Şok iddia! Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili bütün çalışmalar tamamlandı!

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, Tarımda Milli Birlik Projesi ile ilgili şok bir iddiada bulundu. Üst düzey bir bakanlık yetkilisinden aldığı bilgiye göre Bakanlığın Tarımda Milli Birlik Projesine yönelik çalışmaları tamamladığını ve Eylül ayında yapılacak Tarım Şurasında da oldubittiye getirilerek sektör temsilcilerine kabul ettirileceğini söyledi.

Şok iddia! Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili bütün çalışmalar tamamlandı!
banner200
banner217

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, Tarımda Milli Birlik Projesi ile ilgili şok bir iddiada bulundu. Üst düzey bir bakanlık yetkilisinden aldığı bilgiye göre sektörde büyük tepki çeken Tarımda Milli Birlik Projesi’nin Eylül ayında yapılacak Tarım Şurasında sektör temsilcilerine dikte ettirileceğini belirten Özden, “Kafaya koymuşlar tarımı tamamen sermaye teslim edecekler. Tarım Şurasına katılan sektör temsilcileri de anlaşılan dolgu malzemesi olarak kullanılacak” dedi. 

TZD 70'İNCİ YAŞINI KUTLUYOR

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD), 70’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Kutlamalar çerçevesinde bugün Ankara’da önemli bir etkinlik düzenlendi.

ŞOK İDDİA: TARIM ŞURASI TOPLANMADAN ÇALIŞMALARI TAMAMLAMIŞLAR!

TZD’nin 70’inci Kuruluş Yıldönümü ve Geleneksel Tarıma Katkı Ödül Töreninde bir konuşma yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, sektörde büyük tepki çeken ve sessiz sedasız gündemden çekilen Tarımda Milli Birlik Projesiyle ilgili olarak önemli bir iddiada bulundu. 

HANİ ŞURADA GÖRÜŞÜLECEKTİ!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, tarımı tamamen sermayenin kontrolüne terk etmek için hazırlanan Tarımda Milli Birlik Projesi’ne yönelik bütün çalışmalarını tamamlandığını ve Eylül ayında yapılacak Tarım Şurası’nda da bu çalışmanın sektör temsilcilerine dikte ettirileceğini dile getiren Özden Güngör, “Anlaşılan Tarım Şurasında bizi dolgu malzemesi olarak kullanacaklar. Üst düzey bir bakanlık yetkilisinden aldığım bilgiye göre Bakanlık Tarımda Milli Birlik Projesine yönelik bütün çalışmaları tamamlamış durumda” diye konuştu. 

DÜNYANIN HANGİ YERİNDE 6,5 LİRA MAZOTLA ÜRETİM YAPAN ÇİFTÇİ VAR?

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, TZD’nin 70’inci Kuruluş Yıldönümü ve Geleneksel Ödül Töreninin açılışında yaptığı konuşmada tarım sektörü için iyi şeyler söyleyemeyeceğini belirterek, “Dünyanın hangi ülkesinde 6.5 liradan mazot kullanarak üretim yapan çiftçi var?” eleştirisinde bulundu. 

ÜRETEMEYİNCE İTHALAT YAPIYORUZ

Çiftçilerin en önemli sorununun finansman olduğunu ifade eden Demirtaş,  geçen yıl itibarıyla çiftçilerin kredi borçlarının 100 milyar lirayı aştığını söyledi. Döviz kurundaki dalgalanmadan dolayı tarımda girdi fiyatlarının arttığına dikkati çeken Demirtaş, "Mazot yem, gübre, zirai ilaç, enerji, fiyatları katlanarak arttı. Çiftçiler borçlu, üretmez durumda. Üretim yeterli olmayınca ithalata başvuruyoruz." diye konuştu.

Tarımsal üretimdekine benzer sorunların hayvancılıkta da yaşandığını anlatan Demirtaş, yem fiyatlarının yüksekliği ve bu alanda yapılan ithalata işaret etti.

Milli gelirin yüzde 1'inin çiftçiye ödenmesinin kanunla hükme bağlandığını hatırlatan Hüseyin Demirtaş, şu ifadeleri kullandı: 

"Buna rağmen, destekler milli gelirin binde 6'sını geçmiyor. Üretim girdi fiyatlarıyla sürdürülebilir olmaktan çıkıyor. Maalesef üreticiler zor günler yaşıyor. Üretici sayısı çok düşüyor, kırdan kente göçü engelleyemiyoruz. Hızla adım atılmazsa tarımda geldiğimiz durumdan geriye dönüş olmayacak"

Konuşmalardan sonra ödül törenine geçilerek, tarım sektörüne yönelik haber ve röportajlarından dolayı bazı gazeteciler ile sahada çalışma yapan TZD üyelerine ödülleri verildi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 11:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Tarım da benzer işleri yapan kurumların tek çatı altında toplanmasında fayda vardır. Yasal düzenlemeler yapılarak TMO, tigem ve tarım kredi birleşmelidir.

Vethek
Vethek - 2 yıl Önce

657 ye tabi mühendisleri oturdukları koltuklardan kaldırıp işçi statüsünde çalıştırabilecek mısınız peki? Kooperatif işçi kanununa tabi sonuçta. Mevcut personel ile yurutemezsiniz. Bir arkadaş yazmış evet Tigem ve TMO tarım krediye devredilebilir. Hatta ozellestirilmek istenen şeker fabrikaları da devredilebilir de ortada çalışacak personel var mı. Bakanlık personeli zamaninda köyde çalışmak istemiyoruz diye dava açıp ilçelere geçti. Ayrıca özel sektör %50 hisse ile tekelleşme getirir. Bu oran düşürülmeli.

Vethek
Vethek @Vethek - 2 yıl Önce

Bakanlıkta calisanlar ya da çalışmayı düşünenler eksilemis. Kit olarak geçiş sağlanabilir katiliyorum fakat kooperatif personeli de 399 sayılı kanuna geçirilmeli ki denklik olsun. Ayrıca TMO ve Tigem tarım krediye devredilmeli fikrini destekliyorum. Tarım kredinin köylerde mevcut idari hizmet binaları kapsamlı şekilde kullanılabilir. Tarım kredi de satış misyonunun yanında üretim kontrolü sahasına aktif olarak girebilirse proje yerli yerine oturur.

Mr. Tarım
Mr. Tarım @Vethek - 2 yıl Önce

Evet sonuçta KİT personeli kapsamında çalışılır performansa dayalı. Yeterki ucunda maddiyat söz konusu olsun.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Aaaaa! ne kadar ilginç bir haber, hem Güngör Hocaya hem de bu “Olduda Bitti MaşAllah Tarım Şurasını” henüz anlayanlara kocaman bir “günaydııın beyler” diyorum. Yahu, tabiri caizse memleketin bir sürü kurumu, değeri alenen iğfal edilmekte iken, “Tarımda Milli Kepazalik (pardon birlik) Projesi” adı altında, şu gariban fakir halkın yıllardır vergileriyle, paralarıyla kurulmuş Tigem, Tarım Kredi, TMO, Tagem enstitüleri gibi pekçok kuruluşu, “yatırımcı” denen bir grup sırtlana teslim edilecek, yazık çok yazık. Allah bu tezgahları kuranların alayının cezasını mutlaka verecektir...

Bozo
Bozo @Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Bakanlığın adını saydığınız kurumları kuruluşlarından bu yana gariban halkımızın vergilerini ithal sorunları çözmeye harcadılar, sektörün hiç bir sorununa çözüm bulmadılar, hep kulaklarının üstüne yattılar, bütçe ve kamu zararı toplamının %1'i oranında dahi bir değer üretmediler... önce rasyonel olacağız sonra projedeki anahtar kelime olan "yalın sistemi" araştıracağız, bu sistemin üretim artışı ve karlılığı işletmeye özgü bir şekilde İsviçre, Hollanda, Yeni Zelanda gibi ülkelerde nasıl sağladığını öğreneceğiz, ondan sonra kurumlarımızın ise şimdiye kadar neler yaptıklarını bileceğiz bakalım o zaman hamaset yapabilecek takatimiz kalıyor mu, kimin yazık ettiğini kimin sırtlan olduğunu hep beraber göreceğiz.Memleketin hiç bir sorununa kafa yormadan tek işleri ortaya bir şey koymaya çalışanları küçümsemek daha kepaze duruyor sanki

Mr.Tarım
Mr.Tarım @Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

Bence Sizler Gibi Hainler nedeni ile tarım bu halde. Bu Proje Yüzyılın Projesi .belirtttiğin tüm kurumlar DEVLET kontrolunde bir arada olcak. Özel Sermaye sadece lojistik kapsamında olcak. Koltuk sevdalıları ve RAnt peşindekiler istememektedir.

Mr.Tarım
Mr.Tarım - 2 yıl Önce

Zaten Şu an varolan Tarım Çökmüş halde.Topluma yalnış ve Tutarsız Bilgi vermeyin. Belki bu proje ile Tarım yeniden şahlanacak daha güzel olacak.Yüzyılın Projesi denilmektedir.Bu proje ile haramadeler ilgisiz memurlar ve Çiftçinin Tüm sorunları çözülecek.Özel Sermayeninde sizin anlattığınız biçimde ne işlevi var ede yeri... Yalnış bilgilendirmeyin Halkı....Tüm güç Millet ve Devletin. Tamamen Güç Çiftçinin olacak .Bence Tarımda hiç bi işlevi olmayan Ziraat Odaları ve Ziraat Odası Mühendislerinin vb. odaların istemeyiş sbebi kendilerinin olmamasıdır. Milli Bİrlik Projesini İSTİYORUZ....

Mr.Tarım
Mr.Tarım @Mr.Tarım - 2 yıl Önce

Haftasonu Tarım Kredi perosneli çalışmamaktadır. İş kanununa tabi fakat Haftalık 40 iş saati.Hafta sonu sadece Odacı personel Temizlik nedeni ile Öğle saati 13.00 a kadar çalışmakta.Memur ve Yetkililer Haftasonu çalışmamaktadır. Bİlgin olsun kardeşim

çiftci
çiftci @Mr.Tarım - 2 yıl Önce

sorunda bu kardeşim tarım ve hayvancılığı bu hale getirenlerin düzelteceğine inanmıyoruz ,onlar düzmek için yeni düzen peşindeler...

Tritikale
Tritikale @Mr.Tarım - 2 yıl Önce

1. Özel sektörün hissesi fazla. %30 kabul edilebilir.
2. Bakanlık personeli 657 ye kooperatif personeli işçi kanununa tabi. Biri cumartesi pazar tatil yaparken diğeri çalışabilir.
3. Sorunlardan bir tanesi de sahada mühendisin olmaması. Bir başı boşluk var tarımda.

ziraatcii
ziraatcii - 2 yıl Önce

Tarımda milli birlik projesi acilen faaliyete geçirilmelidir..

Evet
Evet - 2 yıl Önce

Ülkenin üretim yapan tum kurumları özelleştirme ile satıldı. ülke de zor şartlarda üretim yapmaya çalışan cefakar insanların topraklarını da elinden alacaklar başka ne kaldı ki hayırlı olsun inşAllah

Mühendis
Mühendis - 2 yıl Önce

MR.tarım Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile de uçuşa geçtik değil mi . ? Bu projeyi savunduğunuza göre . Taşra personeli ilçede oturmuyor adamlara neyi dikte ediyorsanız onu yapıyorlar. Koskoca mühendisi vet hekimi evrak bilgisayar memuru yaptınız 50 tane sistemle . Şimdide araziye çıkmıyorlar diye eleştiriyorsunuz. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Size göre siz dışında herkes hain zaten. En iyisini siz düşünürsünüz. En iyisini siz bilirsiniz. Madem böyleydi 2002 den beri neden uygun politikalar üretmediniz. Tarımın yapısal sorunları yıllardır biliniyor zaten. Herşey ortada oluyor.

Kürşat kurtoğlu
Kürşat kurtoğlu - 2 yıl Önce

Tarım ve orman bakanlığını satmanın illüzyonu milli birlik projesi,
perakende tek tek satmakla uğraşmıyorlar, toptan satış yapıyorlar.
Tek tek ne uğraşacam yaa bana ne diyorlar, eğer satamazsam kalırsa amcaoğullarına kalır diye korkuyorlar bir an evvel kılıfına uyduralım diyorlar.


banner151

banner251