerli üretim projeleri kapsamındaki ürünlerimizgörücüye çıktı” dedi. 

HAYVANCILIKTA LİDER ÜLKE OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Çiftçimizin, Üreticimizin Mazot derdinin,yerli Elektrikli Traktör Projesiyle artık tarihe karışacağını belirten Pakdemirli, Hasat Bayramı kapsamında tanıtımı yapılan yerli ve milli Elektronik küpe için de “büyük ve küçükbaş hayvanlarımız için Akıllı Küpe İle;Anlık Hayvan Sayımı,Anlık Konum Bilgisi,Kızgınlık Takibi, Profesyonel sürü yönetimi,Salgın Hastalıklarla Etkin Mücadele,%100 Kayıtlılık Sistemi an be an takip edilecek” ifadelerini kullandı. 

TARIMSAL ÜRÜNLER İHRACATI TOPLAM İHRACATIN YÜZDE 10’UNA YÜKSELDİ

Ülkemizin tarımsal ürünler ihracatının, toplam ihracatın %10’una yükseldiğini ve ihracatımızın da belirleyici bir konuma geldiğini vurgulayan Pakdemirli; “Geçen yılda dâhil, son 15 yılda tarımsal verimliliğimiz, dünya ortalamasının çok üzerinde artmıştır.Tarım ve gıdada net ihracatçı konumumuzu önümüzdeki,11. Kalkınma Planı döneminde, kuvvetlendirerek devam ettireceğiz” diye konuştu. 

100 MİLYAR DOLAR TARIM ORMAN HASILASI İLE HEDEF İLK 5

Bakan Pakdemirli konuşmasında, tarım ve ormancılıkta, önümüzdeki 25 yılı kuşatacak 
bir yol haritası için, 15 yılın ardından düzenlenen 3. Tarım Şurasına da dikkat çekti; “3 ay boyunca çiftçimize, üreticimize ve sektör paydaşlarımıza danışarak, onların rehberliğinde iş ve işleyişimize yön vereceğiz.Sürecin sonunda, 100 Milyar dolar tarım orman hasılasıyla, ülkemizi dünyanın ilk 5 tarım ekonomisi arasına katmayı hedefliyoruz. Hep söylüyorum: çiftçi ve üretici bizim için en büyük rehberdir” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2019, 21:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 1 yıl Önce

Kıymetli TarımdanHaber okurları;
BU “ELEKTRİKLİ TRAKTÖR” MUHABBETİ GERÇEKTEN KABAK TADI VERDİ, SONUNDA SAYIN REİSİCUMHURU DA BUNA ALET ETMEYİ BAŞARDILAR, YAZIK ÇOK YAZIK... BU ELEKTRİKLİ TRAKTÖRÜ NE ZAMAN DUYSAM AKLIMA HEMEN SÜLÜN OSMAN, RAKİ, SELÇUK PARSADAN, BANKER BAKO, ÇİFTLİK BANKCI MEHMET AYDIN FİLAN GELİYOR NEDENSE...
YAHU BEYLER, DÜNYADA BÖYLE BİR TRAKTÖR İCAT ETMEYİ, SANAYİSİ BİZDEN ÇOK İLERİDE OLAN ÜLKELER NEDEN DÜŞÜNEMEMİŞ, ALLAH RIZASI İÇİN BUNU HİÇ DÜŞÜNMEDİ Mİ BU TARIM BAKANI VE AVANESİ. AYRICA, “JON AHMETİN DEVRİ DAİM MAKİNESİNE” BENZEYEN BU MALUM TRAKTÖR PROJESİNİ, TRAKTÖR, ÇEKİ GÜCÜ, VB. KONULARDA UZMAN BİLİM İNSANLARIYLA TARTIŞTILARMI. İLAVETEN BU KAZULET GİBİ KOCAMAN ŞEYİN MALİYETİ NE OLACAK???BU ALETİ ÇİFTÇİLERİMİZE HİBE OLARAK MI VERECEKSİNİZ?? POPÜLİZMİN DE CILKINI ÇIKARDINIZ, AYIP AYIP...

Gerek yok
Gerek yok - 1 yıl Önce

Bu traktör deli yusufun arabasına benziyor komedi işte çiftçiyle dalga geçiyorlar daha tam anlamıyla yüzde yüz yerli traktör üretemeyen sanayi birden dünyanın englişmiş markası olan fendt yapamadığını birkaç ay içerisinde yaptığını söylüyor bakalım sonu uçak yapacağız gibi olmaz inşAllah

Kumar haramdır
Kumar haramdır - 1 yıl Önce

Tedarik D.Başkanı'nı başarısız diye görevden alıp, tarımsal girdi tedarikinde başarılı olduğunu söyleyen; Kredi D. Başkanı'nı görevden alıp, yerine getireceği kurum içinden idareci bulamayıp, kurumu ilk defa göreve geldiği gün gören ithal idareciye rağmen, çiftçinin yüksek faiz dolayısıyla şikayetçi olduğu kredi konusunda başarılı olduğunu söyleyen; İştirakler D.Başkanı'nı görevden almasına rağmen ( bakın bu konuda haklısınız) iştiraklerin hemen hepsinde sorun ve zararı engelleyemeyen 'başarılı genel müdür' bürokratlığı elinize yüzüne bulaştırdınız. Vekilik yaptım ben kibriniz, çiftçinin yüzünü güldürmeye yetmedi yetmeyecekte...Hayatında su elektrik faturanızı yatırma dışında iş yapmamış ekibinizle türk tarımı ve çiftçisi üzerinde kumar oynuyorsunuz.

Misafir
Misafir @Kumar haramdır - 1 yıl Önce

Yazik bu ulkeye. Desenize her kurum ayni. Tek mesleki bagi elindeki akvaryumu olan ilahiyatci daire baskanida varmi

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

GPS ve hareket analizine dayanan küpelerin sonunu uygulamaya geçtiği takdirde hep birlikte göreceğiz. Bu projede maliyetler ve eksik algoritmalardan dolayı yapılmış yüz milyonlarca dolarlık masraftan sonra tozlu raflarda yerini alacak. Elektrikli traktör için yapılan AR-GE çalışmaları güzel gelişmeler, ancak sayın bakanımız anlaşılan o ki, başka prototiplerin olduğunu, hatta bunların içinde ticari olarak faaliyete geçenlerin olduğunu bilmiyor. Sayın bakanımız gerçeklerle hayali karıştırmayalım lütfen. Saf köylü yutar ama, teknik insanlar bunları yutmaz.

Mustafa avcı
Mustafa avcı @Misafir - 1 yıl Önce

Saf köylü sensin kimseyi aşağılama herkes gözünü açtı ağzını açmıyor

HDM
HDM - 1 yıl Önce

Büyüklere masallar.

Pril'e alternatif var!
Pril'e alternatif var! - 1 yıl Önce

Tkk idarecileri, ülke için hayırlı olan bu gelişme sizin için kâbus demek... Motorin en temel gelir kaleminiz, diğer girdiler kendi işletmelerinizden temin edilince pahalı mı pahalı zaten. İdarecilerinizin hepsi tok satıcı, işbilmez hatırlı arkası olan ağabeyler!.. Merkez Birliği idarecileri kasa büsbütün tamtakır kara bakır olmadan maaşlarını artırmalı, hakkı huzurları katlamalı, bol harcırahlı yurtdışı seyahatlere abanmalılar... Sonra? Aşkolsun efendim! Bir umre seyahati, pırılpırıl eder eder amel defterini!!!

Kemal sür
Kemal sür - 1 yıl Önce

Proje güzel de.. dünyada örneği olmadan biz nasıl yaptık yada yapıcaz.. Kaldı ki elektrikli traktör hibesi mi verecek her eve.. çiftçi borçun altın kalmış. Hala hayel kuruyoruz. Neymiş %90 tasaruf olacakmış. Sen önce ÖTV alma. Ciddi olun birazz

Bay
Bay - 1 yıl Önce

Bize bir algı operasyonları yapıliyor.Sanki fiyatlarda en buyik faktor Mazot gibi.Asil sikintı saticilarin kar paylarınin ćok yuksek olmasindan kaynaklaniyor.Çiftći ve durust komisyoncu-kabzimal fiyatlarda etkin rol oynamaz.


banner151

banner251