" />

Kapitalizm tarımı nasıl etkiledi?

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, kapitalizmin tarımda milyarlarca insanı topraksızlaştırarak, yoksullaştırdığını belirterek, “Çevreyi de yok etti. Bu süreç devam ediyor" dedi. Kaymakçı, Odatv'de yayınlanan yazısında kapitalizmin tarımı nasıl etkilediğini sorguladı.

Kapitalizm tarımı nasıl etkiledi?
banner282

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı, Odatv'de 'Tarım Nereye?' başlığı ile dört yazıdan ilkini kaleme aldı. Kaymakçı, kapitalizmin tarıma yansımalarına dikkat çekti.

Kaymakçı'nın yazısında dikkat çeken başlıklar şöyle:

İNSANLARIN TEMEL GIDA MADDELERİNE ERİŞİMİNİ ENGELLİYOR!

“İnsanların temel gıda maddelerine erişimini engelliyor, çünkü kapitalizm, temel gıda maddelerine erişimini bir insanlık hakkı olarak görmüyor. Bu nedenle, dünyada milyarlarca insan açlık sınırında yaşıyor, milyarlarcası da açlıktan ölüyor.

Bunun için gerekiyorsa, gıdaları yakıyor, yok ediyor ya da insan beslenmesi yerine hayvan beslenmesinde kullanıyor. Söz gelişi Avrupa Birliği'nde tonlarca tereyağı hayvan beslenmesinde kullanılıyor, süt tankerleriyle tarlalar sulanıyor.


TARIMSAL DESTEKLEMELER GİDEREK AZALDI!

Kapitalizm, çevre ülkelerinde de tarımsal sorunları katmerleştirerek artırdı. Sisteme bağlı çevre ülkelerinde;

Tarımsal desteklemeler giderek azaltıldı. Yetersiz desteklemeler ise aile çiftçiliği temelinde tarımsal etkinlik yapan ve çoğunluğu oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler yerine endüstriyel tarıma yönlendirildi. Köylülük mülksüzleştirme sürecine sokuldu, işletmelerin dev kapitalist işletmelere dönüştürülmesi doğrultusunda girişimlere hız verildi.

TARIMDA DIŞA BAĞIMLILIK SIRADANLAŞTI!

Tarımsal girdiler dahil olmak üzere tarım ürünlerinde dışa bağımlılık sıradanlaştı, saman bile ithalatın konusu oldu.

KIRSAL NÜFUS AZALDI!

Bu yolla kırsal nüfusun azaltılması da gündeme sokuldu. Ancak kentlere gelen köylüler, sanayi ve hizmetler sektöründe büyüme hızı yeterli olamadığı için işsiz ve açlığa mahkum olacak düzeye geldiler. Sadaka ekonomisi ve sadaka kültürü giderek yüzünü göstermeye başladı.

GIDA PİYASASI AVM GÜDÜMÜNE SOKULDU!

Tüketicilerin tarım ürünlerine ödediği bedel ise, çok küçük ölçüde çiftçiye aktarıldı, çünkü gıda piyasası Küresel Alış Veriş Merkezleri'in (AVM) güdümüne sokuldu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yorum
Yorum - 5 yıl Önce

Dünyada milyarlarca kişi aç veya asgari ücret gibi paralarla çalışıp açlık sınırında yaşıyor.Birileri ise semiriyor da semiriyor.Ayağı tarlaya eli hayvana değmemiş adamlar politika üretiyor.Şakşakçılık,yandaşçılık ve adilik almış başını gitmiş.Kapitalizm denilen elinde(para,makam,sağlık,güç-kuvvet vs.)olanların Allah ın ve ahlaki,insani,vicdani aidiyetini et ve kemik teşekkülü aciz varlık olmasına rağmen çiğnemesidir.BİZ MÜSLÜMANIZ şöyle okul açtık böyle hastane yol köprü yaptık diyenler son 15 yılda kendileri dışındaki(2013 e kadar Fetö de onlardandı)herkesi kapitalizmin kucağına otutturdular.İşçiyi patronun kölesi,fakirin çocuğunu ezdiler.İNŞAALLAH bu Kapitalizm,Kast sistemi yıkılacak,biri süt banyoları yaparken öbürü aç kalmayacak!

banner151