Miras tarlalar nasıl paylaşılacak?

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu ve uygulama yönetmelikleri gereğince mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal araziler nasıl paylaşılır? İşte miras tarla paylaşımı...

banner255
Miras tarlalar nasıl paylaşılacak?
banner200

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununu ve uygulama yönetmelikleri gereğince miras kalan tarla paylaşımında; mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin tamamının devredilmesi gerekiyor.

Mirasçılar mirasa konu tarım arazilerinin mülkiyeti devir işlemlerini mirasın açılmasından itibaren bir yıl içinde aşağıda belirtilen şekillerde gerçekleştirebiliyor.

a) Asgari tarımsal arazi büyüklüğü ve yeter gelirli arazi büyüklüğü kriterleri dikkate alınarak bir veya birden fazla mirasçıya devrini kararlaştırabilir.

b) 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 373 ila 385 inci maddelerine göre noter senedi ile aile malları ortaklığı veya kazanç paylı aile malları ortaklığı kurabilirler. Noter senedinin bir örneği tapu müdürlüğüne ibraz edilerek, söz konusu ortaklık tapu kütüğünün beyanlar hanesine işlenir.

c) Mirasçıların tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre limited şirketi kurabilirler.

ç) Mirasçılar, mirasa konu tarım arazilerinin üçüncü kişilere satışını gerçekleştirebilirler.

Mirasçılar tarafından tarımsal arazilere ilişkin mülkiyet devirlerinin bir yıl içinde tamamlanmaması ve yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açılmaması durumunda, Bakanlık tarafından mirasçılara Kanun hükümlerinin uygulanması için üç aylık süre verilir.

Bu süre sonunda da devir işlemlerinin tamamlanmaması durumunda, Bakanlık resen veya bildirim üzerine bu yerlerin istemde bulunan ehil mirasçıya, ehil mirasçı olmaması durumunda en fazla teklifi veren istekli mirasçıya devri, aksi hâlde üçüncü kişilere satılması için ilgili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilir.

Mirasçı veya Bakanlık tarafından dava açılması durumunda sulh hukuk hâkimi;

a) Tarımsal arazi veya yeter gelirli tarımsal arazi mülkiyetinin; Kişisel yetenek ve durumları göz önünde tutulmak suretiyle 10 uncu madde ile tespit edilen ehil mirasçıya tarımsal gelir değeri üzerinden devrine, birden çok ehil mirasçının bulunması hâlinde, öncelikle asgari geçimini bu yeter gelirli tarımsal arazilerden sağlayan mirasçıya, bunun bulunmaması hâlinde bu mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine, ehil mirasçı olmaması hâlinde, mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine karar verir. Tarımsal gelir değeri, davanın açılış tarihi dikkate alınarak hesaplanır.

b) Birden fazla ehil mirasçı olması ve bu mirasçıların miras dışı tarımsal arazilere sahip olması durumunda, bu mirasçıların mevcut arazilerini yeter gelirli büyüklüğe ulaştırmak veya bu arazilerin ekonomik olarak işletilmesine katkı sağlamak amacıyla hâkim, tarım arazilerinin yeter gelir büyüklüğünü aramaksızın bu mirasçılara devrine karar verebilir. Hakim, mirasçıların mevcut arazileri ile devri yapılacak mirasa konu araziler arasında ekonomik bütünlük ve yeter gelir arazi büyüklüğü kriterlerini dikkate alarak karar verir.

c) Mirasa konu yeter gelirli tarımsal arazinin kendisine devrini talep eden mirasçı bulunmadığı takdirde, hâkim satışına karar verir. Bu suretle yapılacak satış sonucu elde edilen gelir, mirasçılara payları oranında paylaştırılır.

ç) Yeter gelirli tarımsal araziler birden çok yeter geliri sağlayan tarımsal arazi büyüklüğüne bölünebiliyorsa, sulh hukuk hâkimi bunlardan her birinin mülkiyetinin, yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde mirasçılara ayrı ayrı devrine karar verebilir.

Mahkeme kararı kesinleşinceye kadar, mirasçıların Kanunun öngördüğü şekilde anlaşmaya vardıklarını yazılı olarak Mahkemeye sunmaları durumunda, dava anlaşma hükümlerine göre sulh yolu ile sonlandırılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com


TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2019, 01:10
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
BABADAN KALAN ARAZİNİN PAYLAŞIMI
BABADAN KALAN ARAZİNİN PAYLAŞIMI - 5 yıl Önce

babam 2015 yılında vefat etti 3 abim köyde çiftçilikle uğraşıyor. 3 de kız kardeş var toplam 6 kardeşiz. kendi aramızda intikal yapıldı. mevcut olan (10, 13, 9, 17, 5 dönüm) tarlaları aramızda taksim yaparak tapuya başvurduk.herkez razı, fakat tarım müdürlüğü tarlaların sadece bir kişi tarafından alınabileceğini diğerlerinin tarla yerine para alacağını yazılı olarak bildirdi.
sonuç olarak tarlaları kimse almıyor veya değerinin çok altını teklif ediyor. yabancı bir şahsa satılsa bile rantcılar devreye giriyor. çaresiz kaldık abilerimin tarlaları alacak durumu yok . kendilerine ait tarlaları var.ayrıca 3 üncü bir kişi alsa bile oda satarken hepsini yani tamamını bir kişiye satması gerekiyormuş. kimse yanaşmıyor. ne yapmamız gerekiyor. YARDIMCI OLUP YOL GÖSTERİRSENİZ SEVİNİRİM

Babadan kalan arazi paylasimi
Babadan kalan arazi paylasimi - 5 yıl Önce

Babam aralik 2015 te vefat etti babamin uzerine 200 donum tarla var biz abimle koyde ciftcilik yapiyoruz 3 tanede kiz kardesimiz var araziyi nasil paylasicaz yardim edin lutfen

Arazi bölme
Arazi bölme - 5 yıl Önce

Tapusu ölen babamın üzerine olan arazi 7 kardeşten 2 sinin vekaleti alınmadan bölme yapılabilirmi?abim ölü tek erkek olarak ben varım.bilgisi olan lütfen bilgilendirsin.

dededen kalan tarla
dededen kalan tarla - 5 yıl Önce

1976 yılında ölen dedemden kalan tarlalar köyde duruyor .Üzerinde herhangi bir resmi işlem yapılmamıştır.Şimdi bir alıcı çıktı .Babamlar 4 kardeşti ve üçü vefat etti bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

karışık miras nasıl paylaşılır
karışık miras nasıl paylaşılır - 5 yıl Önce

annem ve babam uzun seneler önce vefat etti.biz 7 kardeşiz,babam dedemden kalan hisseleri kardeşlerinden satın aldı tapuda kendi üzerinde babaannem sonra vefat etmiş.tarlada hissedar görünüyor.amcalarım ve halalarımın babaannemden kalan hisseleri var araziyi aramızda nasıl paylaşabiliriz.bu yazıyı eşim hazırlayarak göndermiştir.

Ehil mirasciyA satis
Ehil mirasciyA satis - 5 yıl Önce

100 donum civarinda tarim arazisi ama küçük küçük 20 tane tarla toplami 100 donum.mahkeme satis karar verdi.beş kardeş ve ehil mirasçı babam sadece.simdi .satis nasil olcak tek veya toptanmi.toptansa odeme kosullari pesinmi.ustelik mahkeme sadece satisa hükmetmis ehil mirasci sonrami belirleniyo

Dedemiras arsa
Dedemiras arsa - 5 yıl Önce

Dedemden tarlalar kaldı bütün halalarıma ve bize yazı geldi 3ay içerisinde işlem yapılması gerekıyo dıye butun halalarım gidecek fakat biz gidemiyoruz onlar işlem yapabılırmı biz sonra tek gidip yaptırabiliryiz

Dedemin babasından kalma miras
Dedemin babasından kalma miras - 5 yıl Önce

Dedemizden kalan arazileri ekip biçtiğimizden dolayi mirasçılarına biri sürekli anlaşmaya rağmen sözünde durmuyorlar 2015yılında el atmanın önlenmesi ve tazminat ve ecrimisil davası açıldı budava hakkında yardımcı olur musunuz


banner151

banner251