Kulak küpesinde büyük skandal! Karaborsaya düştü çifti 600 liradan alınıp satılıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan ve veterinere SMS atacak yeni tip kulak küpesi daha hayata geçmedi ancak mevcut kulak küpeleri karaborsaya düştü! Yasak olmasına rağmen Ağrı’da kulak küpeleri karaborsada çok rahat alınıp satılabiliyor. Hayvan ticaretinin yoğunluğuna göre karaborsada kulak küpelerinin fiyatı çifti 600 liraya kadar çıkıyor. Yetiştirici büyük bir mağduriyet yaşarken, birileri karaborsada satılan kulak küpelerinden dolayı büyük bir vurgun vuruyor.  

Kulak küpesinde büyük skandal! Karaborsaya düştü çifti 600 liradan alınıp satılıyor!
banner200

TARIMDAN HABER ÖZEL 

İnsanlardaki kimlik numarası yerine geçen ve hayvanların tanımlanması ve izlenmesi için takılan kulak küpeleri karaborsaya düştü. Tarım ve Orman İl, İlçe müdürlüklerinin dışında sökülmesi ve takılması kesinlikle yasak olan kulak küpeleri, birileri için büyük bir rant alanına dönüşmüş durumda. Hayvan varlığını ve hayvan sağlığını ciddi anlamda tehdit eden bu durum, ülke hayvancılığı için yaşanan büyük bir skandalı da gözler önüne serdi.

ALINIP SATILMASI YASAK OLAN KULAK KÜPESİ KARABORSADA ÇOK RAHAT ALINIP SATILABİLİYOR 

Ağrı’da ülke hayvancılığı açısından büyük bir skandal patlak verdi. Alınıp satılması kesinlikle yasak olan kulak küpesi, karaborsaya düşmüş durumda. Hayvan ticaretinin yoğunluğuna göre kulak küpesinin çiftçi 500-600 liraya kadar çıkıyor. 
Hayvanını satan ancak kulak küpesi olmayan veya sisteme kayıtlı olmayanlar, bu ihtiyacını hiçbir sıkıntıyla karşılaşmadan karaborsada satılan kulak küpelerinden karşılayabiliyor. Kulak küpesi sorunlu olanlar, karaborsadan temin etmediği sürece hayvanını satamıyor. Bundan dolayı karaborsada satılan kulak küpelerinin fiyatları günlük değişebiliyor. Hayvan ticaretinin az olduğu günler çifti 250 ile 300 lira arasında satılırken, hayvan hareketinin yoğun olduğu günler ise bu fiyatlar 600 liraya kadar çıkıyor. 

YETKİLİLER BU SORUNA NEDEN DUYARSIZ? 

Tamamen yasak olmasına rağmen, Ağrı’da karaborsada satılan kulak küpesi normal bir ticaret haline gelmiş durumda. Hiçbir emek harcamadan karaborsada satılan kulak küpelerinden dolayı birilerinin büyük bir rant elde ettiğine dikkat çeken yetiştiriciler, bu sorunu bütün yetkili kesimlere ulaştırmalarına rağmen bir sonuç alamadıklarına dikkat çektiler. 

RUHSATLI HAYVAN PAZARLARI BİLE KONTROL EDİLMİYOR MU? 

Tarımdan Haber’e yaşadıkları sıkıntılarla ilgili konuşan yetiştiriciler, bu kulak küpelerinin nasıl ve kimler tarafından satıldığının bilindiği halde kimsenin bunlara müdahale etmediğini belirttiler. Ruhsatlı hayvan pazarlarına kulak küpesi sorunlu olan hayvanların çok rahat alındığını ve burada alınıp satıldığını ifade eden yetiştiriciler, yetkililerin biran önce bu soruna bir çözüm bulmasını istediler. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 18:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Harika bir haber olmuş.
Harika bir haber olmuş. - 1 yıl Önce

Bu sitenin haberlerini çok seviyorum. Nerde sorun varsa haber yapıyorlar. Tebrik ediyorum sizleri. Malum yerler tarafından sevilmesenizde bizler sizleri seviyoruz.

hamur
hamur - 1 yıl Önce

İlk defa bu konuyu ayrıntılarıyla anlatan bir tarım sitesi takdire şayan, zaten Ağrı,Kars,Van arasında 1 hafta hayvan pazarlarında kamp kursanız ne haberler çıkar... :D

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Sadece haber yapıyor ortada adalet yol ki genç çiftçi vurgununda tutuklanan herkes serbest kaldı ve resmi görevine geri döndü. Açık bir yolsuzluk varken ortada. Adalet terazisi sarsıldı malesef haber yapsan ne olacak

Harika Fikir
Harika Fikir @Ali - 1 yıl Önce

Çözüm bulunması isteyen yetiştiriciler zamanında küpe taktirsin. Küpe takılmasını mobil uygulamadan talep etsin, akıllı telefonu olmayan kimse kalmadı

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Mehdieker döneminde Diyarbakır'da kupeye destek adı altında uygulamayapildi inek yok sadece küpe var nasıl olucak

VAN KÜPE PAZARI
VAN KÜPE PAZARI - 1 yıl Önce

Van’da .... daha önce bu işlerden yargı intikal eden dosyası olduğu halde kimse ona dokunamadı.

HACI YATMAZ
HACI YATMAZ - 1 yıl Önce

akrabalarinin tekelinde bakan hala seyrediyor acaba haberleri gercekten yokmu

Yasin TURAN
Yasin TURAN - 1 yıl Önce

Sayın bakanımız herhalde okumuyor, bakanlık yolsuzlukhane oldu.

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Doğudan hayvan çok gidiyor. E tarıma gidiyorsunuz çare yok vatandaş çare yoksa kendisi çare üretcek.bizleride cambazların eline düşürmüş bakanlık


banner151

banner251