Meyve ağaçlarını zirai dona karşı koruyacak organik gübre üretildi

Antalya’da faaliyet gösteren yerli ve milli bir firma, meyve ağaçlarını zirai don olayına karşı koruyan 2 organik gübre üretti. 3 yıl boyunca sahada -7 ile-15 derece sıcaklıkta denemesi yapılan ürün, yüzde 70 ile 98 arasında bir başarı sağladı. Uygulanacak bu iki ürün ile çiftçinin bir yılını bağladığı meyve ağaçlarında rekolte düşüşü yaşanmayacağı kaydedildi.

Meyve ağaçlarını zirai dona karşı koruyacak organik gübre üretildi
banner200

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Toptancılar Sitesinde 7 yıldır, 'Türk tarımının kimyasını önemsiyoruz' sloganıyla faaliyet yürüten Avagro Tarım Kimya'nın, bitki besleme ile organik bitki koruma alanında sertifikalı 110 ürünü bulunuyor. 42 kişilik ekiple AR-GE faaliyetlerine ayrı bir önem veren firma, Türk çiftçisinin yaşadığı en önemli sorunlardan, meyve ağaçlarını don olayına karşı koruyacak ürün üzerinde çalışma yaptı.

5 yıllık bir çalışma sonucu organik olarak üretilen BİG tonik (aminoasit) ve Salica SAR (deniz yosunu) sıvı gübrenin Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde denemeleri yapıldı. Bursa, Konya, Bitlis, Siirt, Gaziantep ve Malatya'da saha denemesi yapan ekipler, ürünlerinin çiçekleri olan her meyveyi dona karşı korumada, büyük bir başarı sağladığını gözlemledi. Çiftçi, zirai don uyarısından bir gün önce, bu iki ürünü, ilaç makinesi aracılığıyla ağacı yıkamak şeklinde uygulamasını yapıyor. Ağaçtaki su dolaşımını hızlandıran gübre, donma olayını da önlemiş oluyor.

Genel Müdür Durmuş Avcı, 7 yıldır faaliyette bulundukları tarım sektörüne ciddi katkılar verdiklerini kaydetti. Doğadaki her türlü canlı için bitki besleme ürünleri yaptıklarının altını çizen Avcı,“Sera ürünleri, meyvecilik, park ve peyzaj ürünleri, çim ve çiçekler için bitki besleme ürünleri yapıyoruz. 12 ülkeye ürünlerimizin ihracatını yapıyoruz. Rusya ve İtalya'da firmalarımız var.” diye konuştu.

3 YIL SAHADA DENEMESİ YAPILDI

“Türk tarımının kimyasını önemsiyoruz” sloganıyla yola çıktıklarının ifade eden Avcı, "Genelde bizim sektörde faaliyet gösteren firmalar kimya alanına pek önem göstermezler. Ama uğraştığımız iş genelde kimyadır. Kimya bölümüne ciddi yatırım yaptık. AR-GE çalışmaları yaptık. Çiftçimizin sorunlarını giderecek, çözemedikleri bazı konulara çözüm bulmaya çalıştık. Bu kapsamda 5 yıl önce geliştirdiğimiz bir ürün var. 3 yıl bu ürünün sahada arazi çalışmalarını yaptık. Meyvecilikle uğraşan çiftçinin yılda bir kez geliri olur. Bir kez hasat yapabilmesi için meyvenin çiçek açması ve ürün tutması gerekir. Ama genelde nisan ayında bir don olayı gerçekleşir. Çiçek döneminde ağaç ürünümüzle yıkanırsa don olayına karşı büyük bir başarı sağlanıyor.” dedi.

ÇİFTÇİNİN BİR YILI DONDA GİDEBİLİYOR

Ürettikleri deniz yosunu içerikli gübre ve aminoasiti ilaçlama makinesine belirledikleri oranda kullanılması gerektiğine değinen Durmuş Avcı,“Konya'da kirazda -7, Bitlis'te yine kirazda -14, Bursa'da elmada -6 derecede denemeler yaptık. Eğer bu uygulama zamanında yapılırsa başarı oranı yüzde 98'i bulacaktır. Meyvecilikle uğraşan çiftçinin yılda bir geliri olur. O bir hasadı çiftçinin yapabilmesi için ağacın çiçeklerinin korunması gerekir. Çiçek döneminde olası bir don olayı öncesi çiftçi, bu uygulamayı yaparsa yüzde 70 ile 98 arasında başarı sağlayacaktır.” ifadelerine yer verdi. Avcı, uygulamadaki başarının ağacın yaşı, bahçenin konumu, zirai donlu gecenin süresi ile de doğrudan bağlantılı olduğunu bildirdi.

UYGULAMA YIKAMA ŞEKLİNDE 

İki ürünün karıştırılarak, don olayından bir günce ilaçlama makinesiyle ağaca yıkanır şekilde uygulanması gerektiğini vurgulayan Durmuş Avcı, “Yıkama şeklinde bir ilaçlama yapıyoruz. Gece soğuk başladığı an ağaç o soğuğu hissetmiyor. Meyve ağacındaki suyu hızlı şekilde çalıştırıyoruz. Bir nevi soğuk havalarda meyve ağacını hızlı çalıştırıyoruz. Su dolaşımı hızlı olduğu için donmayı önlüyoruz.” dedi.

EN AZ YÜZDE 80 BAŞARI

Dondan etkilenecek olan çiçekli her türlü meyvede ürünün kullanabileceğini işaret eden Avcı,“Denemeleri Malatya'da kayısı ağacında, Gaziantep ve Siirt'te Antep fıstığı ağacında, kirazda, ayvada, elmada,erikte denemeleri yaptık. Don olması muhtemel bir günde bu ürünü kullandığı zaman çiftçi bir sezonunu kurtarmış olacak. Çiftçinin donlu gecede riski yüzde 15-20 seviyelerinde kalacak. Ağacın üzerindeki çiçeğin çoğunluğu kurtarılmış olacak.” ifadelerine yer verdi.

REKOLTE DÜŞMEYECEKTİR 

Antep fıstığına ayrı bir parantez açan Avcı, "Fıstığın çiçekleri soğuğa çok hassas. İki ürünümüz uygulandığı takdirde ciddi bir sonuç alınır, ağaç dona karşı korunur. Verim düşmeyeceğinden rekolte de bir düşüş yaşanmayacaktır. Fiyatta da dalgalanma olmaz. Ayrıca verimin artmasına katkı sağlayacaktır"ifadelerine yer verdi.

KALINTI BIRAKMAZ 

Çiftçilerin ürüne bayilerden ulaşabileceğini dile getiren Durmuş Avcı, “Buna benzer kimyevi ithal ürünler vardı. Bizim ürünümüz organik. Yüzde yüz yerli, organik sertifikalı ve meyve üzerinde kalıntı bırakmaz.” dedi.

TÜRK ÜRÜNÜ 

Yerli bir firma olarak ithaller kadar iyi işler yapabildiklerini göstermek istediklerini işaret eden Avcı, “Bitkinin sar sistemini geliştirdiği için vurgu yapmak için ismini Salica SAR, diğerinin ismi ise BİG tonik koyduk. Her ürünümüzün üzerinde bayrağımızın yer aldığı ay yıldız logomuz vardır. Patentli logomuzla bu ürün yerli ve milli olduğunu gösteriyor.” dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2020, 20:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Erdogan yılmaz
Erdogan yılmaz - 2 yıl Önce

Findiktaki etkisi nedir

Yaşar özden
Yaşar özden - 2 yıl Önce

Bahar geç donlarında cevizde yarar saglarmi

Çiftçi Antalya
Çiftçi Antalya @Yaşar özden - 2 yıl Önce

Merhaba sizin yazınızı okudum ve firma ile iletişime geçtim. Ürünün organik sertifikalarını istedim. Sağolsunlar hiç çekinmeden benimle paylaştılar. Ürün tarım kredi kooparetifleri tarafından da satışı olan bir ürünmüş. Kayos ve orser organik sertifikası varmış. bana orseri gönderdiler. Organik yalana inanmayın isimli arkadaş organik olmadığını nereden biliyormuş onu merak ettim. kim hizmet ediyor o da aşikar Ülkemizde milli olan ürünlere ve firmaları zaten sevmiyoruz. Birileri ülkede güzel şeyler olunca hemen karalama kampanyası yürütmeye başlıyor. Arkadaşlar bu ürünler zaten 6 yılı aşkındır piyasada satılıyormuş. eğer sersitfika bilgisini isteyen nerede satıldığını öğrenmek isteyen varsa info@avagro.com.tr mail adresinden ya da 0 242 221 6226 telefon numarasından öğrenebilirsiniz. hatta gezerken gördün www.gittigidiyor.com da bir firma da satışını yapmaya başlamış. arkadaşlar bana da inanmak zorunda değilsiniz. ama lütfen kim olduğunuz bilmediğiniz kişilerin karalama ya da yalanlarına karşı daha dikkatli olalım. ülkemizde ne zaman bir milli ayyıldızlı firma bir şey başarsa daha iki gün geçmeden o taşlanmaya başlanıyor. bunlar hep yabancı menşeili firmaların oyunu diye düşünüyorum. malum ülkemizde tarım sektörünü yabancı gübre ve ilaç firmaları parsellemiş durumda. AMAN DİKKAT!!!

AMAN DİKKAT ORGANİK YALANA İNANMAYIN
AMAN DİKKAT ORGANİK YALANA İNANMAYIN @Yaşar özden - 2 yıl Önce

“ORGANİK GÜBRE” YALANI TÜRKİYEDEKİ EN KUYRUKLU YALANLARDAN BİRİDİR.. SEBZE MEYVE ÜRETİCİLERİMİZ BU SAHTEKARLIKLARA ALDANMASIN, KAZ GİBİ YOLUNMASIN..

Reis
Reis - 2 yıl Önce

Kaç bara gardaş bidonu

Ramazan. Cakmak
Ramazan. Cakmak - 2 yıl Önce

ETKİSİ KACGUN GİDİYOR UAKİNLARDABAYİVARMİ FİYATNE

imam beyhan
imam beyhan - 2 yıl Önce

Çok güzel sevindim bir kac seneden beri kiraz erik kaysi cicekteyken son yakıyor daha açık adresi verebilir misiniz nasıl temin edebiliriz

AVAGRO TARIM
AVAGRO TARIM @imam beyhan - 2 yıl Önce

Lütfen Milli bir firma olan Avagro Tarım ürünlerini bilgisiz ve belgesiz şekilde sadece manipülasyon yapmak ve karalamak adına isim dahi vermeden yazılan bu yorumlara itibar etmeyin. Bu yazıları yazanların tamamı rakip yabancı firmaların trolleridir. Bakın isimlerini dahi paylaşmamışlar. Ürünlerimiz Kayos ve Orser Organik sertifikalı ve tescillidir. Gübre Takip Sistemine kayıtlı bir üründür. Organik olmadığını düşünen çiftçilerimiz veya bayilerimiz varsa telefon numaralarından ararlarsa kendilerine Organik sertifikalarımızı paylaşabiliriz. Bununla birlikte bu ürünler Tarım Kredi Kooperatiflerinde satılan anlaşmalı ürünlerdir.

Firma Santral Bilgileri: 0 242 221 62 26

Yaşar Temiz
Daha fazla bilgi ve destek için
İrtibat tel: 0544 221 62 56
Teknik Müdür

Organik palavra
Organik palavra @imam beyhan - 2 yıl Önce

Akıllı olun, organik mafyaya yolunmayın. Artık akıllı olun Türk çiftçisi... ayıp oluyor...

yaşar Şimşek
yaşar Şimşek - 2 yıl Önce

Bu dona karşı ilacı kimden temin edeceğiz kim biliyor

FERUDUN YORGANCI
FERUDUN YORGANCI - 2 yıl Önce

sera dışındaki tropikal meyveler için ağacın kendisinin donmaması için bu gübreyi kullasak olurmu

Yaşar özden
Yaşar özden - 2 yıl Önce

Balikesir bölgesinde nerede bulabilirim fiyat nedir


banner151

banner251