Saman fiyatları ne olacak? 

Besici yem ve hayvan fiyatlarını bir tarafa bıraktı kara kara saman fiyatlarını düşünmeye başladı. Saman fiyatları sürekli yükselirken, yetiştiriciler hayvanı olmadığı halde saman alan stokçulara karşı acilen bir tedbir alınmasını bekliyor. 

banner255

Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Aras, Kayseri’de saman fiyatlarının 900 liraya kadar çıktığını belirterek, “Yetiştiricilerimiz yem ve hayvan fiyatlarını bir tarafa bıraktı samanı düşünüyor” dedi. Saman konusunun şuanda yetiştiriciler için kritik bir hal aldığını vurgulayan Aras, konunun öneminden dolayı Çarşamba günü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu ile görüşeceklerini belirtti. Aksu ile Kayseri Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak telekonferansla bir görüşme yapacaklarını bildiren Aras, görüşmede yetiştiricilerin de hazır bulunarak sorunlarını Aksu’ya aktaracaklarını kaydetti. 

Hayvanı olmadığı halde saman alan ve tarlalarda stoklayan galerici ve sarrafların bulunduğunu dile getiren Aras, Bakanlığın acilen saman stokçularına karşı bir çözüm bulmasını beklediklerini söyledi. Döviz fiyatlarının artmasından dolayı besilik hayvan ithalatının da yavaşlayacağını ifade eden Aras, mevcut kur fiyatıyla ithal edilen besilik hayvanın karkas fiyatlarının en az 43, 44 lira olması durumunda kurtaracağını aksi durumda yetiştiricinin zarar edeceğini belirterek, karkas kesim fiyatlarının ise şu anda 35 lira civarında olduğunu kaydetti. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 14:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kerem Yenikaynak
Kerem Yenikaynak - 9 ay Önce

Kesinlikle Türkiyede stokculara yaptırım gelmesi lazım ben 10 Adet işiyle alakası olmayan farklı sektörlerden saman stoğu yapan Kişi söyleyebilirim(Konya Obruk Ovası)

HASAN
HASAN @Kerem Yenikaynak - 9 ay Önce

KESİNLİKLE KATILIYORUM

Gürcan utebay
Gürcan utebay - 9 ay Önce

Çiftçilik ve hayvancılık bitmiş bunlarda hiç bir bilgi, beceri yok çiftçilik Can çekişiyor

Köylü
Köylü - 9 ay Önce

Buğday üretimi azaldı çok saman ararsınız çiftçiyi öldürdünüz samanı getirin dışarıdan

Mehmet
Mehmet - 9 ay Önce

Hiç altına seleri çıkmıyor saman neolacak diyor

Cifci
Cifci - 9 ay Önce

Saman tarlada 30 kuruşu gecmez ama bağlama yükleme taşıma giderleri ikiye hattaüce katlıyor mazot bağlama ipi duman ediyor ortalığı

Hüseyin çinko
Hüseyin çinko - 9 ay Önce

Karkas Altmış olsun

Süpermiş
Süpermiş - 9 ay Önce

Aksu çözer bu işi. Çok anlar bu işlerden

Murat
Murat - 9 ay Önce

Fırsatçı bitmez şuan 480 hayvan var ama saman yok el yakıyor baksınlar başkanım 30 ton saman yeter mi bulamıyoruz saman


banner151

banner251